10.5.20

Veronika Sedláčková, Katka Brezovská: Programový ředitel EDUin: Při návratu deváťáků se zapomnělo na ty, kteří nemíří na maturitní obor

Od příštího týdne se do škol mohou vrátit studenti, které čekají přijímačky, závěrečné zkoušky a také maturity. Ty pak odstartují na začátku června, přijímací zkoušky na střední školy krátce poté. Spokojit se budou muset uchazeči s jediným termínem.
Z článku na webu Českého rozhlasu Plus vybíráme:

Hřebecký upozorňuje, že letos bude přijímací řízení o všem jiném než o měření studijních předpokladů.

„Podmínky, které to dítě má, jsou rozdílné, protože záleží na tom, jaké má zázemí, jak má kvalitní školu, učitele, techniku... Rozdíly v českém vzdělávání jsou vysoké a Česko je na to upozorňováno mezinárodními organizacemi. Že u nás opravdu závisí studijní úspěch na tom, z jaké rodiny pocházíte, kde bydlíte, do jaké školy chodíte.“

„Řada zemí používá školství, zejména základní, k vyrovnávání a odstraňování rozdílů. České školy v tom nebyly úplně úspěšné, ale přesto v tom hrály podstatnou roli. A tu jim teď pandemie odebrala,“ vysvětluje.

16 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

se do škol mohou vrátit studenti, které čekají přijímačky

A jaké že to přijímačky čekají na ty vysokoškoláky?
Nebo v základních školách podle programových ředitelů studují studentí?
Slovem trdloid...

Vít Tomis řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Vít Tomis řekl(a)...

U EDUinu se vzácně skloubí věcnost a přesnost. Obojí není. Ale v tomto případě bych řekl, že pojem student základní školy je výmyslem novinářským.

Eva Adamová řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Eva Adamová řekl(a)...

Chválabohu, že se na ně "zapomnělo."

Unknown řekl(a)...

Tato obecně prospěšná společnost je opět "vedle jak ta jedle". To snad ani není možné. Jde čistě o přípravu na přijímací zkoušky 8.6.2020. Co by tam budoucí žáci učňovských oborů dobrovolně dělali? Binec?

Radek Sárközi řekl(a)...

Nemají redaktoři Českého rozhlasu telefon i na někoho jiného, než na profesionální žvanily z Eduinu? Veřejnoprávní médium si představuji jinak...

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pokud vím, mohou se vrátit deváťáci. Zákon, který by zakazoval nástup i těch,co nebudou dělat přijímačky není. Takže když budou chtít ,tak nastoupí. Teda u nás jo.

Eva Adamová řekl(a)...

Ne, paní Karvaiová, školy mají pro deváťáky otevřeny za účelem přípravy na přijímací zkoušky.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Tak u nás prostě ne.

Eva Adamová řekl(a)...

Zkuste si, paní Karvaiová, hypoteticky představit situaci, že žák, který se na přijímačky nepřipravuje, bude ve skupině nejenom vyrušovat, ale onemocní koronavirem, a kvůli němu půjde celá skupina do kantény, čímž všem ostatním žákům přípravu na přijímačky zcela zbytečně znemožní. Kdopak asi za to ponese odpovědnost? Ten, kdo mu umožnil do školy docházet, a to je ředitel školy. Koho budou rodiče doslova lynčovat? No přece ředitele školy. Takže všem ředitelům škol, kteří se honosí tím, jaká jsou výborná škola, když se jim tam hrnou i budoucí učni, vzkazuji:"Jste regulérní blázni."

Eva Adamová řekl(a)...

tak ne do kantény, dokonc ani ne do kantýny, ale překvapivě do karantény

Unknown řekl(a)...

"Jste regulérní blázni."

Ten kdo je v první linii a má tu čest pracovat ve školství delší dobu, ví své. Pouze aktivisté všeho druhu a barev žijí mimo realitu. Máme tady pandemii, ale někteří aktivisté vůbec neregistrují novou situaci. Za ten poslední měsíc stačí žáci vrátit tak knížky.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Paní Adamová
Vycházíte ze špatných předpokladů - za nakažení koronavirem odpovídají rodiče, když dítě do školy poslali. jelikož prohlásili, že je OK. metodické pokyny jsou pouze popkyny, které jsou nezávazné. je jasné, že se musí dodržovat hygiena a vše,co vyhlásí vláda - roušky pokud možno odstupy. ale zbytek je na zvážení všech účastníků. Včetně pokynu neopouštět dvůr školy a tak. Když můžou stát lidi ve frontě u Ikei, proč by štrůdl dětí nemohl dojít na louku a lítat tam nebo kreslit? To vláda nezakázala.
Nakažené může přijít i dítě , které se připravuje na přijímačky, takže asi tak.
je to sázka do loterie, ale vlastně nikdo nenese za nic odpovědnost. Pohoda.

Unknown řekl(a)...

Stránky Min. zdravotnictví uvádí zjištěných nakažených 485 dětí ve věku 0-14 let, 800 studentů ve věku 15-24 let.

Eva Adamová řekl(a)...

"... za nakažení koronavirem odpovídají rodiče, když dítě do školy poslali. jelikož prohlásili, že je OK"

Tak ti si to odskáčou s panem ředitelem, to je úplně jasné.

Paní Karvaiová, kde jste proboha, zřejmě i se svým ředitelem a některými dalšími pány řediteli, přišla na to, že přítomnost žáků 9. ročníku byla obnovena nějakým metodickým pokynem?

Vyhlásila to vláda svým usnesením a je to závazné.

Jedná se o usnesení vlády České republiky ze dne 30. dubna 2020 č. 491 o přijetí krizového opatření. Tímto usnesením je od 11. května 2020 od 00.00 hod umožněna osobní přítomnost žáků 9. ročníku základní školy za účelem přípravy na přijímací zkoušky na střední školu, přičemž docházka není pro tyto žáky povinná a tito žáci musí tvořit skupiny nejvýše 15 žáků.

Okomentovat