9.5.20

Tomáš Feřtek: Návrat do škol zvýraznil absurdity ve vzdělávání

Prohlášení o bezinfekčnosti, přinejmenším dvě roušky s sebou a sáček na ty použité, opakovaná dezinfekce povrchů, skupiny do patnácti lidí, dvoumetrové rozestupy při odchodu na oběd… První žáci nastoupí do školy v pondělí 11. května. Pokyny přicházející ze škol připomínají spíš povolávací rozkaz na štábní cvičení než návrat k normálnímu životu. Což není výtka. Školy dělají to, co jim v centrálním pokynu nařizuje ministerstvo. Navíc opatrnost je nejspíš na místě.

Z článku v RESPEKT.cz vybíráme:

Že samotné „cermatí“ testy jsou z větší části přehlídkou marnosti, o tom jsme tu psali opakovaně. Opravdu si někdo myslí, že pokud žáci neabsolvují několikadenní výcvik ve vyhledávání podstatných jmen rodu ženského vzoru nůše ve třetím pádě čísla množného, rozeznávání slabičné podoby neslabičných předložek, respektive nenatrénují řešení lineární rovnice, sníží se kvalita vzdělanosti populačního ročníku?

Pokud tomu tak není, je celá ta testová šaráda zbytečná. Fakticky totiž výsledky přijímacích testů potřebuje minimum čtyřletých středních škol. Jen ty, kde je tak výrazný převis zájmu, že rozhoduje každý půlbod u přijímaček. Skoro bez výjimky jde o gymnázia. Tak proč vlastně pořádáme tuhle bojovku pro 70 tisíc žáků a jejich rodičů, o učitelích nemluvě?

Tím ale absurdity nekončí. Školy s největším převisem jsou víceletá gymnázia (dalších 25 000 zájemců o přijímačky). Tedy ta, kam jdou žáci po páté či sedmé třídě. Ale o těch při zprovozňování škol není ani zmínka. Tihle žáci byli ponecháni napospas. Základní školy nemají za povinnost děti na přijímačky připravit, byť právě tady bude nervozita rodičů a konkurence žáků největší. A možná by dávalo větší smysl vyjít vstříc právě jim. Letos to ale budou mít všichni zájemci o maturitu naopak výrazně komplikovanější. Poslanci zrušili druhé termíny přijímaček a možnost odvolání. Což už je jen nemravné. Není přece možné, aby stát neulevil občanovi v nutnosti dodržovat nějakou povinnost – účastnit se jednotných přijímacích zkoušek, ale vzal mu právo na jakékoli opravné prostředky. To je na hraně ústavnosti, zvláště když už se to odehraje mimo nouzový stav.8 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Návrat do škol zvýraznil absurdity ve vzdělávání

Naprosto, ale zcela naprosto, chybný závěr!
U profesionálního konzultanta snad až alarmující.
Jestli něco, pak má spráně být:
"Návrat do škol zvýraznil absurdity v řízení vzdělávání."

Silvie A. řekl(a)...

pokud žáci neabsolvují několikadenní výcvik ve vyhledávání podstatných jmen rodu ženského vzoru nůše ve třetím pádě čísla množného

Neználek se to snaží zlehčit, ale žáci potřebují umět slovní a větný rozbor. V opačném případě se naučí i cizí jazyky ne podobně nedostatečné úrovni, a nebude možné - nebudou znát pojmový aparát - je upozornit ani na triviální chyby.

Pepouš řekl(a)...

Tak jsem si to přečetl celé. Bohužel. Návrat do škol zvýraznil absurdity expertů ve vzdělávání. Za všechno bych uvedl reakci pana Feřteka v komentáři pod článkem.

Tedy například, že žákům, kteří nesměřují na maturitní obory se věnuje méně pozornosti. Obvykle už v osmém a devátém ročníku. Teď je to jen víc vidět. Tedy nechodili do školy zbytečně, ale moc se jim nevěnujeme.

To jako že na začátku osmičky si učitelé zjistí, kdo půjde na maturitní obor? Jako jak jako? Tušíte vůbec, kolik žáků v osmičce vůbec netuší, kam půjdou na střední? A i kdyby to věděli, to se experti nestydí opět urazit tisíce učitelů, kteří pomáhají všem žákům seč jim síly stačí? Nestydí.

Vít Tomis řekl(a)...

Feřtek a Respekt - i jedno z tech slov stačí, abych článek vůbec neotevíral.

Tomáš Barták řekl(a)...

Nechci pana Feřteka urazit, ale jsem přesvědčen, že víc plácá, než odborně komentuje.

Nicka Pytlik řekl(a)...

jsem přesvědčen, že víc plácá, než odborně komentuje

"opět zlostně vršíte slova... a pokračujete v nenávistných útocích"
pravili u komárků 2. května 2020 12:45 viz
http://www.ceskaskola.cz/2020/05/skoly-nejspis-zustanou-u-znamek-slovne.html
A pak tam úporně odstraňovali pytliků připomínku:
"Od kdy je popis reality nenávistným útokem?
Nebo se v tom popisu už někdo z expertů našel?"

To se pak ještě nabízí otázka,
kdo vlastně jaká slova vrší a kdo v čem pokračuje ustavičně.
Chlístat špínu na jiné, to by se odborníkům na vzdělání, konzultantům, auditorům, analytikům a kdejakému trdlu i pitomci líbilo tuze. Zvláště pak, když z toho i hojný peníz kápne. Leč případná oplátka se úkorně bere.
A tak k tomu pytlici jen drobně připodotknou, že popis reality není urážkou.

Ygrain řekl(a)...

"Od kdy je popis reality nenávistným útokem?"

Od té doby, co leckterá původně prospěšná hnutí lautr zblbla.

Aneb, jak předci pravili: nenadávej na zrcadlo, když máš křivou hubu.

Nicka Pytlik řekl(a)...

nenadávej na zrcadlo, když máš křivou hubu

Pytlici už neodkládají roušku ani před na lože uléháním.

Okomentovat