10.5.20

Anna Brzybohatá: Roušky ve školkách by se vymáhaly jen těžko, neplacené volno nejde nařídit

Učitelé nemohou mít takzvané neplacené volno nařízené a nošení roušek u dětí ve školkách platí jen venku, uvnitř je nosit nemusí. Podle ministerstva zdravotnictví by se přísnější pravidla u malých dětí těžko vyžadovala. „Jedná se o skupinu, u které se onemocnění projevuje nejčastěji bezpříznakově,“ vysvětluje resort. Děti roušky musí nosit jen venku mimo prostory školy, kdy se stýkají s veřejností.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Pomyslné vrásky na čele učitelů dělá řazení do rizikových skupin. Jde primárně o kantory s jinou nemocí jako je onkologická či imunosupresivní léčba, obezita nebo učitele starší 65 let. Ti mají podle manuálu od ministerstva školství dostat od ředitele na starost distanční výuku nebo jinou náplň práce, aby nebyly s dětmi v přímém kontaktu. Jinak si mají vzít neplacené volno.

Takzvané neplacené volno nemůže zaměstnavatel vymáhat. „Je to možnost, o kterou může zaměstnanec požádat. Jednoznačně nejde za žádných okolností nařídit. Vydali jsme k tomu i přehled, na co mají zaměstnanci právo,“ upřesnilo tiskové oddělení ministerstva práce a sociálních věcí.

Pomocnou ruku zaměstnancům, kteří mají pocit, že s nimi vedení nezachází, jak by podle zákoníku mělo, může poskytnout Státní úřad inspekce práce nebo jejich odborová organizace. Předseda školských odboru František Dobšík se už dříve vyjádřil, že s neplaceným volnem nesouhlasí.

4 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Na první pohled nesouvisí, ale aby nezapadlo...
Podle předsedy vlády dostali učitelé před kovidem přidáno patnáct procent a teď je čeká dorovnání na průměrný plat čtyřicet pět tisíc!
No není to báječné?

Eva Adamová řekl(a)...

"Podle ministerstva zdravotnictví by se přísnější pravidla u malých dětí těžko vyžadovala. „Jedná se o skupinu, u které se onemocnění projevuje nejčastěji bezpříznakově,“ vysvětluje resort."

No to se mi snad jenom zdá, to je tedy zdůvodnění jako noha. Neměla by být ona bezpříznakovost naopak důvodem k tomu, aby ty roušky děcka měla mít povinně a všude?

Nicka Pytlik řekl(a)...

by se vymáhaly jen těžko

Tak se ani vymáhat nic nebude.
Jsou občané, kteří zásadně dělají nepořádek, ruší klid, neplatí to, co jiní musejí, stavějí budovy tam, kde jiní nesmějí... a tak se takové věci vymáhají jen po těch, kteří se nechají.
To jedna občanka řidila pořád svoje drahé auto i přes zákaz a ustavičně porušovala předpisy. Když se redaktor ptal jakéhosi policisty, nebo koho, proč jí tedy to auto stát nezabaví, dozvěděl se, že to nemá cenu, protože si stejně koupí jiné. A tak si pytlici položili otázku, kolik aut za řekněme milion si může koupit takový bohatý člověk. Pět set? Tak každý týden nové auto, a do deseti let je vymalováno.
Není to tak dávno, co jeden žák se posadil do role významného umělce, a protože nabyl dojmu, že k významným umělcům to patří, chodil všude a soustavně pozdě. Všude. Když na pedagogické radě někdo namítl, že by se k němu mělo přistupovat stejně, jako k ostatním opakovaným opozdilcům, bylo mu vedoucím pedagogickým pracovníkem sděleno, že to nemá cenu, protože se stejně nezmění.
Názdááár, vy rovné podmínky ve vzdělávání i v životě...

Ygrain řekl(a)...

" Neměla by být ona bezpříznakovost naopak důvodem k tomu, aby ty roušky děcka měla mít povinně a všude?"

Ne. Mělo by to být důvodem, aby pedagog nafasoval respirátor a obličejový štít.

Okomentovat