9.5.20

Renáta Fialová: Školy byly opět ponechány napospas hektickému dění

Z dopisu ředitelky školy Renáty Fialové vybíráme: "Řekněte jasně pedagogům i rodičům, jak mají mateřské a základní školy zorganizovat výuku při dodržení přísných hygienických pravidel. Váš manuál nám vůbec nepomohl. Radíte, abychom „vytřídili“ děti, které do mateřské či základní školy nepůjdou. Podle jakých kritérií máme děti lustrovat? Podle toho, zda rodiče chodí do práce? Přece všechny děti mají stejné právo na vzdělání!"

Vážený pane ministře školství,

jste muž, navíc ministr, a já od vás žádám slovo chlapa. Řekněte jasně pedagogům i rodičům, jak mají mateřské a základní školy zorganizovat výuku při dodržení přísných hygienických pravidel. Váš manuál nám vůbec nepomohl. Radíte, abychom „vytřídili“ děti, které do mateřské či základní školy nepůjdou. Podle jakých kritérií máme děti lustrovat? Podle toho, zda rodiče chodí do práce? Přece všechny děti mají stejné právo na vzdělání!

Jak máme zajistit všem dětem oběd ve školní jídelně, když se mohou stravovat pouze po 15členných skupinách? To jim máme fakt roznášet studené svačiny? Když budou děti 1. stupně celý den „vzdělávat“ učitelky, vychovatelky a asistentky, kdo bude vzdělávat děti doma?

Když mi učitelé sdělí, že jsou v rizikové skupině, mám se s některými domluvit, že budou učit z domova, ale jiným dát neplacené volno? To je fér? Nebo si mají vzít nemocenskou? A kdo bude učit děti na dálku? Kantoři z nemocenské nebo neplaceného volna?

Dosud jsem nikde nenašla ZÁKONNÁ, JEDNOZNAČNÁ, SROZUMITELNÁ, A HLAVNĚ PROVEDITELNÁ PRAVIDLA pro obnovení fungování mateřských i základních škol.

Školy byly opět ponechány napospas hektickému dění.

Pracuji ve školství od roku 1994, máloco mě ještě udiví. Ale teď z údivu nevycházím. Není to však jen údiv. Je to především znechucení nad tím, že čím dál víc úředníků se živí „řízením“ škol, ale když nastane krize, nikdo nám nepomůže.

Mgr. Renáta Fialová, ředitelka základní školy

4 komentáře:

arrra řekl(a)...

Dobrý den. Pan ministr si vůbec neuvědomil, jaký režim pro děti i učitele prvního stupně ve školách nastavil. Upřímně je všechny lituji. Navíc, už jsem to tu někde psal: 30 let učím 1.-3. ročník a vím, že se celé září (měsíc) děti adaptují po prázdninách na školní režim. To, co je tam čeká teď, nechci ani komentovat. Je to opravdu divné, nesplnitelné, náročné... Budu se divit rodičům, kteří je do tohoto režimu pošlou. Aby ředitelé a učitelé všechny ty požadavky splnili - a mnohdy to ani nepůjde - budou muset být na žáky velmi velmi nároční (hezky řečeno). Nechápu poradny a inspekci, že to vůbec připustí. Vidím to tak, že si stihnou možná ve třídě každou hodinu vyvětrat, všichni si umýt ruce (tolikrát, kolikrát je dle metodiky potřeba), nasazovat a sundávat roušku a dávat do pytlíku a možná zbude trochu času na povídání. Na učení tam rozhodně nebude čas. A to tu nepíšu o příchodu do školy (přezouvání a tak) a jídle.

Knut Klapka řekl(a)...

Paní ředitelka, to napsala výborně; jistě však sama nečeká, že by jí někdo odpověděl nebo se s ní vůbec jakkoli bavil.
Je škoda, že takto rozumných a odvážných ředitelů není slyšet alespoň pár desítek.

Ygrain řekl(a)...

Moc pěkný dopis - jenže na výzvu, aby ukázal koule, Plague nezareaguje, poněvadž je už dávno jasné, že nemá co ukázat.

Ygrain řekl(a)...

Pročež se taky ukazuje, že přezdívka Darth Plagueis není vhodná - Sithům se dá vyčítat ledasco, ale alibismus rozhodně ne.

Okomentovat