10.5.20

Petr Honzejk: Konec povinné maturity z matematiky je krok správným směrem. Teď ještě změnit maturity jako takové

Zrušením povinné maturity z matematiky zvítězil realismus. Maturita z matematiky, pokud jde o matematiku, ne o počty, měla smysl na konci 80. let. Dnešní zkamenělá podoba maturit připravuje studenty na jiný svět, než je ten, ve kterém budou žít. Dnes je důležitá pružnost, samostatnost. Nutit nynější podobu maturit dalším generacím jen proto, že dnešní padesátníci mají pocit, že když to absolvovali oni, mladým to neublíží, je tragická chyba, skoro na úrovni generační pomsty.Autor je komentátor Hospodářských novin.

13 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Teď ještě změnit maturity jako takové

Jak vypadá maturita jako taková?
A jak píše komentátor jako takový?
Nebo jak myslí trdlo jako takové?

Silvie A. řekl(a)...

Co je špatného na úvaze, že když to prarodič zvládl levou zadní, vnoučata to musí dát také? Pokud ovšem nechtějí být trotlové jako Honzejk.

Cožpak by generace potomků neměly být schopnější nežli generace rodičů? Nebo aspoň stejně schopné? Nebo máme sledovat úpadek schopností v přímém přenosu, za potlesku šmejdů z HN ?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Já jsem měla na tohle téma diskusi s vlastními dětmi. mají maturitu za sebou před dvěma roky. jediné,co jim vadilo ,byly "přemýšlecích" úlohy, kdy neměly dost času. Takže dle nich by bylo potřeba dát dost času a třeba i více přemýšlecích úloh. protože o těch ostatních úlohách hovořily jako o jednoduchých věcech, které musí dát každý, kdo dává ve škole , pozor, dělá poctivě domácí úkoly a spočítá si pár příkladů navíc.
Naopak si myslí, že kdyby v maturitním testu v matice bylo více úloh k prokázání myšlení a logiky, že by propadlíků bylo více. A to si myslím také.
ppokud maturu zrušíme, školy budou vyhazovat průběžně. A bude to logické, udělají to jako vysoké školy. ono se to děje už dnes, ale stále mnoho škol jelo na normativ - táhly žáky do poslední chvíle kvůli financím, i když bylo jasné, že takový žák tu maturitu nemůže udělat.

Beny řekl(a)...

Nevzdělaný národ se dobře manipuluje.

Dodnes si vzpomínám na ten krásný pocit, když jsem maturitu a přijímací zkoušky na MFF UK zvládl a přišel tlustý dopis = jste přijat :-). Tenký znamenal nepřijat.

mirek vaněk řekl(a)...

Paní Karvaiová. většinou máte pravdu, ale nesouhlasím s tím, že školy budou vyhazovat průběžně. To si dovolí pár nejlepších gymnázií, ale ty nemají moc důvod pokud vybírají nejlepšího z pěti či více uchazečů. Normální střední školy vyhazovat nebudou. Mizerná úroveň maturantů je způsobena mimo jiné financováním, každý žák jsou pro školu peníze. Proto na spoustě škol byli učitelé pronásledováni, když dali pětky žákům, kteří na to kašlali a byli se čtyřkami ze ZŠ přijati na mturitní obor. Po letech se už tito učitelé přizpůsobili(někteří hodně rychle dle hesla proč si přidělávat problémy za takovou almužnu) nebo odešli ze školství.
Dnes si dovolí nechat propadnout žáka málokterý učitel SŠ. A ze dne na den své pohodlí nezmění.
Nevěřím, že nové financování situaci změní. I když má být škola financována na třídu, nebude jednoduché žáka, který na to přes veškerou snahu školy spolu s rodiči kašle, možno vyhodit. Soukromé školy nebudou vyhazovat platícího zákazníka, byť blbého. Víc než jinde platí náš zákazník náš pán. A o to hlavně při rušení povinné maturity a eliminaci státní maturity jde.
Když škola vezme na maturitní obor polovinu třídy, která nezvládla přijímačky a ze ZŠ má čtyřky, pak nemůže vyhodit ty, kteří nedělají a kašlou na to. Bylo by jich příliš mnoho. Musí je opatrovat a doufat, že státní maturita nebude komplikovat odchod. Okleštit ŠVP na minimum jak je dnes moderně propagováno. Že tím upírá těm chytřejším právo na kvalitní vzdělání už nikoho nezajímá. O tom se tiše mčí, jen halasně se žvaní o podpoře nadaných.

Zájmem podnikatelů ve školství a soukromých škol jsou co nejmenší kontrolní mechanizmy a mezi ně státní zkoušky patří. Povinná státní maturita z matematiky by ukázala skutečnou kvalitu či nekvalitu výuky na různých typech škol. A začalo by to gymnázii. Jak vidět, bylo by to narodní překvapení, když se mnohý ředitel gymnázia angažoval za její zrušení.

Trend chaotizace vzdělávání vítězí. Smiřme se s tím. Nebo bojujme. Média patří těm, co podnikají ve školství. Česká televize tomu také nahrává. Myslí si někdo, že boj proti velkým penězům a moci lze ustát?


Panu Honzejkovi nenadávejte. Hájí své zájmy a zájmy svého zaměstnavatele.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Tak asi se pletu. Uvidíme, jak to bude probíhat.

Eva Adamová řekl(a)...

"Nutit nynější podobu maturit dalším generacím jen proto, že dnešní padesátníci mají pocit, že když to absolvovali oni, mladým to neublíží, je tragická chyba"

Copak dnešní padesátníci absolvovali maturitu v té podobě, v jaké ji absolvují dnešní maturanti?

Zen řekl(a)...

Rad bych se mylil, ale asi v brzku budeme vzpominat na doby, kdy jsme byli alespon montovna

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nutit nynější podobu maturit dalším generacím jen proto, že dnešní padesátníci mají pocit

Pytlici si budou muset ty expertní statě někdy přečíst...
Vypadá to, že přicházejí o skutečné perly!

Unknown řekl(a)...

No tak, pan Honzejk píše v režii svého chlebodárce. Nedovolí si psát jinak. To by jsme se už o něm nebavili.
K těm padesátníkům. Ti už opravdu maturitu z matematiky povinně nemuseli dělat. Šedesátníci ještě ano. V devadesátých letech došlo k redukci hodin matematiky v učebním plánu z 5 hodin na čtyři, dnes na ZŠ 4+4+4+3, na mnoha technických SŠ 4+3+2+3. A výsledky jsou patrné. A chtít po někom řešit logické úlohy? 2-3 ze třídy. Za chvíli skutečně nebudou někteří schopni ani pracovat v těch montovnách. Onehdy jsem psal, že v blízkosti mého bydliště je poměrně velká firma zaměřená na slévárenství a strojírenství. Sehnat technicky zaměřeného člověka (nedej Bože absolventa) je prakticky nemožné. Na tato místa se hlásí absolventi rekreologie, učitelství (Tv+VO), filozofie,..., kteří si nedokáží poradit ani s těmi blbými procenty, trojčlenkou,...Tedy bez šancí.

Charlie řekl(a)...

Jsem padesátník a povinnou maturitu z matematiky jsem skládat v roce 1989 musel. Byla ve formě písemné práce a 4 příklady zahrnovaly průřez učiva včetně geometrické úlohy (řez na tělese). Známka z písemné práce se mi pak pochopitelně objevila na maturitním vysvědčení.

Beny řekl(a)...

Já jsem pro změnu jednašedesátník, maturoval jsem v r. 1978 a v té době si bylo možné vybrat přírodovědnou nebo humanitní větev. A bylo jasno. Studium bylo po celé čtyři roky hodinově dotováno podle větve. Protože jsem si vybral přírodovědnou větev, tak matematika byla výrazně posílena a byl z ní povinná maturita. Jak jednoduché a funkční. Na MFF UK jsem neměl s matematikou při studiu problém.

Unknown řekl(a)...

Padesátníci si mohli vybrat tzv. "blok" (třeba ekonomický) místo matematiky. Uničovské gymnázium v roce 1987.

Okomentovat