3.5.20

Ondřej Šteffl: Je to s tou povolenou školou nějaké divné

Maturanti a deváťáci mohou do školy, 1. stupeň později, 2. stupeň ještě později a první tři ročníky SŠ asi vůbec ne. Ale proč?Jaké problémy vlastně řešíme?

Že se děti nemohou připravovat na přijímací zkoušky a na maturitu? Hm. Vždyť to je přesně to, co se dá nejsnáz dělat online (u praktické části odborné maturity jistě docházka má smysl). Pravda, některé školy online výuku nezvládají. To ovšem budou nejspíš ty samé, které budou mít problém efektivně zorganizovat i tuhle mimořádnou docházku. A to jsem pominul, že maturita i přijímací zkoušky se klidně mohly zrušit či zredukovat, jako to udělali na Slovensku. Nestalo by se nic.

Pak je tu hlídání dětí. Ano, to v jistém smyslu vysvětluje proč první stupeň. Ale obecně se to přeceňuje. Na OČR bylo koncem dubna o 70 000 lidí víc než loni, což ovšem není moc, když dětí do 13 let je asi 1 000 000. Navíc, aby to pro rodiče mělo smysl, musí být zajištěny obědy a družina. Jsou?

Také se nebojím, že dětem něco uteče, nebo že během koronavirových prázdnin něco minou nebo zapomenou. Přesvědčení, že několikaměsíční výpadek bude mít na vzdělání dětí větší vliv, je mylné. Ano, když to neproberou, neporozumí vzniku indukovaného napětí v cívce, nezorientují se na stupnici pH, neupraví správně všechny algebraické výrazy, neodliší větu přípustkovou od přívlastkové, neobjasní souvislost mezi událostmi francouzské revoluce a napoleonských válek. To ale nebudou umět, ani když to proberou. Úplně stejně jako naprostá většina z nás. A co? Za to se mnohé z nich naučí jiné věci, třeba plánovat si čas, nebo vařit a pomáhat doma.

Jsou dva mnohem silnější důvody, proč mají jít děti do školy.

  1. Socializace, kamarádi, domácí ponorka. Některé ty děti jsou doma samy, 6 týdnů viděly jen rodiče, chybí jim kamarádi, kontakt s učiteli. Proto chtějí do školy. A je to mnohem důležitější než výuka, maturity i hlídání. A to je nepochybně problém všech dětí, dokonce právě na druhém stupni, pro děti v pubertě a na střední škole možná věší než na první stupni. Je to důležité pro pohodu a psychické zdraví všech dětí. Proto jsou ostatně teď přetížené všechny linky důvěry pro děti.
  2. Velký problém současná situace představuje také pro děti z kulturně a sociálně slabých rodin, ty nemívají dobré připojení k internetu, nemívají doma mnoho knih, se školu nekomunikují, a přitom tyto pro děti představuje škola mnohem podnětnější prostředí než mají doma. S největší pravděpodobností ani se školou při plnění úkolů “na dálku” nespolupracují. Tyhle děti, ale nejspíš do školy, který je dobrovolná, rodiče nepošlou.

Zarážející ovšem je, že se ty podstatné problémy se vlastně neřeší a předstírá se, že je důležité něco jiného.

A když už jste to dočetli až sem, tak pokud jste to ještě neudělali vyplňte, prosím, ještě dotazník pro rodiče. Děkuji

Žádné komentáře:

Okomentovat