27.5.20

Oldřich Tichý: Poklona učitelům, kteří učí. Ministr Plaga by zasloužil zavřít do koše a vykoupat ve Vltavě

Bude-li někdo někdy sestavovat seznam obětí koronavirové nákazy v Česku, měl by hned na jedno z předních míst zapsat české školství. Je to podobné jako ve zdravotnictví – zástupy řadových učitelů a učitelek by si zasloužily metál za to, jak se (většinou) snaží o děti postarat a učit je co nejlépe i v komplikovaných podmínkách. Vedení resortu v čele s ministrem Robertem Plagou jim to ovšem ze všech sil komplikuje, systém školní docházky fakticky rozbíjí a nejlépe ze všeho se osvědčuje při vytváření chaosu.


Z článku v REFLEX.cz vybíráme:

Vyjmenovávat všechny nesmysly a zmatky, které Plaga a spol. za poslední týdny způsobili, by vydalo na menší knihu. Jen tři příklady: Děti na prvním stupni mohou být ve třídách jen po patnácti a nesmí se ve škole potkat s nikým jiným, aby pak ovšem v téže škole třeba vyrazily na kroužek pořádaný sportovním klubem, kde se potkají klidně i s dětmi z jiných škol nebo se spolužáky, kteří do školy chodit nezačali. Školáci z druhého stupně nejprve do školy neměli jít vůbec, teď snad zase ano, ale kdo ví jak? Studenti konzervatoří, z nichž řada jezdí do školy třeba přes půl republiky, se už před pár týdny museli kompletně vystěhovat z internátů, protože s obnovou výuky ministerstvo nepočítalo, ovšem teď ji znovu umožnilo…

Nic z toho ale není takový problém jako to, že ministr udělal ze školní docházky totální holubník. Jako otec osmiletého druháka se synovi snažím už druhý rok vysvětlovat hlavně to, že škola je jeho povinnost, chodit do ní musí a nemůže se rozhodovat, jestli se mu zrovna chce. A právě na to teď Plaga z vysoka nakašlal – místo aby po třech měsících virového výpadku jasně řekl, že školní docházka se obnovuje v takovém a takovém rozsahu jako povinná, udělal z ní dobrovolný zájmový kroužek. Kdo nechce, nemusí. Povinnost nula. Disciplína nula. Zájem státu na povinné školní docházce nula.
4 komentáře:

Jiří Kostečka řekl(a)...

Tak už i Reflex...

Ten člověk z Karmelitské vážně nemá ani tu nejmenší schopnost sebereflexe. Že ho hanba nefackuje ani po tolika článcích, jako je tento, je doslova neuvěřitelné.
Ovšem najdou se učitelé, kteří ho nepřestanou chválit za "rozvážné mlčení" prvních 14 dnů krize, a jiní, pro něž je a zůstane hrdinou, protože efektivně zlikvidoval státní maturitu.

Dvanácté kolo od třetího vozu: odstupte z ministerského postu, dokud se nezesměšníte nadosmrti.

mirek vaněk řekl(a)...

No ještě čekám co vymyslí na příští rok. Zatím to stále nevypadá, že by si úředník připouštěl, že má nějaký problém k řešení. Při jeho talentu najít nejhorší možné řešení určitě 20. června vydá pokyn předělat ŠVP. Aby se z toho odborné školy, které mají 10 a více ŠVP z toho po... A to ještě před tím všechny třikrát naštve nějakým prohlášením. Možná bude takový kádr, že to vydá 30. června nebo až v srpnu?.

Unknown řekl(a)...

1. Neznám učitele, který by neučil
2. Téměř všechny státy EU postupovaly podobně nebo stejně ohledně uzavírání a otevírání škol
3. Školy pro 1.stupeň jsou již od 25.5. 2020 otevřené
4. Přešlapy a chyby pana ministra jsou patrné, kdo jich nedělá?
5. Po odeznění současné krize určitě dojde buď k sebereflexi pana ministra, popřípadě jeho odvolání.
6. Na rozdíl od stavu mnoha klíčových podniků a nastupující hospodářské krizové situaci v ekonomice EU, jsou problémy českého školství druhotné, může být hůře.

Jiri Janecek řekl(a)...

"Vyjmenovávat všechny nesmysly a zmatky, které Plaga a spol. za poslední týdny způsobili, by vydalo na menší knihu."

Tydny? Kde zil pan Tichy posledni tri roky?

Okomentovat