4.5.20

Kristína Paulenková: Návrat žáků nechceme uspěchat, v jídelnách budou rozestupy, řekl Plaga

Ministr školství Robert Plaga i přes zlepšující se epidemiologickou situaci v Česku neuvažuje o tom, že by uspíšil návrat žáků prvního stupně do škol před 25. květnem. Za katedru se také povinně nemusejí vracet učitelé z rizikových skupin. Ve školách se po obnovení výuky otevřou jídelny, žáci však budou muset dodržovat dvoumetrové rozestupy, prohlásil v rozhovoru pro iDNES.cz.


Z rozhovoru v iDNES.cz vybíráme:

Školní jídelny se normálně otevřou?
Platí v nich pravidla, že se nesmí skupiny promíchat, ať už při výdeji, ale i při konzumaci. Pokud se obědy budou vydávat postupně, budou se zachovávat dvoumetrové odstupy, tak by jídelny mohly fungovat.

Pokud by to v některých jídelnách zajistit nešlo, je možný i režim studených obědů a jejich konzumace ve třídě v homogenních skupinách. Věřím, že tato pravidla budou proveditelná. Byť, pokud bude na té škole velký počet žáků, bude to muset být řešeno nějakým fázováním.

Pomalu se otevírají i mateřské školy. Ty sice nezavřelo ministerstvo školství, ale zřizovatelé. Nicméně, pokud se školka otevře, rodiče nemají nárok na ošetřovné, jednáte o tom?
Co se týká ošetřovného, spadá to do gesce ministerstva práce a sociálních věcí, ale my s nimi úzce spolupracujeme. Řešili jsme s nimi i debatu nad otevřením a neotevřením škol, ale finální stanovisko, jestli bude stačit čestné prohlášení rodiče, řeší ministerstvo práce a sociálních věcí. Z logiky věci, pokud děti spadají do rizikových skupin a rodič se ho tam rozhodne nedávat, z mého pohledu by nárok na ošetřovné mít měl. Ale není to v mé gesci.

Žádné komentáře:

Okomentovat