2.5.20

MŠMT: Soubor hygienických pokynů pro MŠ, ZŠ a SŠ aneb Další informační debakl ministra školství

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy avizovalo, že na přelomu dubna a května připraví soubor hygienických a bezpečnostních pokynů pro školy. Ministr školství Robert Plaga včera, v pátek 1. května, na tiskové konferenci oznámil, že resort materiály finalizoval a nyní budou distribuovány do škol a zřizovatelům. "Na materiálech jsme úzce spolupracovali s ministerstvem zdravotnictví a jeho pracovní skupinou pro řízení uvolňování karanténních opatření v čele s epidemiologem Rastislavem Maďarem. Primární pro nás byla proveditelnost. Jsem toho názoru, že se nám podařilo najít dobrý kompromis," řekl ministr školství na tiskové konferenci.

Manuál pro mateřské školy naleznete ZDE, pro školy základní pak ZDE a školy střední a konzervatoře ZDE.

Součástí materiálů je také čestné prohlášení, které je k vytištění ZDE.

V příštím týdnu bude resort distribuovat ještě obdobné materiály pro vyšší odborné školy, základní umělecké školy, střediska volného času a školská poradenská zařízení.

Více o harmonogramu uvolňování v oblasti školství se můžete dočíst ZDE.

Slib ministra o zaslání pokynů do datových stránek škol zhatila výluka systému ISDS 2. 5. 2020 - 3. 5. 2020 od 12:30 do 15:00 hodin následujícího dne.Web MŠMT byl dnes podle všech předpokladů po zveřejnění pokynů od cca 15 hodiny nefunkční, MŠMT nereagovalo na nabídku umístění pokynů do cloudového úložiště:18 komentářů:

Unknown řekl(a)...

Učitelé (rizikové osoby) moc na výběr nemají:
1) umřít v práci na koronavirus
2) umřít hlady, neplacené volno
3) odchod do důchodu, předčasného důchodu
4) neschopenka
5) u normálních ředitelů - distanční práce pro žáky, kteří dobrovolně zůstali doma
6) odejít ze školství třeba k technickým službám (to proto, aby na nás mohli někteří podnětní žáci plivat jako na socky).

A nyní úplně vážně, koronavirus tady je a bude, chybí mi tady plán do budoucna. Třeba až díky uvolnění poměrů tady budou v září třeba stovky mrtvých denně (Belgie, Holandsko, Švédsko,...). To zase zavřeme školy? A co dále?

dreamingandroid řekl(a)...

Učitelům se může ...... i na hlavu. Viz "Co dělat v případě, že zaměstnanec školy patří do rizikové skupiny" a v návaznosti na to "Osobní ochranné pomůcky pro zaměstnance školy".

Knut Klapka řekl(a)...

Plán do budoucna? Jak kdosi (Ladislav Dušek?) řekl: otevřít, přiškrtit, otevřít, přiškrtit. Tak dlouho, dokud to bude nutné; a doufat, že se to nějak uhlídá, aby křivka nekontrolovatelně nevystřelila. S tím, že české obyvatelstvo, jak ho tak posledních 14 dnů pozoruju, na případném pozitivním vývoji mít moc zásluh nebude.
Nic moc jiného se ani dělat nedá, pokud nebude vakcína nebo pokud virus nezeslábne sám. Školy ovšem nelze zavírat každé 2 - 3 měsíce. Proto se s nimi nebude dělat vůbec nic. Prostě poběží normální provoz, za onemocnělé a zemřelé učitele se bude suplovat, budou se přijímat neučitelé a maturanti, kteří v době krize a nezaměstnanosti budou rádi i za takto riziková místa. Řešit se budou jen lokální případy, protože se samozřejmě může stát, že tu a onde se provoz určité školy prostě zhroutí. Pak nezbude než ji na čas zavřít. To bude věc místních úřadů. Ale žádné další plošné opatření už bych nečekal, ať se bude dít cokoli.

Knut Klapka řekl(a)...

Ale co se týče doby předprázdninové:
Haló, pane Dobšíku! Jste tam někde?
Lze si představit situaci, v níž by byla stávka oprávněnější? Nejde o platy a jiné marginálie. Jde o životy učitelů!

Ygrain řekl(a)...

Takže, opatření pro rizikovou skupinu zní: musíte se víc chránit! Nikoli, zaměstnavatel zajistí, nikoli, bude poskytnuto... prostě dbejte zvýšené ochrany. Plague... běž někam.

arrra řekl(a)...

Dobrý den. V tom manuálu jsou dokonce protimluvy (personální zajištění dopoledne-odpoledne). Páni ředitelé, to jste opravdu schopni zajistit? Páni (instituce) ZŘIZOVATELÉ, to Vám jsou ti Vaši učitelé opravdu ohledně ochrany zdraví tak ukradení? Jste schopni zajistit, aby žáci měli dvě hygienicky čisté roušky už před školou (proboha snad to nemá zajišťovat ředitel)? A budete mít kapacity buď na zajištění dostatku učitelů nebo zaplacení přesčasů? atd atd... To ministerstvo se snad nikdy nezabývalo praktickými záležitostmi vedení školy. Tohle už není jen o papírování, ale hlavně je to o odpovědnosti za zdraví dětí a zaměstnanců škol.

Zuzana Š. řekl(a)...

Nemohla jsem se dočkat stanovení ochranných pracovních pomůcek - a také nedočkala! To je výsměch. Kde jsou odbory?

Unknown řekl(a)...

Krása, takže ohrožená skupina si skočí k lékaři pro papír, zůstane doma zdarma (jen si doplatí povinné odvody) aby byla méně ohrožená a poslední rána z milosti bude dovolená o prázdninách- z čeho se počítá průměr na dovolenou?

Unknown řekl(a)...

Ty hygienické důvody pro učitele se smrskly pouze na dezinfekci. To je fakt ostuda tohoto státu. Mnohdy to vypadá, že to úředníci na MŠMT dělají naschvál.
Ideální by bylo, kdyby osazenstvo MŠMT napochodovalo ze svých pečlivě uzavřených místností do první linie. Bral bych to jako vstřícný krok. Ale se v tomto úřednicko byrokratickém státě nikdy nestane. Chudáci ředitelé a učitelé.

Zdeněk Sítař řekl(a)...

The time has come. Execute Order 66, mi tak přišlo na mysl dnes, kolegyně Ygrain.
Ne snad že bych se bál, že ve škole přijdu k nákaze, v našem kraji není ani 200 případů, ale v situaci, kdy vás s hadrem na hubě nepustí ani do krámu, a kdekdo je za plexisklem a fasuje roušky a bůhvíco, my to jako mít nemusíme, a když ano, máme si to pořídit sami....? Wtf jako? Už mě to doopravdy žádná legrace!

Ygrain řekl(a)...

Good soldiers follow orders - Plagueis si asi myslí, že máme taky v hlavě čip, a že jsme zrovna tak postradatelní a nahraditelní jako kloni.

Takové ty obvyklé kecy o zastaralých učitelích a prázdné sliby o prioritách a zvýšení platů se mě většinou nedotýkají, ale tohle jde do živého.

Zdeněk Sítař řekl(a)...

Možná jen zbytečně plašíme. Vsadím sto bejků proti koženýmu lasu, že maturanti beztak na konzultace chodit nebudou, poněvadž se budou bát nebo se jim nevyplatí jezdit daleko do školy, dost jich dojíždí, aspoň u nás, kvůli pár hodinám, které je nic moc nevytrhnou. Spíš mě zajímá, jestli se za těchto podmínek dá vůbec regulérně maturovat..
Což nic nemění na faktu, že z toho manuálu čiší nezájem o zdraví učitelů...a žáků tedy taky moc ne, nebo snad špatně čtu?

OŠmer řekl(a)...

Nedělal jsem si moc velké iluze o tom budoucím manuálu, ale takovou nehoráznost jsem ani od Plagy nečekal. Jestli se nemýlím, není žádná jiná profese ve státních službách, se kterou se při této krizi takto zametlo jako s učiteli patřícími do rizikové skupiny. Mám sto chutí se na to opravdu, ale OPRAVDU vykašlat. I metaři, popeláři či nezaměstnaní požívají v tomto státě větší úcty než pedagogové. Na naší škole se schyluje k odborným praktickým maturitám a jako na potvoru jsme zodpovědnými pedagogy hlavního maturitního předmětu všichni tři ve věku 62 a všichni se léčíme na 1 až 2 jmenované choroby. Kdybychom si všichni 3 vzali neschopenky, jako že se to jeví jako nejrozumnější řešení, maturity nebudou. Plaga naplňuje význam svého jména (Plaga = polsky metla, myšleno také morová metla).

Mlhanina řekl(a)...

Dnes na TNCZ v rozhovoru Babiš řekl:

"Vše je dobrovolné. Rodiče mohou a nemusí poslat děti do školy. Učitelé nemusejí jít učit, pokud jsou v rizikové skupině," vysvětluje premiér. Učitelé, kteří do práce nenastoupí, by ale nemuseli mít nárok na žádnou finanční podporu, museli by si brát neplacené volno. "Přiznávám, že v tom jasno nemám. Proberu to ale s panem ministrem," potvrdil, že nechce nechat nikoho bez peněz."

Takže o tom že rizikový učitel dostane trest = neplacené volno ani neví? /+ zaplatit si k tomu zdravotní pojištění).

Budu doufat, třeba se to ještě změní.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jsi rizikový?
Dobře ti tak! Sám si za to můžeš...

Unknown řekl(a)...

Už se někde objevila pravidla pro domovy mládeže? Maturanti by se rádi zúčastnili výuky, ale nemohou denně dojíždět.

Ludvík Blaha řekl(a)...

Vážený pane ministře, dovolím si Váš metodický pokyn i s odůvodněním proč nemají učitelé nárok na ochranné pomůcky zaslat světové zdravotnické organizaci. Možná je bude zajímat, jak ministři české vlády a orgány hygienické služby vaužívají doporučení světové zdravotnické organizace pro nemoc pro kterou není lék a fakt, že v doporučení nejsou uvedení učitelé má jediný důvod, ve všech státech jsou totiž školy a školky zavřené.

Unknown řekl(a)...

A máme tu českou klasiku.Teplý bonz.Když se mi něco nelíbí hned to napráším.Nejlépe do Bruselu.Zdálo se že taková věc jde nejlépe Pirátům nebo lidovcům.Kdeže.Jediné štěstí, že ta "světová zdravotnická organizace" je ve všeobecném opovržení.A stejně to tam nebude nikdo ani číst.

Okomentovat