7.5.20

Magdaléna Langová: Rodiče po otevření škol o ošetřovné nepřijdou

Otevření základních škol od 25. května pro děti z prvního stupně provázejí zmatky. Rodiče se mohou rozhodnout, jestli ratolesti do školy pošlou, či s nimi zůstanou doma. Otázka tedy zní, zda v případě, že dají přednost domácí výuce, mají stále nárok na ošetřovné. Podle resortu školství ano. „Pokud rodič dítě do školy pošle, nemá nárok na ošetřovné, pokud tak neučiní a zůstane s dítětem doma, tak samozřejmě nárok na ošetřovné má,“ řekla LN mluvčí ministerstva Aneta Lednová.


Z článku v deníku Lidové noviny vybíráme:

Školy se totiž neotevírají pro plnění povinné školní docházky. V případě, že účast dítěte ve vyučování je nepovinná, rodiče by o ošetřovné neměli být ochuzeni a je jedno, z jakého důvodu potomka mezi spolužáky nepustí.

„Umožnili jsme osobní přítomnost žáků a studentů ve školských zařízeních, ale to není to samé jako otevření škol pro plnění povinné školní docházky,“vysvětlila mluvčí resortu školství Aneta Lednová.

Nicméně ministerstvo práce a sociálních věcí by uvítalo pravidla, za kterých děti nemusí nastoupit do otevíraných škol. „Potřebujeme jasný výklad od ministerstev školství a zdravotnictví, za jakých podmínek považují za rizikové, aby rodiče posílali děti do školy či školky. Podle těchto podmínek my můžeme upravit ošetřovné,“uvedla ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Podle ní by ošetřovné měli dál dostávat rodiče, kteří své potomky nemohli poslat do škol ze zdravotních důvodů. „Důvody mohou být třeba takové, že dítě je zdravé, ale žije ve společné domácnosti s jinou osobou, která má zdravotní rizika,“přiblížila Maláčová.(...)

I prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý přiznává, že otevřít školy s nepovinnou docházkou je zmatečné. „Nelíbí se mi princip dobrovolné výuky, pro mě to je nejhorší varianta,“řekl LN Černý. Uznává ale, že ministerstvo školství nemělo jinou možnost. „Tlak byl enormní, nic jiného jim nezbylo,“dodal.(...)

Ředitelé škol nyní čelí těžkému úkolu, jak dodržet epidemiologická opatření a zároveň sehnat potřebný personál. „Záleží na tom, kolik dětí do školy nastoupí. Nicméně učitelé nám určitě stačit nebudou, někteří patří do rizikové skupiny, a proto budou muset pracovat z domova,“řekla LN ředitelka pražské Základní školy Hanspaulka Marie Pojerová. Podle ní škola doplní stav pomocí vychovatelů a pedagogických asistentů. „Budeme se snažit dodržet osmihodinový program,“ uvedla.

Žádné komentáře:

Okomentovat