8.5.20

Lenka Zlámalová: Vláda s podporou opozice rezignovala na vzdělání

Až budeme hledat datum, kdy jsme se naplno vydali po šikmé ploše k roli levné montovny nejprve německé a v budoucnu nejspíš čínské, jedním z těch důležitých bodů zlomu bude 6. květen 2020. Ve stínu koronavirové krize vláda Andreje Babiše s výraznou podporou opozice prosadila zrušení povinné maturity z matematiky.

Z článku v Echo24.cz vybíráme:

Povinná maturita z matematiky měla začít od příštího roku platit na gymnáziích a lyceích. Od dalšího i na ostatních středních školách. Po masivním tlaku ze strany studentů, kteří houfně sepisovali petice, a také učitelů se politici podvolili a matematiku na návrh ministra školství Roberta Plagy z povinné maturity vyškrtli.

Argumentují tím, že u zkoušky mnoho studentů neuspěje, protože školy prý neumí matematiku učit. V posledních letech si matematiku vybíralo místo cizího jazyka ke státní maturitě zhruba 20 procent studentů. Loni jich propadlo 22 procent. Pro srovnání z češtiny 10,2 a z angličtiny 6,2 procenta.

Likvidátoři maturity z matematiky mluví unisono stejně, ať jsou z vlády, nebo z opozice. Matematika je prý důležitá, oni si to uvědomují. Ale špatně se učí, studenti se jí chtějí za každou cenu vyhnout. Musíme nejdřív změnit to, jak se učí, a teprve poté se státní maturita může zavést.

Je to vrcholný populismus. Když budou studenti vědět, že se z ní zkouška neskládá, vykašlou se na její učení úplně. Znalosti dětí v matematice budou dál upadat. Takže se nezavede nikdy. Střední školy budou s maturitním vysvědčením opouštět absolventi, kterým bude chybět základní logika a schopnost myslet
.

2 komentáře:

Silvie A. řekl(a)...

Vláda s podporou opozice

Formálně můžete viníky tohoto posledního svinského podrazu proti českému školství označit jako "vládu s podporou opozice", ale fakticky šlo o exponenty neziskovek ve vládě (nesvéprávný Plaga) a o exponenty neziskovek v opozici.
Čirý a průzračný populismus to byl od SPD - ti ve svém zdůvodnění na rovinu vybalili, že to od nich chtěli študáci.

Nowak řekl(a)...

Jestli je to rezignace na vzdělání nebo svinský podraz na české školství by měla dokazovat faktam - statistická data. Co takhle vzorek populace a porovnat lidi s maturitou z M a bez ní? Vězměmem jiný příklad: Lidé narození v roce 1970 maturovali z RJ a ve škole skoro neviděli počítač - jsou nevzdělaní?

Okomentovat