4.5.20

Ladislav Šustr: Vládní blamáž u maturit? Pokud se otevřou školy jen pro vybrané, hrozí soudní spory

Vláda si svým nejasným postupem u vracení některých žáků do škol zadělává zřejmě na velký problém. Ministr školství Robert Plaga chce totiž do středních škol a gymnázií pustit pouze žáky, kteří jsou v maturitním ročníku. Podle senátora Zdeňka Hraby (STAN) ale ministerstvo obchází svůj zákon a maturity nemohou proběhnout, protože nedojde k návratu studentů všech ročníků. Státu tak hrozí velké množství soudních sporů.

Z článku v Echo24.cz vybíráme:

Sám Hraba upozorňuje, že ministerstvo s ním odmítá komunikovat a resort školství ani zákon nezná. „Studenti se nesmí stát oběťmi alibismu a nečinnosti ministerstva školství. Poslední, co studenti a jejich rodiče teď potřebují, jsou soudní spory, či dokonce právní zpochybňování jejich zkoušek,“ varuje před možným scénářem senátor.

Podle něj by bylo řešením, kdyby si vláda vzala příklad ze Slovenska. Tam maturantům udělují vysvědčení na základě průměru známek v posledních ročnících. „A to i proto, aby nebyli čeští studenti v nevýhodě oproti svým budoucím slovenským spolužákům na našich vysokých školách. Pro takové řešení stačilo, aby ministerstvo nepokračovalo ve hře na nástup do škol, který stejně fakticky nenastane,“ uvedl Hraba.

Na dosavadní nerovné podmínky u maturit obou států poukazuje i iniciativa Férové přijímačky na VŠ 2020. Podle této výzvy jsou čeští maturanti oproti slovenských studentům v nevýhodě. Slováci totiž nebudou skládat maturitní zkoušku a mohou se tak s klidem připravovat na přijímací řízení na vysoké školy i v České republice. Čeští studenti ale musejí čekat na otevření škol, učit se na maturitní zkoušku a poté i na přijímačky na vysoké školy.

Žádné komentáře:

Okomentovat