6.5.20

Ladislav Šustr: Učitelé si kvůli otevírání škol stěžují na diskriminaci

Postupné otevírání základních škol pro žáky prvního stupně a posledního ročníku vyvolává strach u rodičů studentů a také u učitelů. Obavy vyvolávají praktické dopady, které by případně nastaly u nákazy jednoho ze studentů v dětských skupinách z pátého ročníku, kdy by děti musely jít do karantény a nestihly by přijímací zkoušky na střední školy. Podobně se bojí i někteří učitelé, protože na školách učí řada pedagogů vyššího věku a někteří mají riziková kritéria uvedená v manuálu ministerstva školství. Na ten podala Pedagogická komora, z.s., podnět k veřejnému ochránci práv, protože je diskriminační.

Z článku na Echo24.cz vybíráme:

V manuálu je také obsažena část, jak mají učitelé dohlédnout na děti, které jsou před vyučováním před školou. „Ministerstvo tam píše, že se žáci nemají shlukovat. „To ale nemají doporučovat, to je záležitost policie. Do toho jako učitelé nemáte co zasahovat. Pravidla školy a školní řád končí za jejich branami. Manuál je tak v rozporu s platnými zákony a nejvíc je v rozporu v části, kdy nutí rizikové učitele být ve škole s dětmi bez roušek. Pokud nechtějí, mají nastoupit na neplacené volno. To se mi zdá, že je v rozporu se zákoníkem práce. Dneska jsem psal na úřad veřejného ochránce práv, aby se manuálem zabývali. Podle mého je diskriminační,“ řekl Sárközi.

Že nejsou doporučení v manuálu dostatečná potvrzuje i radnice Prahy 6, která vybavuje školy ochrannými pomůckami. „Vážíme si našich pedagogů, proto je nad rámec doporučení MŠMT vybavíme dostatkem pomůcek. Personál školek, vzhledem k tomu, že roušky pro děti nebudou povinné, bude mít k dispozici respirátory FFP 2. Školám zajistíme potřebné množství jednorázových roušek,“ uvedla školská radní Marie Kubíková. Ve školách také budou mít k dispozici bezdotykový stojan na dezinfekci a bezdotykové teploměry.Žádné komentáře:

Okomentovat