7.5.20

Kristína Paulenková: Maturita z matiky jen na přání

Schválení novely, která nadále pro studenty zachovává možnost zvolit si mezi cizím jazykem a matematikou, je vítězství ministra školství Roberta Plagy (ANO). Cesta k němu ale nebyla jednoduchá. Ministr argumentoval při předkládání tím, že podle analýz výsledků maturitních příkladů studenti předmětu nerozumějí a neumějí matematiku použít v praxi. Je tedy nutné nejdříve změnit způsob výuky a až poté žáky z předmětu plošně zkoušet.


Z článku v deníku MF DNES vybíráme:

Shoda na tom, zda by se mělo z matematiky povinně maturovat, ale nepanuje ani mezi odborníky. „Lidé se velmi liší v nadání, zájmech a v kdečem dalším. A protože žáci jsou také lidé, nedává smysl dávat všem hlavu povinně do jednoho chomoutu jednotné maturity,“ uvádí Daniel Münich, expert na vzdělání a ekonom.

Naopak Jednota českých matematiků a fyziků bojovala za zachování povinnosti z matematiky maturovat. „Pocit studentů, že nemusejí maturovat z matematiky, bude rozšířený, čímž samozřejmě klesne zájem o řešení problémů, které matematika předkládá,“argumentovala již dříve pro MF DNES Alena Šolcová, předsedkyně organizace a vysokoškolská pedagožka.(...)

Poslanci včera věc vyřídili překvapivě rychle. „Matematika je komunikační jazyk pro techniky, stejně jako pro překladatele angličtina,“ zastával se matematiky poslanec ANO Karel Rais, který prosazoval odložení.

Výrazně většinový názor poslanců byl ale jiný. Pro zrušení povinné maturity z matematiky bylo nakonec 78 z 99 přítomných poslanců. Zástupce studentů rozhodnutí potěšilo. „Jsme rádi, že poslanci dali na názory odborníků, ale i nás středoškoláků a našich učitelů a rodičů. Schválení novely by měl být impulz pro ministerstvo, aby připravilo akční plán pro zkvalitnění výuky matematiky,“uvedl Viktor Schilke, předseda České středoškolské unie.

Poslanci v rámci úprav novely rozhodli také o tom, že společnost Cermat bude muset po maturitách zveřejnit zadání jejich společné části a také správná řešení zadaných úloh. Stejnou povinnost má mít Cermat i v případě přijímacích zkoušek na střední školy. Poslanci včera rovněž odhlasovali, že školy budou moci zakázat žákům používání mobilních telefonů nebo jiných elektronických zařízení.

Žádné komentáře:

Okomentovat