31.5.20

Josef Mačí: Naskenujte pokoj a ukažte všechna data. Scio chce studentům vidět i pod stůl

Koronavirová pandemie změnila už i způsob testování. Scio nabízí přijímací zkoušky on-line. Jenže podmínky se studentům nelíbí. Musí totiž sledovací aplikaci umožnit přístup ke kameře a všem svým datům a naskenovat i místnost.

Z článku na Seznam Zprávy vybíráme:

Před pár dny jí ale přišly podmínky, které musí splnit, aby se mohla termínu zúčastnit. A dost ji překvapily. Scio totiž na svých webových stránkách pouze uvádělo, že účastníci budou muset mít na počítači aktivní webkameru a mikrofon pro vzdálený dohled. Realita je ale mnohem striktnější. Studenti si stáhnou aplikaci ProctorTrack, které musí povolit přístup nejen ke kameře a mikrofonu, ale i disku počítače. Nutné je také naskenovat celou místnost včetně prostoru pod stolem a prokázat se do kamery občanským průkazem.

„Je to extrémní. V podstatě vy otáčíte kamerou na počítači a program vaši místnost nahrává na video. Přijde mi to trošku přestřelené, obzvlášť když se teď všude řeší GDPR a najednou se může absolutně zasahovat do našeho soukromí,“ nelíbí se studentce Elišce.(...)

„Já bych aplikaci ProctorTrack na svém počítači přístup nedal. Pro mě je nepřekonatelný problém si pustit na pevný disk program, u kterého nevím, jaké informace bude sbírat,“ říká expert na kybernetickou bezpečnost Karol Suchánek.(...)

„Jde o zásah do soukromí v širším slova smyslu a konkrétně porušení povinností při zpracování osobních údajů podle GDPR z nich a priori nevyplývá. V případě sporu by tak zřejmě musel rozhodovat soud. Jako u podobných případů by však měl být znám důvod a účel toho, proč jsou podobné přístupy vyžadovány. Záleží i na tom, zda jsou podmínky nastavené školou studentem akceptovány a zda je o nich předem informován,“ říká Vojtěch Marcín z tiskového oddělení Úřadu pro ochranu osobních údajů.2 komentáře:

Vít Tomis řekl(a)...

podmínky nastavené školou

Školou? Ty podmínky snad nastavilo SCIO, ne?

Eva Adamová řekl(a)...

SCIO se zřejmě dostane i do konfliktu s VŠ. Některé z nich totiž změnily podmínky přijímacího řízení, což jim vláda umožnila, a šouply do přijímaček NSZ, protože SCIO se holedbalo, že vše zajistí. A teď začínají problémy vyplouvat na povrch ...

Okomentovat