4.5.20

Josef Mačí: Co čeká české školství? Velké změny, pokud se nezasekneme u maturit

Jaký je smysl vzdělávání? Důležitá otázka, která moc často nepadá. Díky koronavirové pandemii a uzavření škol je ale na její zodpovězení čas. Místo toho však debata o školství opět sklouzla k diskuzi o podobě státní maturity.

Z článku na SeznamZprávy.cz vybíráme:

„Poměr cena/výkon je poměrně slušný. Na to, kolik do školství stát strká peněz, funguje dobře,“ říká odborníky opakovaně oceňovaný učitel Bohuslav Hora, který pomáhá školám smysluplně zavádět digitální technologie do výuky.(...)

Znovu, i v čase koronavirové pandemie a nevídaného plošného uzavření všech vzdělávacích institucí, ovládl však diskuzi absolutní evergreen - maturita. Místo toho, aby odborníci, učitelé, ředitelé a ministerstvo společně řešili, jakým způsobem se může české vzdělávání posunout dopředu, co je dobré a co lze naopak zlepšit, skončili jsme opět u maturity - jestli bude, kdy bude a jakou formu bude mít. Pokud už se nemluvilo o maturitě, pak o jednotných přijímacích zkouškách.

„Opravdu nemáme ve školství podstatnější témata, než je maturita? Co třeba se ptát po smyslu školství, tedy o co nám vlastně jde v práci s dětmi. Je to stres, přijímací zkoušky a maturita? Anebo spokojené děti, které budou generovat spokojenou zemi?“ řečnicky se ptá Hora.

Samozřejmě řada učitelů stále razí beze změny frontální výuku před tabulí, drcení nazpaměť a odmítá využívat jiné metody nebo nové technologie.

„Nám se to zdá strašně bezpečné, že něco umíme, něco nám funguje, a tak budeme ten systém strážit, a mezi učiteli je spoustu lidí této charakteristiky, tedy strážců systému,“ myslí si Hora.

V tomhle konzervativním přístupu mají ale překvapivě podporu velké části rodičů.

„Rodiče jsou mnohdy spokojeni s tím, když to funguje stejně, jako to bylo za nich. Někdy mi to přijde skoro až jako taková zlomyslnost, když říkají: Heleďte, my jsme si tím také museli projít, tak si to, parchanti, užijte,“ komentuje to v nadsázce Sáblík.12 komentářů:

Josef Soukal řekl(a)...

Většina citovaných učitelských výroků je ukázkou klišé a neschopnosti vnímat u kritizovaných prvků jejich význam pro vzdělávání.

L.snirch řekl(a)...

Co má cenu řešit dříve - smysl vzdělávání nebo smysl maturit?
Je jasné, že nesmyslně nastavené JEDNOTNÉ státní maturity brzdí smysluplné vzdělávání, proto je správně začít od změny maturit v roce 2020, když se to neudělalo před jejich zavedením.
Uvidíme tento týden, jak se poslanci posunou v řešení problému.

Josef Soukal řekl(a)...

Kam čert nemůže, tam nastrčí kolovrátek s nesmysly.
Smysl vzdělávání jalové řeči nevyřeší.
Hádanka pro p. Šnircha: Proč se téma maturit bude vracet neustále, ať už poslanci přijmou jakékoli (ne) řešení? Nápověda: Odpověď je v samotné otázce.

L.snirch řekl(a)...

Protože neumějí definovat smysl vzdělávání.
Takže se vrhnou na zástupný problém státní maturitu a tím to zhorší (rokem 2011 počínaje).
Měli by si uvolnit ruce k základnímu tématu a státní maturitu zrušit.

To nebyla těžká hádanka, pane Soukale, čekal jsem těžší.

Josef Soukal řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Josef Soukal řekl(a)...

Jako obvykle, pane Šnirchu - logická úvaha vám nejde.

L.snirch řekl(a)...

Jako obvykle jste se zase samonapasoval do role vrchního hodnotitele logických úvah?
Zase jste nepřekvapil.

Josef Soukal řekl(a)...

Jen jako obvykle upozorňuji na obvyklé hlouposti.

L.snirch řekl(a)...

A jako obvykle jste nerozeznal podstatu problému.
To se samozvaným hodnotitelům často stává.

Josef Soukal řekl(a)...

Ale kdepak. To vy tady a jinde trvale předvádíte neschopnost pochopit elementární výklady, které vám jako reakci na vaše nesmysly předkládají jiní. A trvale se vykrucujete. Pár faktů vám zopakuji:

Na maturitní studium nastupují žáci s tak rozdílnými studijními předpoklady, že to maturitu, nemá-li se stát nemilosrdným sítem, musí nivelizovat. Řešení tohoto stavu žádný návrh ministerstva, lobbistů ani dalších politických stran neobsahuje.
Maturita z hlavních předmětů ověřuje společný základ, tudíž musí být jednotná, protože diferencovaný společný základ je nesmysl. Tento společný základ je nastavený tak, aby maturitu mohli složit i podprůměrní žáci.
Společná část maturity velmi dobře kopíruje studijní předpoklady žáků, problém je jenom s částmi, které mají v rukou učitelé. O školní část nevíme nic, jen na základě dat ze společné části maturity můžeme předpokládat, že školy mají tendenci hodnocení zejména slabších žáků vylepšovat. V principu pak víme, že neexistuje-li pak sjednocená výchozí obsahová a hodnotící norma, nelze objektivitu nijak měřit.
Výsledky v testech nejsou nahodilé, ovlivnitelné podvody, alespoň ne ve výrazném měřítku. Nelze se na ně ani pouze nabiflovat. Pokud by tomu tak bylo, nekopírovaly by výsledky studijní předpoklady žáků, viz výše.
Požadavky v centrální části maturit se neodchylují od obsahu daných oborů a nelze na nich mnoho měnit. Vycházím v tomto ze stanovisek reprezentativních sdružení učitelů cizích jazyků a matematiky, v češtině pak z faktu, že žádná renomovaná bohemistická instituce o zásadní diskusi na toto téma ani neuvažuje. Obsahově není problém ani s požadavky v ústní zkoušky, je však nutné je doplnit o prvek interpretace.
Ten, kdo na výborné úrovni zvládne společnou část maturity - u ústní zkoušky bez nějaké pofiderní dopomoci ze strany hodnotitelů - nebude mít problém se smyslem vzdělání. Prokáže totiž - zůstanu-li u jazyků - že je schopen se dobře vyjadřovat písemně a ústně v češtině a cizím jazyce, že je schopen nejen získávat znalosti, ale také je v praxi aplikovat. Není to vše, co od vzdělávání očekáváme, ale určitě jsou to věci velmi důležité a na rozdíl od některých jiných objektivně ověřitelné.

Ve světle těchto faktů může zrušení společné části maturity chtít jen úplný zaslepenec.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici se vždycky hluboce zasní, když někde narazí na trdlo s maturitou, nebo dokonce s véeš diplomem. Nejlépe z matfyzu. No, možná lepší, než narazit na obdobně ocertifikovaného pitomce ve vedoucí funkci, kam se i trdla řiťolezně derou. Ta pak hojně metamorfují v pitomce.

Jiri Janecek řekl(a)...

"Protože neumějí definovat smysl vzdělávání."

A vy to umite? Tak definujte aspon pro nas…

Okomentovat