5.5.20

Jiří Šilhán: Otevřený dopis ministrovi školství, mládeže a tělovýchovy - ochranné prostředky při výuce

Z dopisu vybíráme: Při výuce v různých třídách/skupinách se pedagog potká s různými skupinami žáků a dle této výjimky de facto pedagog ani žáci nejsou chránění dle zásady, "moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě". Nechápu smysl této výjimky v kontextu školního prostředí, kdy pedagog potkává všechny žáky, které učí a dále potkává ostatní kolegy, kteří učí v dalších skupinách. Oproti tomu je ochrana dýchacích cest stále povinná ve venkovním prostředí, kde je riziko kapénkové infekce objektivně nižší.Ing. Robert Plaga, Ph.D. ministr školství, mládeže a tělovýchovy

na vědomí Prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D. Ministerstvo zdravotnictví ČR, náměstek pro zdravotní péči

Otevřený dopis ministrovi školství, mládeže a tělovýchovy - ochranné prostředky při výuce

Vážený pane ministře,

jsem pedagogickým pracovníkem. Mám dotaz k Mimořádnému opatření č. j.: MZDR 15757/202013/MIN/KAN ze dne 4.5. 2020. Zejména výjimky uvedené v části I., 1., c).

Při výuce v různých třídách/skupinách se pedagog potká s různými skupinami žáků a dle této výjimky de facto pedagog ani žáci nejsou chránění dle zásady, moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě".

Nechápu smysl této výjimky v kontextu školního prostředí, kdy pedagog potkává všechny žáky, které učí a dále potkává ostatní kolegy, kteří učí v dalších skupinách. Oproti tomu je ochrana dýchacích cest stále povinná ve venkovním prostředí, kde je riziko kapénkové infekce objektivně nižší.

Pro pedagogického pracovníka lze riziko nákazy chápat jako ,,riziko povolání", ovšem nejsem si jist, zda pro žáky není přítomnost bez roušek ve škole nepřiměřeným rizikem.

V Praze dne 5.5.2020

S pozdravem

Ing. Jiří Šilhán


4 komentáře:

Unknown řekl(a)...

"Při výuce v různých třídách/skupinách se pedagog potká s různými skupinami žáků a dle této výjimky de facto pedagog ani žáci nejsou chránění dle zásady, moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě".

To už několik dnů nechápe vůbec nikdo. A někteří aktivističtí ředitelé sundání roušek ještě nadšeně tleskají. Zvláště lituji učitelky MŠ, tam jsou v podstatě roušky dokonce ZAKÁZÁNY!!!!
Jedna paní ředitelka na ČT dokonce tvrdila, že děti se přece nebudou dívat na učitelky-kosmonautky s respirátory. A přitom učitelky MŠ byly doposud nejvíce zasaženy koronavirem. Občas mně to připadá, že se to děje schválně.

Knut Klapka řekl(a)...

"Občas mně to připadá, že se to děje schválně."

Dělá to ten dojem, protože tohle už není běžná neschopná bohorovnost, na jakou jsme u nich zvyklí, ale přímý útok na zdraví a životy celé jedné profesní skupiny; a ti, kdo tuto situaci způsobují, si přece musí být vědomi důsledků. Jako člověk si o nich nemyslí nic moc, ale až tak alternativně inteligentní zas být nemohou. Takže vědí, co dělají.
Ale proč to dělají? Co je dostatečným motivem pro úmyslné vytváření situace, která by při neblahém vývoji mohla vést k desítkám či stovkám mrtvých a ohrožuje nejen učitele, ale i děti?
A co se ředitelů týče, ti jsou dlouhodobě jedním z nejhorších problémů českého školství (všechna čest výjimkám). V aktuální situaci se to samozřejmě naplno projevuje.

Unknown řekl(a)...

Vypadá to, že "promořenost" v ČR je tak mizerná, že po dohodě s některými "odborníky - epidemiology" se rozhodli promořit obyvatelstvo skrz děti a učitele. Je to sice na hraně sci-fi konspirace, ale taková je realita.

Ygrain řekl(a)...

"Riziko povolání"? Vážně? Nepamatuju si, že bych při podpisu pracovní smlouvy podepisovala něco takového!

Okomentovat