10.5.20

Jan Podpěra: Otevřený dopis učitele ZŠ vládě

Z dopisu vybíráme: "Otevřete školy povinně pro všechny k nějakému datu - třeba k 1. červnu, nebo až k 1. září 2020. To je jedno. Dobrovolnost k ničemu nevede. Rozhodně ne ke kvalitnějšímu vzdělávání. To radši poskytněte těm, kteří PC a internet nemají, příslušná elektronická zařízení."


Vážený pane premiére, vážení ministři,

obracím se na Vás jako učitel základní školy.

Od 12. března 2020 vyučujeme "na dálku" své žáky. Alespoň podle mých zkušeností takto řádně pracuje a plní úkoly více žáků než přímo ve škole.

Rád bych se nyní vyjádřil k plánovanému otevírání škol.

  1. Nyní jsme se my (učitelé) a žáci ve výuce na dálku "zaběhli". Osobně se domnívám, že dobrovolné otvírání škol k ničemu dobrému neprospěje. Jak mají školy dodržovat Vaše zejména hygienická nařízení je pro mně záhadou.
  2. Rád bych věděl, které nařízení má přednost. Mohu být ve třídě bez roušky, nebo je rouška nařízená? Mohu být venku bez roušky, nebo je rouška nařízená? Každou chvíli čtu a poslouchám různá vyjádření různých politiků i odborníků, že se v tom vůbec nevyznám.
  3. Nevím, jak mají učitelé zvláště prvního stupně zvládat výuku ve třídě a zároveň "na dálku".
  4. Nedokáží si vůbec představit, jak žáci chodí na obědy. Jeden je v jídelně a poslední ještě ve třídě? Takto to bude vypadat, když všichni budou dodržovat dvoumetrové rozestupy - 15 krát 2 metry + 2 krát 2 metry = 34 metry dlouhá fronta jedné "skupiny".
  5. Proč mně manželka musí šít roušku, když by jste ty roušky měli všem zaměstnancům poskytnout Vy - Vy jste je nařídili?
  6. Jsme v Evropské Unii. Alespoň si to myslím. Proč tedy neděláte společnou politiku i v oblasti této epidemie? Na Slovensku maturity zrušili, u nás ne. Slovenští studenti se mohou v klidu připravovat na přijímací zkoušky na české vysoké školy, čeští studenti jsou ve větším stresu (nejprve nevěděli zda a kdy budou maturity, pak jsou takto znevýhodněni). Úplně jsem pak rozčarován z toho, že se termíny maturit mnohdy shodují s termíny přijímacích zkoušek na vysoké školy.

Osobně bych byl pro následující řešení:

  1. Otevřete školy povinně pro všechny k nějakému datu - třeba k 1. červnu, nebo až k 1. září 2020. To je jedno. Dobrovolnost k ničemu nevede. Rozhodně ne ke kvalitnějšímu vzdělávání. To radši poskytněte těm, kteří PC a internet nemají, příslušná elektronická zařízení.
  2. Zaveďte pojem "dálková výuka" na všech typech škol pro případné další epidemie. "Dálková výuka" by se dala využít i pro jiné případy (nemoci a podobně).
  3. Zrušte letos maturitní zkoušky i přijímací zkoušky na střední školy. Školy i studenti vše zvládnou i bez nich tak jako na Slovensku.

Na závěr bych Vám chtěl sdělit, že se nejen já domnívám, že současná doba je velmi vhodná k nějakým větším změnám v českém školství, například k většímu používání různých zdrojů informací (nejen učebnice, ale i internet). Určitě by něco ze současného vzdělávání "na dálku" mělo zůstat po otevření škol.

S pozdravem

Mgr. Jan Podpěra
učitel ZŠ

8 komentářů:

Silvie A. řekl(a)...

Některé nápady přijatelné (zavést pojem "dálková výuka"), některé blbé (poskytněte těm, kteří PC a internet nemají, příslušná elektronická zařízení), některé evidentní provokace zarytého EUrohujera (společná politika i v oblasti epidemie). Převládají ty blbé.
Většinu ze svých problémů měl Mgr. Podpěra řešit se svým ředitelem. Ty zbylé mohl poslat na MŠMT, kde se na ně vykašlou jako na všechny ostatní názory učitelů.

Že současná doba je velmi vhodná k nějakým větším změnám v českém školství ... -- Názory se různí, IMO vhodná není.

... například k většímu používání různých zdrojů informací (nejen učebnice, ale i internet) -- Úžasná blbost! On panu magistrovi někdo brání používat různé zdroje informací?

Pouze exhibicionista napíše "otevřený dopis" vládě.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Berema 20 žáků a hlasí se jich 70, většina má samé jedničky. My zkoušky potřebujeme, ale klidně si uděláme vlastní. Maturity odjakživa mají podzimní termín. Pokud odmaturují v něm, nic jim nebrání na školu, kam jsou přijati nastoupit. Nástup středoškoláků bycch o táden posunul na 7 září, aby mohly podzimní maturity proběhnout v klidu a pohodě.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Se většinově potřebují nutně na nějakou školu dostat, aby se tam pak poflakovali a ze dvou třetin do školy neradi chodili, protože je obsah zkompetentňování neoslovuje a neodpovídá jejich oprávněným zpětnovazebně zkonkurenceschopňovacím potřebám.

Unknown řekl(a)...

Ach jo, kolega to zašmodrchal, všelijak podivně pospojoval. Nechme tomu pane magistře už jen volný průběh a nevymýšlejme už na konci roku zmatky a chaos.

Jana Karvaiová řekl(a)...

1/kolega učí jen podle učebnic? My na zvláštní už dávno ne. Za prvé některé učebnice jsou nepoužitelné, za druhé nám´tali do živého zrušením přílohy a zavedením RVP. Takže cca deset i více let učíme podle toho, co si kde najdeme. V tom jsme opravdu "nejrevolučnější" učitelé ze všech.
2/pravdu má v tom, že operování mšmt podporou sociálně slabých je čirý alibismus. Dávno mohli těmto dětem sehnat něco,co potřebují a nejen v době corony. nebo neziskovky, co se pořád hubou starají,ale jak vidno praxe vázne.
3/na vině otevírání škol v současné podobě je mšmt ne tím, že je otvírá dobrovolně, ale že nepracovalo předtím intenzivně na rychlém řešení toho podstatného )maturity, přijímačky, závěrečky..) a vše si nechalo doslova na poslední chvíli. jsem zvědavá na tabulky odměn ministerských pracovníků. Loni tam některé odměny převyšovaly můj roční plat. Asi se prostě válím.
4/naštěstí se nevydaly žádné společné EU směrnice, protože to by byla asi bomba. Pan učitel by si měl něco načíst o EU a školství jednotlivých států, pak by pochopil.

Silvie A. řekl(a)...

o EU a školství jednotlivých států, pak by pochopil

Nepochopil by.
Normálního člověka taková blbost vůbec nenapadne,
a EUrohujer nevnímá realitu ani když si o ní něco přečte.

Petr S. řekl(a)...

Podle titulu magistr se pozná, že dotyčný kolega má vysokoškolské vzdělání. Ale už je to asi hodně dlouho. Digitální a komunikační technologie se ve školství používá poměrně dost dlouho. Nemůže však zcela nahradit prezenční vzdělávání, je však skvělým doplňkem kvalitní výuky. Například ve školách, kde mají dva ročníky v jedné třídě se bez možnosti využití interaktivních tabulí, počítačů a výukových programů, neobejdou zcela určitě. Učebnice tak mnohdy slouží jako pomocník při samostatné práci, nebo zadávání domácích úkolů.
Také nechápu, proč kolega řeší smysl dobrovolné školní docházky, když je to umožněno na 5 týdnů. Ale snad se chtěl pan učitel asi jen zviditelnit, avšak se mu to moc nepovedlo. Protože nemůžete mluvit za všechny školy, podle zřejmě vašich podmínek. Spousta škol totiž nemá problém s otevřením a udělá to už kvůli rodičům a dětem rádo. U nás ve škole máme již v současnosti vše perfektně připravené - plán plnohodnotné výuky (podotýkám žádné "dohlídávání"), určené skupiny dětí, samostatné lavice, zajištění hygienických prostředků, bezpečné stravování i odpolední zájmovou činnost. Máme již dnes potvrzenou 100% účast žáků 1. stupně ve škole, velkou podporu zřizovatele a rodičů. Řekl bych tímto, že bude u nás zkrátka vše v pořádku a budeme plnohodnotně učit a v rámci možností zvládneme učivo dobrat.
Smysl ovšem má mít v záloze připravenou digitální technologii a systém pro zadávání domácí práce při distanční formě výuky.
Takže pane učiteli, i dobrovolné umožnění školní docházky do konce června může mít v některých školách smysl, to nemůžete ničím vyvrátit, když jste psal, že to nemá smysl. Neznáte zkrátka prostředí všech škol. V tomto vám to tedy nevyšlo i při tvrzení, že se konečně začala do výuky dostávat i komunikační technologie a ne jen učebnice. U nás totiž dlouhodobě vhodně doplňuje právě výuka na interaktivní tabuli kvalitní vzdělávání a učebnice je jen malým doplňkem, tak v tom jste taky trochu vedle. Ovšem pokud vy nevzděláváte stále jen podle učebnice a tabule na křídu.
Taky se vám nepovedl názor na konání přijímacích zkoušek. V tom dávám za pravdu panu Zděňku Nutzovi. Kolik žáků se připravuje na životní událost - přijímací řízení a je kvalitně připraveno, to také asi nemůžete vědět. Moc dobře znám školu, kde pan Nutz působí a vím, jak je o tu školu (víceleté gymnázium) velký zájem (trojnásobný, než mohou přijmout) a že tam mají 90% přihlášených průměr z 5. ročníku 1,0. Na takovou školu je nutné udělat ještě v červnu přijímací zkoušky pane učiteli - magistře. Tady je vidět, že asi vidíte jen na malou vzdálenost svého okolí a nevíte nic o podmínkách a systému vzdělávání škol v rámci celé republiky.
Takže opravdu nemohu s vámi v ničem souhlasit a jak jsem psal výše, váš dopis je naprosto nic neříkající, hodně obecný a neřešící, zkrátka škol o to se zviditelnit.
S pozdravem Petr Skulbaševský, ředitel ZŠ

arrra řekl(a)...

Jen podotýkám, že je rozdíl řídit školu malou o počtu třeba 50 žáků a školu velkou (nebo na ní učit). Týká se to i kontaktu se zákonnými zástupci. (Devět let jsem řediteloval na malotřídkách ve VČ a donedávna byl zástupce na velké škole v Praze). Chápu Vás pánové oba dva. Doba je zlá; důležité je to překonat a v září začít znovu i s touto zkušeností.

Okomentovat