7.5.20

Jan Bumba, Kateřina Součková, Věra Luptáková: Až 9,5 tisíc žáků se za krize nevzdělávalo vůbec, připouští ústřední školní inspektor. V pondělí se školy otevírají pro poslední ročníky

V pondělí 11. května se do svých lavic vrátí žáci 9. tříd a studenti posledních ročníků středních škol nebo konzervatoří. Proto, aby se mohli připravit na závěrečné nebo přijímací zkoušky v červnu. Rozhodnutí je ale na rodičích, kteří se školám musejí ozvat, a to nejpozději dnes.Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu Plus vybíráme:

Někteří studenti jsou ale k Plagovi docela kritičtí. Hlavně studentská iniciativa Férové přijímačky 2020. Spokojili by se s úředním vysvědčením, o kterém se tady mluvilo v březnu (a do praxe je zavedli Slováci). Udělali si i průzkum mezi 2 tisíci maturanty, a drtivá většina oslovených maturovat nechce.

Někteří středoškoláci mají obavy i z přijímacích zkoušek na vysoké školy. Podle předsedy České středoškolské unie Viktora Reného Schilkeho hrozí, že budou poblíž termínů maturit. Chtějí tak odsun termínů přijímaček alespoň na začátek července nebo dokonce až na podzim.

Dlouhou dobu panovala nejistota i u rodičů, a to kvůli vyplácení ošetřovného. Jak to nakonec bude s rodiči, kteří děti do školy nepošlou? Podle ministra zdravotnictví za ANO Adama Vojtěcha se rodiče mohou rozhodnout, jestli s potomky zůstanou doma, nebo se vrátí do práce. Tuto dávku ale vyplácí rezort ministerstva práce a sociálních věcí a i Plaga už požádal o zveřejnění jasnějších pravidel.
5 komentářů:

tyrjir řekl(a)...

Dva žáci na školu. Stav plně srovnatelný s povinnou školí docházkou.

mirek vaněk řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
mirek vaněk řekl(a)...

Omlouvám se. Na jiném serveru jsem zjistil, že 9,5 tisíce žáků jsou ti, se kterými nedokázaly školy navázat žádný kontakt. Což je od titulku dost podstatný rozdíl.
Těch, kteří se nevzdělávali je podstatně víc.

Unknown řekl(a)...

Mnozí dělali mrtvé brouky (nebrali telefony, přesouvali se po republice za svými příbuznými), mnohé donutila sociálka aby si do školy došli pro práci svých ratolestí. Je vidět, že na určitou část populace zabírá pouze přísnost.

arrra řekl(a)...

Dobrý den. Myslím si, že zodpovědnost je na zákonných zástupcích. Školský zákon par. 22, odst. 3, písmeno a-e. Nejen zaměstnanci školy mají ze zákonů své povinnosti, ale i zákonní zástupci.

Okomentovat