5.5.20

Iveta Křížová: „Neplatit školné? To jim nemůžeme udělat“

Prázdné lavice, zavřené učebny a tiché chodby. Prázdnotou zejí nejen státní školy, ale své brány uzavřely i ty soukromé. Na jejich účty přesto stále proudí školné. Někteří rodiče to chápou a smířili se s výukou na dálku, jiní se dožadují od školy nějaké kompenzace. Ty je ale nechystají.


Z článku v deníku Lidové noviny vybíráme:

„Školné zůstává na původní výši z toho důvodu, že jsme nepřestali s výukou, jen se přesunula do online prostoru. Snad každý učitel vám řekne, že je nyní o dost náročnější než klasická výuka,“řekl LN Ondřej Zaorálek, ředitel Dino Schools of Prague, soukromé základní školy a gymnázia. „Platíme učitele v té výši jako předtím, máme tudíž stejné výdaje jako předtím,“doplnil a přiznal, že se setkal s rodiči, kteří se dožadují snížení školného. „Samozřejmě se najdou i takoví, kteří mají pocit, že se to přeneslo na ně, a že by se tak mělo snížit školné. Většina rodičů je ale pozitivních, oceňují, jak k tomu škola a učitelé přistupují,“zdůraznil.

Školné v Dino škole zahrnuje i družinu, ta momentálně také probíhá online. „Vychovatelé jsou k dispozici a pomáhají s plněním úkolů, vymýšlejí hry na odpoledne, aby to nebylo na rodičích,“shrnul Zaorálek. Naopak sportovní kroužky neprobíhají, alespoň za ně se bude vracet poměrná částka.

Paní Gábina má své tři syny na soukromém pražském gymnáziu Gevo, kde se školné rovněž platí dál. „Ani by mě nenapadlo chtít něco zpět. Gevo byla jedna z prvních škol, kde zkoordinovali výuku, najeli na online hodiny a děti se v rámci možností učí. Přestat platit? To jim nemůžeme udělat,“řekla LN paní Gábina s tím, že oceňuje práci učitelů, kteří se nové výuky zhostili na jedničku. „Pravidelně nám také posílají dotazníky pro zpětnou vazbu. Peněz do vzdělávání svých dětí nelituji, úroveň je zde skvělá,“uzavřela.

Janovi rodiče vydají ročně za jeho vzdělání na soukromém pražském gymnáziu Amazon přes padesát tisíc korun. Ředitelka školy Eva Kudrnová LN sdělila, že snižovat ani upravovat školné nebude. „Není pro to nejmenší důvod. Poskytujeme stejnou, spíše větší službu jako při prezenční výuce,“zdůraznila. Rodiče to vesměs chápou. „Je nám jasné, že škola musí z něčeho vyžít. Nechceme, aby kvůli současné situaci padla, jsme s výukou spokojeni,“řekla LN Janova matka.

Žádné komentáře:

Okomentovat