3.5.20

Informační debakl ministra školství a jeho týmu

Ministr školství Robert Plaga v pátek 1. května na ranní tiskové konferenci vlády k aktuálním opatřením v nouzovém stavu oznámil, že Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy finalizovalo pokyny pro MŠ, ZŠ a SŠ a v pondělí je ředitelé škol obdrží v datových schránkách. Reakce pedagogické veřejnosti byla okamžitá: proč máme čekat tři dny?! Mluvčí MŠMT Aneta Lednová v sobotu ráno ČTK sdělila, že pokyny jsou již rozesílány přímo školám. Systém datových schránek však měl 2.-3. května od 12:30 do 15:00 hodin následujícího dne plánovanou výluku.

Následující sobotní reakce MŠMT byla chaotická: ve 14:55 byly pokyny publikovány na webu MŠMT. Od cca 17:10 do cca 23:00 pak byl web MŠMT prakticky nedostupný.Po výpadku webu se MŠMT rozhodlo rozeslat pokyny ředitelům prostřednictvím e-mailu:

---------- Původní e-mail ----------
Od: MŠMT ČR - Sekretariát Ministra
Komu: Ministr
Datum: 2. 5. 2020 17:24:54
Předmět: Metodika k otevírání škol - základní školy

Vážená paní ředitelko,

Vážený pane řediteli,

v přílohách této zprávy zasíláme avizované informace k uvolňování epidemiologických opatření ve školách, a to včetně průvodního dopisu pana ministra. Emailovou komunikaci jsme zvolili z důvodu aktuálního výpadku datových schránek. Informace tedy obdržíte i touto formou, nicméně až po odstávce, která je plánována do zítřejšího odpoledne.

Děkujeme za Váš čas a spolupráci.

S pozdravem

-------------------------------

Sekretariát ministra

kancelář ministra


Opomineme-li označení plánované výluky systému ISDS, oznámené již 20. dubna, za "výpadek", zůstává tu stále nevysvětlené zbytečné téměř 30hodinové prodlení s publikací pokynů, jednou označovaných jako metodické, jinde hygienické a i jako bezpečnostní...

12 komentářů:

Josef řekl(a)...

A to je všechno? Ta horda úředníků, co tam sedí, vymáčkla tuto slátaninu? Pořád nám chybí důležité termíny přijímacích zkoušek, praktických zkoušek.

Nicka Pytlik řekl(a)...

A večer v mediích prohlásil bodrý ministr bez zaváhání něco v tom smyslu, že spolek Pedagogická komora je soukromá záležitost prezidentského typu. Jakože není tedy partnerem pro komunikaci. A hnedle je v tom jasněni.
Co je potom Učitelská platforma? Ve vztahu k té komunikaci...

Unknown řekl(a)...

Špatně si to Pytlíci přebrali. "S obyčejnými učiteli se nebavím, bavím se pouze s těmi progresivními z jisté obecně prospěšné společnosti, UP,... a podobných miniaturních skupinek"( jistý ministr školství). Odbory se nám nějak vypařily, tak logicky iniciativu přebírá "spolek" PK.

mirek vaněk řekl(a)...

Odbory se nevypařily. Spinkají a čekají, aby vyskočily v pravo chvíli v okamžiku vítězství a přidaly se k jásotu. V případě nevítězství ani nešpitnou.

Ministr Plaga jede v duchu předchozích ministrů. Partnerem pro komunikaci jsou mu úředníci a čerpači fondů u kterých je jistota, že si to nechtějí rozházet a budou přikyvovat. Prostý učitel by mohl říct nepříjemnou pravdu.

V normální situaci by mu to procházelo. Dnes už méně. Od MŠMT se čeká vedení školství a jak vidět, potřebovalo by MŠMT někoho, kdo je povede za ručičku a bude jim našeptávat, kde je problém. Navíc na netu je dnes násobek učitelů než dřív a v diskuzích se kromě známých jmen objevuje i spousta neznámých. A nedají to ideologům zadarmo.

Čím víc se projevuje ministr a výtvory ministerstva v médiích, tím víc s toho čiší bezradnost. Bojí se konfrontace s realitou a čekají na návrat k normálu.
Ostatní resorty se zaštiťují koronavirovou radou odborníků. Ministerstvo školství nikoho takového nemá. KoroNerv z aktivistů je jako obvykle mimo. Vyčtená data ze studií nemají s realitou nic společného. Dotazník ČŠI byl na nic. Botlíkův dotazník byl násobně kvalitnější, ale tendenční. Kdy budou výsledky ví jen p. Botlík a věřte, že až se to bude hodit tak s nimi vyskočí.

Unknown řekl(a)...

Vydané pokyny k nástupu do ZŠ jsou k ničemu Spousta škol nemá možnost shromáždit děti před školou v rozestupech, nemají blízko hřiště ani přestávkové dvory. Některé třídy jsou tak malé, že se tam vzdálené lavice 2 m nevejdou.Někomu uniklo, že děti ze všech tříd na poschodí mají společné toalety. Učitel nebude dělat nic jiného než kontrolovat dezinfekci, rozestupy, odchody na WC apod. Má to všechno smysl měsíc před prázdninami? Pro deváťáky a maturanty možná, ale pro děti na 1.stupni? Vyplatí se nám to?

Knut Klapka řekl(a)...

S těmi deváťáky je to právě takový nesmysl jako se vším ostatním. Jakékoli opakování a procvičování na přijímačky, které s nimi můžu dělat v budově školy, můžu právě tak dělat z domova distančně. Vlastně mnohem lépe a intenzivněji, protože bez stresu a bez ztráty času z ustavičného přemisťování; online výuka je dávno zaběhnutá. Deváťáci, co se chystají na přijímačky, do školy ani náhodou docházet nepotřebují. Jsou dostatečně motivovaní a schopní, aby pracovali z domova podle potřeby. A proč by vlastně měli být vystavováni riziku nákazy oni - když už tedy učitel ano?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jsou dostatečně motivovaní a schopní, aby pracovali z domova podle potřeby.

Některé děti namají doma podmínky pro náležitou přípravu.
Minimální nebo lépe žádné vybavení, nepodnětné prostředí, některé děti jsou od zkompetentňování snad i odrazovány. Tyto děti otevření škol jistě uvítají a jsou připraveny do škol vyrazit neprodleně a čas ve škole plně využít pro svoji budoucí konkurenceschopnost a tedy ke svému prospěchu.

Unknown řekl(a)...

Knut Klapka

Příprava na přijímací zkoušky je jen závěrem devítileté školní docházky. Kdo nic nedělal, tak má dnes dozajista plné kalhoty, ale pracovat se mu nechce ani dnes. Distančně pracují na přijímačky deváťáci již skoro 2 měsíce, samozřejmě ti, kteří chtějí uspět.1/5 studentů je už na naší škole přijata, 1/4 jde do učebních oborů (ve škole je neuvidí vůbec nikdo). Do školy jdou deváťáci proto, že za 14 dnů po nástupů proběhnou přijímací zkoušky. Myslím, že to odhlasovala PS. To je ten hlavní důvod.

Knut Klapka řekl(a)...

"To je ten hlavní důvod."

Ano. Vlastně spíš jediný.
Proto tam, kde by snad vedení školy náhodou disponovalo zdravým rozumem, bude se snažit, aby těch deváťáků nastoupilo co nejmíň, v ideálním případě žádný. No co, my jsme otevřeli, ale oni nepřišli. Bylo by to oboustranně prospěšné. Taky v TV rozhovoru s panem ministrem zaznělo, že některé školy takto postupovat chtějí. Nejvyššího pána to poněkud vykolejilo, což je vždy radost pozorovat.

mirek vaněk řekl(a)...

Pozor!

Účast žáků ve škole je dobrovolná. Není zrušen zákaz, jen povolena výjimka. Dá se to považovat za nástup žáků do škol?

Taky si myslím, že do školy půjdou děti, které musí, nemá je doma kdo hlídat. Rozumní se budou učit z domova.

Ygrain řekl(a)...

No prostě... bordel na kolečkách. Za sebe jsem ráda, že výuka na základce mě nikdy nelákala, a vás, kolegové, ze srdce lituju. A co se týká našeho ministerského "velení"... pomalu nestojí už ani za odplivnutí.

Knut Klapka řekl(a)...

Bohužel se to v mnoha případech netýká velení pouze ministerského. Tam koneckonců nikdo nic jiného ani nečekal. Rozumný a slušný ředitel ovšem umožňuje následky ministerské sprostoty přijatelným způsobem zmírnit. Doopravdy zlé je to v okamžiku, kdy máte vedení, které si s ministerskými úředníky nezadá. Což je častější, než by příčetný člověk řekl. Hadi v oblecích, kam se člověk podívá.

Okomentovat