7.5.20

David Klimeš: Po povinné matematice nastal čas se rozloučit i s celou státní maturitou

Snaha nacpat všechny středoškoláky do jednoho pytle zkrachovala. Místo cepování bude lepší je během studia něco opravdu naučit. A také začít trochu věřit školám.

Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

Povinnou maturitu z matematiky ukládáme do hrobu v opravdu zuboženém stavu. Samotná idea byla přitom tak vznosná - vedle českého a cizího jazyka přece k základnímu dorozumění patří i zvládnutí jazyka logiky, tedy matematiky.

Jenže toho nelze dosáhnout nadekretováním jednotné zkoušky pro celou republiku. Navíc u předmětu, který nutně potřebuje pedagogickou reformu. Když si už dnes matematiku vybere dobrovolně jen pětina maturantů, ale přesto jich 15 procent stejně pohoří, jak by to asi vypadalo, kdyby byla povinná?

Mezi zákonodárci přežíval roky duch jednotného školství Zdeňka Nejedlého, který k věci přistupoval s tím, že čím více nezvedenců propadne, tím více se jich to do září doučí. To je ztráta soudnosti. Takže ač se matematika v roce 2011 prosmýkla jako volitelný předmět do státních maturit - a o pět let později se rozhodlo, že ve školním roce 2020/2021 bude vnucena všem -, nakonec přece jen projekt umírá a pravda a realita zvítězila nad lží a fantazírováním.(...)

Je pravděpodobné, že vůči poslaneckému rozhodnutí přiznat si reálný stav věcí se ještě vzedme poslední vlna odporu v Senátu. A možná i prezident dostane zálusk na další pěknou kulturní válku. Přesto je už dnes jasné, že povinnou maturitou z matematiky mladé Čechy opravdu počítat nenaučíme. Není tedy důvod mít s ní jakýkoli soucit. Spíše si lze přát, aby s sebou do šťastného zapomnění vzala i celý zoufale nefunkční koncept státní maturity.

Ve školství prostě zkratky k cíli neexistují. A když jsme začali Cimrmanem, hodí se s ním i skončit: můžeme o takovém zjištění vést spory, můžeme s ním nesouhlasit, ale je to tak všechno, co se proti němu dá dělat.

3 komentáře:

Jiri Janecek řekl(a)...

Nemelo by byt "Po povinne matematice nastal cas rozloucit se i s povinnou cestinou"?
Toto mi prijde jak "Po povinne matematice nastal cas prestat jezdit vpravo"...

Jinak moc nechapu, jak se loucit s necim, co melo prijit za dva roky a neprislo…

Josef Soukal řekl(a)...

Asi na této úrovni jsem schopen komentovat potravinářskou politiku ČR nebo ligové utkání ve florbalu. Něco si o tom tu a tam přečtu v médiích, poslechnu si ministra nebo trenéra a popíšu svoje dojmy. Pokud se v něčem trefím, stejně to nepoznám.

Antonín Jančařík řekl(a)...

Čeští žáci dosahují lepších výsledků v matematické gramotnosti než ve čtenářské. Co z toho naši politici vyčtou? Matematika se učí špatně a proto je nutné zrušit maturity z matematiky a zachovat z češtiny. Ach ouvej ...

Okomentovat