7.5.20

Bořivoj Brdička: Převrácené učení 3.0

Zpráva o aktuálním vývoji metodiky převrácené třídy, z níž se stává celosvětový fenomén šíření kombinovaných forem výuky.

Model převrácené třídy existuje již přes 10 let (10 let převrácené třídy ve světě a u nás). Postupně se stal odrazovým můstkem pro většinu učitelů experimentujících s kombinovanou výukou (snažících se jít nad rámec pouhého předávání materiálů). Metodika se stále vyvíjí a její vývojáři a uživatelé se celosvětově sdružují ve Flipped Learning Global Initiative. Podívejme se alespoň rámcově, kam se tato problematika posunula.

Na webu Iniciativy se nachází stránka nazvaná Flipped Learning 3.0, která je uvozena poměrně sugestivními slovy: „Převrácené učení se nám přímo před nosem transformovalo do něčeho nového a velmi zajímavého. Naše data ukazují, že až 80 % učitelů tuto metodiku praktikujících dosud nezaznamenalo, že jsme dospěli do nové éry.“ Ta má 5 vývojových znaků:
 1. Převrácené učení není statické
  Klasická představa znamená přesun frontálního výkladu do podoby videotutoriálů, které si žáci pouštějí ve svém volném čase mimo školu, a ve škole pak, vybaveni teoretickými znalostmi, látku aplikují při řešení vhodných problémů. Jak uvidíme dále, hranice nejsou dnes již zdaleka tak ostré a vše se rychle vyvíjí. Realita je mnohem dynamičtější.
 2. Převrácené učení má 3 hlavní pilíře:
  Výzkum – již potvrdil, že převrácené učení je efektivní, a teď zkoumá, jak ho úspěšně aplikovat v praxi.
  Inovace výuky – kreativní učitelé vymýšlejí nekonečné množství způsobů, jak převrácené učení zrealizovat, často přizpůsobených místním podmínkám.
  Nové technologie – vývojáři si již stačili povšimnout růstu využívání metodiky převráceného učení, a snaží se spolu s učiteli přicházet se specializovanými nástroji, které ji podporují.
 3. Globální hnutí
  Převrácené učení se rychle šíří. Stává se z něj nejlépe založené, robustní a organicky se rozrůstající vzdělávací hnutí na světě.
 4. Nové možnosti
  Rychlé šíření metodiky převráceného učení dává učitelům nové možnosti. Ti, kteří dříve pracovali často v izolaci, dnes mohou mnohem snadněji najít kolegu pro spolupráci a přímé sdílení zkušeností.
 5. Metastrategie
  Převrácené učení řeší mnoho obtížných problémů. Vytváří prostor pro aplikaci takových vzdělávacích postupů, jako je badatelsky či projektově orientovaná výuka, řešení problémů a mnoho dalších. Zároveň je cestou k efektivnímu využití technologií.
Celý článek na spomocnik.rvp.cz.

1 komentář:

arrra řekl(a)...

Dobrý den. Předpokládám, že je článek psán v kontextu se současnou situací. Výuka, která by měla být v budoucnu zcela závislá na PC a internetu, bude vždy odrazem technického vybavení škol. Pokud musí učitel pracovat doma na svém počítači a žáci též, je to tak trochu amatérismus a nelze na tom dále stavět vzdušné zámky. Začít by se mělo s vybavením škol, učitelů a žáků a následně jejich proškolováním. Ne dělat vše "na koleně" a že učitel (ovečka) se přizpusobí a nějak to zvládne. Jinak můžeme narazit i v oblasti GDPR.

Okomentovat