5.4.20

DVTV: Děti se do škol vrátí v rouškách, otevřít by se mohly v půlce května, říká Prymula

Sledujte speciál DVTV s náměstkem ministra zdravotnictví a epidemiologem Romanem Prymulou.
Video na Aktuálně.cz.

26 komentářů:

Josef řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Josef řekl(a)...

Takže,když se to vezme logicky, tak nelze s žádnou logikou pracovat a rozumnější bude předejít logice zamoření.Tak na slovensku to uchopili a zabrání pomnožení. V Česku nám pomnoží děti a dotáhnou domů. Kdo ponese odpovědnost za případné lidské nenahraditelné ztráty ?

Housenkazelená řekl(a)...

Už vidím ty ADHD děti, jak vydrží v roušce. Strhnou to ze sebe okamžitě. A jak budou pít a jíst. A co v MHD? A co když se na závázané roušce uškrtí?

Ivo Mádr řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Ivo Mádr řekl(a)...

tak se vůbec ptám, proč vlastně nyní nosíme ty roušky, chodíme po dvou, roušky máme v autě, lese, na poli, potravinách... Tím se popírají současná opatření. Každý už ví, že v polovině května už u nás budou nakažených desetitisíce a každý ví, že žáci jsou ideální inkubátory všech možných virů a ideální šiřitelé v populaci. Co z toho plyne? Zopakujeme si asi Itálii, Španělsko, USA,...A vládě už nebudou věřit ani vrabci na střeše.

Josef Soukal řekl(a)...

V roušce odučím možná hodinu, víc ne.

Unknown řekl(a)...

Jsem astmatička, 60+, s diabetem - to si fakt myslíte, že polezu do školy?!

EM řekl(a)...

Tak tohle je fakt na nejvyšší státní vyznamenání! Kde to jsme, propána?
V roušce učit nebudu, i kdybych měl přijít o místo. Tohle prostě nedám...

Knut Klapka řekl(a)...

"Jsem astmatička, 60+, s diabetem - to si fakt myslíte, že polezu do školy?!"
"V roušce učit nebudu, i kdybych měl přijít o místo"

Velmi snadno budete nahrazeni nezaměstnanými vysokoškoláky - neučiteli nebo lacinými maturanty. Pro vedení pohoda. V nastávající megakrizi bude zájem o místa učitelů podstatně větší, než tomu bylo doposud. Důsledkem bude, že každý učitel nakonec nakluše, nasadí roušku a bude čekat na první příznaky nákazy.

Ygrain řekl(a)...

Před lety jsem, kvůli chemoterapii matky, v roušce učila. Nic. Moc. A nemluvím tady o osobním diskomfortu, ale o snížení srozumitelnosti, zvlášť když jsem mluvila anglicky. A stačilo, aby se jen trochu zvýšila hladina šumu, a už to bylo samé "cože? cože?", a to i při hovoru česky. Rozhodně by tedy nemohla probíhat normální výuka.

Krom toho... s nákupem jsem hotová za půl hodiny a jdu domů, takže nemusím řešit, jestli rouška už propouští nebo ne. Jak často by se rouška musela měnit při výuce od osmi do tří? A jak zajistit výměnu u prťat, bude měnit pančelka? Jak se budou řešit svačiny, obědy? Dezinfekce rukou? A roušky pořád vlastní? Nedivila bych se, kdyby se zvedla vlna povyku, že pokud stát přikáže docházku s ochrannými prostředky, měl by je tedy sakra zajistit.

Dokázala bych si jakž takž představit výuku v nějakém zkráceném režimu, řekněme od osmi do dvanácti, bez výdeje obědů, protože vystřídat několik stovek děcek, aby seděla v bezpečné vzdálenosti, je prostě sci-fi. Rozvrh by se dal rozvolnit do dvou týdnů, řekněme na principu sudý/lichý týden, nebo ubrat hodin podle zásady, že lepší něco než nic.

A teď se pojďme bavit o rizikových skupinách - zaměstnanci kolem šedesátky, kterých není zrovna málo (a jestli jen někomu jen 58 nebo už 60, virus asi moc neřeší), astmatici, srdcaři, vysoké tlaky, snížené imunity... studenti můžou zůstat doma, ale jsem opravdu zvědava, kolik učitelů reálně nastoupí a jak se budou řešit suply při zachování normálního rozvrhu.

Pevně doufám, že nad tím vším i ostatním se někdo zamyslí, než se školy otevřou.

Vít Tomis řekl(a)...

nahrazeni neučiteli nebo lacinými maturanty. Pro vedení pohoda
Naštěstí jsem ve škole, ve které vedení takto nepřemýšlí a nejedná.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytliky nejvíc hněte, že by žáci pod těmi rouškami ustavičně dělali ksifty.
To by bylo k uzoufání...

Ygrain řekl(a)...

Ještě jedna věc: v červnu je výuka obvykle na chcípnutí i bez roušky. Už se těším na kolabující žáky a pozornost pod bodem mrazu, aspoň něco bude studené.

Ivo Mádr řekl(a)...

Pro Pytlíky

Má to jedno pozitivum, nebudou prskat velké kapičky, ale pouze aerosol.

Knut Klapka řekl(a)...

"Naštěstí jsem ve škole, ve které vedení takto nepřemýšlí a nejedná."

Fakt? Vás ani nenutí pravidelně se scházet na poradách?

Vít Tomis řekl(a)...

Porady? V současnosti pouze "v režimu umožňující dálkový přístup"

Eva Adamová řekl(a)...

Jako myslíte teď? My jsme měli poslední poradu dva dny po uzavření škol. Podstatné věci jsme schopni řešit e-mailem a telefonicky. Při normální běhu máme poradu maximálně jednou za měsíc, či spíš za měsíc a půl. No a představte si, že normálně fungujeme. Dokonce bych řekla, že líp než školy, kde zbytečně krákají každý den ráno před vyučováním.

Ygrain řekl(a)...

Porady máme po čtvrt roce, a je to čtyřikrát častěji, než by bylo nutné. Co je potřeba, se řeší přímo s vedením nebo na předmětové komisi (jednou měsíčně), anebo nejčastěji, jak se potkáme na chodbě. Zbytek se obejde/obtelefonuje/obmailuje.

Ivo Mádr řekl(a)...

Ygrain

Oni si ty roušky klidně sundají, žáky nelze nijak potrestat. To by se musely změnit školní řády. Roušky (jakékoliv) se do dvou hodin stávají nefunkční. Klidně si je tedy můžou sundat. Jen nechápu to, že nám nyní dávají (PČR) desetitisícové pokuty za to, že nemám roušku v lese, když to za pár dnů bude úplně jinak. Stát úplně rezignoval.

Ivo Mádr řekl(a)...

Knut Klapka

"Fakt? Vás ani nenutí pravidelně se scházet na poradách?"

Asi to ve vaší škole vedou "starci", kterým komunikace po síti dělá problémy.

Zdeněk Sítař řekl(a)...

Jak jsem ze začátku prskal, tak si začínám přát, aby se školy vůbec neotevřely, i když za 6 týdnů se změní mnohé. Dostanu-li roušku a dezinfekci, klidně tam půjdu, i když o nějaké výuce nemůže být moc řeči-viz vedra a argumenty předchozích přispěvatelů. Při ústních maturitách asi bude muset být mezi námi a žáky plexisklo nebo já nevím...

Jana Karvaiová řekl(a)...

okud nás budou nutit nastoupit do škol, pak navrhuji:
-všechny roušky učitelům budou dodány
-budou dodány jednorázové chirurgické rukavice v dostatečném množství do každé školy
-ve školách bude dostatek desinfekčních prostředků
-do škol budou zakoupeny přístroje na "čištění vzduchu" a to do každé místnosti jeden
-do škol budou zakoupeny rychloteploměry , pro jednu školu několik kusů
-učit se bude v omezeném režimu
-pokud učitel dostane virus, bude to bráno jako pracovní úraz, případné následky potom jako nemoc z povolání
-budou jednoznačně vyřešeny předem všechny eventuality, které by vedly k tomu, že učitel je zodpovědný až příliš (např. dítě ráno přijde s teplotou.kdo ho dopraví zpět domů, když rodič nebere telefon? apod.)
Bez těchto opatření považuji moji účast na dalším vzdělávání za porušení Zákoníku práce a odmítnu pracovat.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Add Jeroným Klapka - jasnačka. lidi se servou o to, kdo dřív nastoupí kdo školy jako učitel.
pokud by tohle dopustil ředitel, tak jako zřizovatel takového ředitel odvolám. Pro naprostou nekompetentnost. Ale nebojím se, žádné davy chtivých práce ve škole se nekonají a konat nebudou.

Ygrain řekl(a)...

Paní Karvaiová, a ještě bych dodala "roušky žáků budou dodány" - protože jinak může stát čekat žaloby od táty parťáka a jemu podobných, a tentokrát budu k jeho postoji mnohem chápavější.

A vzhledem k tomu, že syn je astmatik, budu po konzultaci s alergoložkou vyřizovat uvolnění z výuky. Dítěte visícího mi na krku a lapajícího po dechu mám z období jeho obstrukčních bronchitid dost na několik životů dopředu.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Psala jsem požadavky učitele, rodiče si musí požadavky stanovit sami.Aby pak nedošlo právě na ty Parťáky.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Myslím, že je to ideální situace pro PK, aby napsala ministru školství, prof. Prymulovi i médiím o tomto problému. Průměrný věk učitelů všeobecně vzdělávacích předmětů např. v r. 2017 byl v regionálním školství 46,9 let, nejpočetnější skupinou jsou učitelé 51-60 let, mnoho z nich chronici, tedy ohrožení.

Okomentovat