4.4.20

Andrej Babiš: Každý se teď ptá, jak to bude s uvolňováním provozu škol, hlavně mateřských a základních. Právě čtu analýzy a scénáře našeho týmu Chytré karantény...

Premiér na sociální síti Facebook hledá inspiraci: "Každý se teď ptá, jak to bude s uvolňováním provozu škol, hlavně mateřských a základních. Právě čtu analýzy a scénáře našeho týmu Chytré karantény na základě zkušeností ze zemí, kde to ve školách údajně zvládli. Singapur, Tchaj-wan, Japonsko. Tento tým expertů v čele s profesorem Romanem Prymulou má hlavní slovo ve všech opatřeních a omezeních."Celý komentář:

Každý se teď ptá, jak to bude s uvolňováním provozu škol, hlavně mateřských a základních. Právě čtu analýzy a scénáře našeho týmu Chytré karantény na základě zkušeností ze zemí, kde to ve školách údajně zvládli. Singapur, Tchaj-wan, Japonsko. Tento tým expertů v čele s profesorem Romanem Prymulou má hlavní slovo ve všech opatřeních a omezeních.

Máme dvě možnosti.

Buď čekat, až virus odejde, nebo zkusit uvolňovat školy podle příkladu zemí, kde to fungovalo. Přikládám obrázek, který vám tým Chytré karantény posílá.

Experti by určitě nechtěli otvírat všechny mateřské a základní školy najednou. Začali by pilotem bezpečného režimu v několika školách a pak by nastavili plán postupného otevírání tak, abychom mohli otevřít školy. V jedné z variant by to mohlo být v polovině května.

A uvažují o následujících podmínkách:

Děti by měly udržovat vzdálenost 1 metr, tak jako to je v Singapuru, Tchaj-wanu nebo Japonsku. Samozřejmě se to týká větších dětí, dá se to uchopit formou hry, kluci si rádi hrají na vojáky. U menších dětí by metrové odstupy nefungovaly, to je jasné. Proto se pro mateřské školy a nejnižší třídy 1. stupně uvažuje o rozdělení dětí do menších skupinek.

Tým Chytré karantény také zvažuje rozfázování začátků hodin a přestávek mezi jednotlivými třídami, aby žáci nastupovali do tříd a opouštěli je v různých časech. Samozřejmě pozastavení kroužků, exkurzí a výletů a omezení pohybu ve společných prostorách.

Zavést tato pravidla by podle některých názorů bylo to nejtěžší. Děti je musí vzít vážně. Ale já bych našim dětem věřil a věřím hlavně vám, jejich rodičům a našim učitelům. Děti jsou rozumné, situaci určitě vnímají a chápou. A když jim vy, rodiče a učitelé, vysvětlíte, že mají samy svůj díl odpovědnosti vůči rodičům a prarodičům, bude to fungovat. Úspěšné zvládnutí pandemie je na osobní odpovědnosti každého z nás.

Celý systém je nutné opravdu pečlivě připravit na naše podmínky. I jiné země se s tím potýkají nebo budou potýkat. Samozřejmostí jsou rozestupy při jídle, hlavně maximum hygieny a minimalizace přenosu, pokud je ve škole někdo nakažený. A pokud je, tak existuje scénář při jednom případu nákazy zavřít ročník, při dvou případech zavřít školu.

Ještě to shrnu. Klíčovým principem je maximum hygieny a minimalizace přenosu, pokud je ve škole někdo nakažen. Což by znamenalo:
- měření teploty u vstupu
- dezinfekce tříd
- dezinfekce rukou
- nošení roušek i během hodiny
- fyzicky oddělené sezení při jídle bez roušek

Jasně, nikde není napsané, že právě tato opatření přijmeme. K tomu je potřeba široké debaty ředitelů škol a učitelů. A pokud k tomu přistoupíme, tak chci znovu říct, že začneme pilotními projekty po dohodě se všemi zainteresovanými.

Toto je názor expertů Chytré karantény, který jsem si dovolil v malém detailu zveřejnit. Názor expertů, na které spoléhám.

29 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Děti to přežijí. A mnozí z těch kteří se od dětí nakazí třeba taky ne.
Pytlici by školy až do prázdnin neotevírali.
Aby v dalších letech měl ve školách kdo učit a doma se o ty děti kdo starat.

Lenka Pokorná řekl(a)...

"Pytlici by školy až do prázdnin neotevírali."

Já to také tak vnímám. Nástup do školy na začátku června, po dvou a půl měsících domácí výuky, kdy budeme mít před sebou čtrnáct dní výuky a pak už se jen uzavřou známky a vyberou knížky, mi přijde jako naprosto neadekvátní a stupidní risk. Naprosto ničemu to nepomůže a nic to nezachrání.

Zdeněk Bělecký řekl(a)...

Nemá smysl vymýšlet na červen nákladná opatření a polovojenský režim, pravděpodobně většina rodičů stejně nechá děti doma.

Vít Tomis řekl(a)...

Čili se jedná jen o to, aby rodiče neměli děti doma. O výuce nemá smysl mluvit.

ema řekl(a)...

Slováci to rozštípli, opět razantnější než my.

Ivo Mádr řekl(a)...

Asi to "nahnání" dětí do škol má několik rovin.
1) Rodiče si se svými potomky už neví rady a do toho ta "agresivní" distanční výuka
2) Majitelům rekreačních zařízení chybí klienti (děti) z různých kurzů, škol v přírodě,..přicházejí o zisky
3) Průmyslovým podnikům chybí část pracovníků, kteří jsou doma s dětmi.
4) Děti bez kolektivu "psychicky strádají".
5) Dětem chybí zábava - hypermarkety, kina, ....Podnikatelé v této oblasti přicházejí o zisky.
6) Pan premiér plácá nesmysly o otevření škol v diktátorských režimech

ema řekl(a)...

7) Stát platí kantory a zároveň vyplácí ošetřovné

mirek vaněk řekl(a)...

Je to zase jen fantazírování. Vše závisí na stupni zvládání epidemie. Pokud počet nakažených poroste stejným tempem, jak dnes, byť lineárně, pak je to bláznovství. Pokud se denní nárůst podaří eliminovat k nule, pak nevidím problém. Uvědomte si, že jiná situace je ve venkovské škole, kde jsou děti místních, kde skoro nikdo nevytáhne paty, každý vidí sousedům do kuchyně a když tak navštíví jen menší městečko a jiná v Praze, kde jsou spousty nezodpovědných, kteří na opatření kašlou a lidi neví kdo bydlí v soudedství. Šance něco chytit je odlišná.
Průšvih je v dopravě a nedisciplinovasti. Čecha se singapurcem srovnávat nelze.
Je třeba diskuze utnout a bude klid. Učitelé a žáci by měli co nejdřív vědět, jak to bude. Koncem dubna měli mít maturanti uzavřenou klasifikaci a na začátku května maturovat. Stále není jasno co bude. Jen připouští alternativy a zrušili písemky, ale jistota žádná. Ministerstvo na to má 25 dnů. Myslí si někdo, že to stihne?

Už jsem to navrhoval. K úvahu by připadal omezený režim - týden doma a týden ve škole. 50% žáků, kteří se prostřídají. Když někdo něco chytne, je za 14 dní šance, že se to projeví. I rodiče by mohly chodit do práce po týdnu a firmy realizovat aspoň poloprovoz.

Ivo Mádr řekl(a)...

Mirek Vaněk

Poslední odstavec je z říše snů a tudíž nerealizovatelný.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Máte taky někdo pocit, že my, kantoři, makáme jak vzteklí, kdežto ministerstvo dělá kulové? Já teda jo. Nebo spíš bych měla psát o produktivitě práce. kdybych dělala jak mšmt, tak mám te´d před sebou jen první domácí úkoly a obvolávám rodiče.

Pepa řekl(a)...

Ad měření teploty u vstupu:

odhady - 500 žáků, škola se dvěma vchody, jedno měření včetně výměny měřených 10 sekund, to je ... ééééé ... (500:2)*10 ... ééé ... 2500 sekund, to je ... ééé ... (užití kalkulačky) ... 42 minut (zaokrouhleno nahoru skrzevá získání horního odhadu), čili férově jedna vyučovací hodina navíc k běžné docházce.

To není realistické, to je utopistické :-)

Ale dobrá úloha do přijímaček :-), Cermatu poskytnu autorská práva za malou úplatu.

Silvie A. řekl(a)...

kdežto ministerstvo dělá kulové

Kéž by ministerstvo nedělalo nic! Kéž by ministerstvo neexistovalo!

Ivo Mádr řekl(a)...

Pepa

Nějak slíbili termokamery. Nebo snad neeééé? Respirátory té nejvyšší třídy (jeden balík na týden)pro každého, jednorázové roušky v neomezeném množství, dezinfekci na x místech ve škole. Rozestupy mezi žáky 2 m (požadavek hygieniků), každý žák funkční roušku. A ve školních jídelnách si to nedokáži vůbec ani představit. Toto nám asi nikdo nezajistí. Jen se dozvíme od státních představitelů, že učit není zaměstnání, ale "poslání". Taky snad lze doufat, že zemřelým kantorům stát věnuje aspoň truhlu zdarma.

Knut Klapka řekl(a)...

"Děti to přežijí. A mnozí z těch kteří se od dětí nakazí třeba taky ne.
Pytlici by školy až do prázdnin neotevírali.
Aby v dalších letech měl ve školách kdo učit a doma se o ty děti kdo starat."

Je to přesně tak. Za prvé, pokud se školy do prázdnin otevřou, nákaza se velmi rychle rozjede, protože ty dva miliony žáků a studentů všech stupňů to v každodenním intenzivním kontaktu okamžitě rozdmýchají. Není náhoda, že současný nouzový stav začal uzavřením škol, to bylo logické. Je jasné, že stejná námitka může platit i v září; na to se dá říct snad jedině to, že každý měsíc je jako odklad dobrý.
A za druhé, nerad bych nevkusně dramatizoval, ale myslím si, že pokud nás v květnu nebo červnu naženou zpátky do škol, znamená to pro řadu učitelů přímé ohrožení života. Každá škola, to dobře známe, je dokonalé virové pařeniště. Nějaké roušky v tak koncentrovaném prostředí neznamenají vůbec nic, i kdyby jejich používání bylo reálné (což není). Děti jsou intenzivní přenašeči, bleskově se nakazí jedno od druhého, takže v poměrně krátké době dojde k tomu, že bude infikována většina žáků. A tedy ovšem také většina učitelů. Přitom významná část učitelů je v rizikovém věku 50+. A co hůř, průběh nemoci podle některých informací závisí - kromě osobních dispozic a dalších faktorů, známých i neznámých - také na tom, jak velkou "dávku" virů při nákaze člověk dostane (proto také umírají i mladší lékaři, jak víme ze zemí, kde nákaza řádí nejvíc). Z tohoto hlediska by se školy brzy staly tím nejrizikovějším místem vůbec. Zejména starší učitelé by nejen s vysokou pravděpodobností onemocněli, ale SARS 2 by v jejich případě měl těžký průběh a vysokou smrtnost.
Někteří mohou pokládat takovéto úvahy za přehnané. Snad jsou - vlastně by bylo dobře, kdyby přehnané byly. Ale podíváme-li se na ty tisíce mrtvých denně ve Španělsku, v Itálii a ve Spojených státech, jsou obavy víc než na místě. Otvírat školy někdy v půlce května nebo v červnu je za daných okolností zbytečné a riskantní.

Ivo Mádr řekl(a)...

Knut a Klapka

Většina kantorů má na to úplně stejný názor. Tak trochu jsem to myslel ironicky. Polepším se.

Knut Klapka řekl(a)...

"Většina kantorů má na to úplně stejný názor."

Jo. Ale bude jim to platné jako mrtvému zimník. Učitelé nikoho nezajímají a nikdo se jich na nic neptá. A oni sami nejsou schopni se ozvat a hájit svoje zájmy, to jsme viděli za posledních třicet let mockrát. A přesně takhle to bude i teď - zbytečně a nesmyslně nás pošlou do škol a my svěsíme hlavy a půjdeme si pro nákazu. A někteří i pro svůj předčasný konec.

Pepa řekl(a)...

Slyšel teď někdo něco o školských odborech?

ema řekl(a)...

"A přesně takhle to bude i teď - zbytečně a nesmyslně nás pošlou do škol a my svěsíme hlavy a půjdeme si pro nákazu. A někteří i pro svůj předčasný konec."

Paragraf 106 Zákoníku práce:
Zaměstnanec má právo odmítnout výkon práce v případě, kdy může dojít bezprostředně k ohrožení jeho života nebo poškození zdraví a v případě, kdy může dojít k ohrožení života nebo zdraví jiných osob
(Toto odmítnutí se neposuzuje jako nesplnění pracovních povinností.)

Eva Adamová řekl(a)...

No neblbněte, kdyby se to drželi doktoři, tak nás nemá kdo léčit.

ema řekl(a)...

No, já bych řekla, že momentálně můžete svému praktickému lékaři tak možná zavolat. Bez ochranných pomůcek se jim ordinovat samozřejmě nechce.
Ale asi je zbytečné něco řešit předem. Třeba se stane zázrak a ten malý nanoparchant zmutuje na něco mírumilovnějšího....

Zuzana Š. řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Zuzana Š. řekl(a)...

Jana Karvaiova: Plně souhlasím. Weby s tipy na výuku jsou mimo mísu, potřebujeme vědět zásadní věci - i kolem projektů.

Nicka Pytlik řekl(a)...

v případě, kdy může dojít bezprostředně k ohrožení jeho života nebo poškození zdraví

Jestli to platí i o zdraví duševním, pak pytlici poměrně dost riskují už téměř pětatřicet let. Pokud ale lid prostřednictvím legitimně ustavené vlády zavelí, pytlici jsou rozhodnuti nastoupit do první linie. Lépe do svého druhého a třetího stupně zdravotního bezpečí. Pro pytliky je jen obtížně uchopitelná představa nezkopetentněné populace. A vzdálené vzdělávání prý není to co domácí vzdělávání ani náhodou. Děti se prý nemohou svobodně věnovat tomu, co je zajímá. A když je to tedy tak, to ať jsou nesvobodné a bez zájmu radši v té škole.
Jo, a za nultý stupeň, tedy žádné bezpečí pro pedagogické pracovníky, považují pytlici školu mateřskou. Hygienicky silně nesoběstačné prostředí. Populace se náležitě promoří a bude vystaráno...

Zuzana Š. řekl(a)...

Ta navrhovaná opatření mi připadají dražší, než to, co vyplácí stát na ošetřovném. A o peníze zde jde v první řadě. Snížila bych věkovou hranici na výplatu ošetřovného zpátky do věku 13 let (nebo zkrátka omezit na max. první stupeň) a hned by byla spousta lidí v práci i bez otevření škol.

Ivo Mádr řekl(a)...

Pepa

A ony nějaké školské odbory jsou?

Ivo Mádr řekl(a)...

Nejlépe situaci zhodnotil Knut Klapka. A nechť se všichni kantoři podívají na nejpočetněji zasaženou a nakaženou skupinu v současnosti 40-60 let. A asi je otázkou štěstí,který kmen koronaviru kdo chytí. Je to lepší jak sportka, ale bohužel se u toho i umírá.

Unknown řekl(a)...

Pro:Adamová
A oni praktičtí lékaři,specialisté,dentisté pracují?!?A kdo je to tedy na tom telefonu?Asi zdr.sestra ne?

Knut Klapka řekl(a)...

"No neblbněte, kdyby se to drželi doktoři, tak nás nemá kdo léčit."

Jak už bylo řečeno výše, mnozí z praktiků skutečně ordinují přes telefon. Podstatnější ale je, že lékaři (a třeba taky prodavačky v supermarketech, kterým ještě někdy před třemi týdny jejich managoři i ty roušky ZAKAZOVALI) jsou nutní, bez nich se lidé neobejdou. Učitelé jsou do prázdnin ve školách zcela zbyteční. Klíčové slovo je právě ta zbytečnost.

"Paragraf 106 Zákoníku práce:
Zaměstnanec má právo odmítnout výkon práce v případě, kdy může dojít bezprostředně k ohrožení jeho života nebo poškození zdraví a v případě, kdy může dojít k ohrožení života nebo zdraví jiných osob
(Toto odmítnutí se neposuzuje jako nesplnění pracovních povinností.)"

ROFL!
Ale i kdybychom to brali vážně, musela byste dokázat, že k tomu ohrožení života skutečně došlo. A to nedokážete, pokud na vaší škole nebude nákaza. A pak už bude pozdě.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Dnešní e-mail od školských odborů:

Vážená paní kolegyně,
vážení páni kolegové,
zažíváme nelehkou dobu a situace, které jsme si před krátkým časem nedovedli představit. V současné době centrála pracuje v režimu home office, informace jsou na webových stránkách. Nejvíce vytížení jsou nyní právníci kaplan.martin@cmkos.cz, kramska.zdena@cmkos.cz, kteří průběžně odpovídají písemně na vaše dotazy. Mezi nejčetnější patří:
- povaha překážky v práci a výše náhrady platu;
- odstoupení od smluv a vracení záloh v případě zrušení školních akcí;
- odmítnutí výkonu práce z důvodu ohrožení života a zdraví podle § 106 odst. 2 zákoníku práce. V tomto případě, aby nešlo o porušení povinností zaměstnance.
- nutnost pobytu na pracovišti v době uzavření škol. Vyskytne-li se u vás jakýkoliv pracovní právní problém, neodůvodnitelná nutnost vaší přítomnosti na pracovišti neváhejte se obrátit na nás.
Případné otevření škol je vzhledem ke krizovému stavu velmi nejasné, požádali jsme ministerstvo školství o jasný výklad nejen právě k poslednímu dotazu.
Také na sociálních sítí probíhá debata o způsobech ukončení školního roku a hodnocení žáků.
Zkušenosti a názory jsou velmi různé i podle oborů vzdělávání. Pokud máte svůj jakýkoli podnět týkající se i profesních záležitostí, zašlete ho na centrálu a předáme zástupcům profesních sekcí, aby se tím mohli zabývat a následně oslovíme ministerstvo školství.
Přeji nám všem, abychom společně ve zdraví zvládli, co doba přinesla. Držte se prosím.
Se srdečným pozdravem
František Dobšík

Okomentovat