16.3.20

Ze sociálních sítí: Viděli jste UčíTelku? Co si o tom myslíte?

Ondřej Šteffl rozpoutal na sociální síti Facebook diskusi o prvním dnu vysílání pořadu UčíTelka. Z diskuse vybíráme komentář Martina Mikuláše: "Hlavně je potřeba upozornit, že strčit dítě před obrazovku nic neznamená. Televizní výuka zkrachovala svou ne(efektivností) už v 60. a 70. letech. Chtělo by to k tomu online aplikaci, kde děti budou moct přímo řešit úkoly k tomu, co se promítá."Kopie diskuse:

Viděli jste UčíTelku?
Co si o tom myslíte?
Komentáře


6 komentářů:

Ivo Mádr řekl(a)...

Díval jsem se pouze na čtvrtou třídu ČJ (vyjmenovaná slova). Nejsem češtinář, učím matematiku na vyšších stupních. Letos však učím matematiku v páté třídě. Chybělo tak trochu více samostatné tvořivé práce (třeba i písemnou formou), sebehodnocení žáků, hodina by mohla být trochu akčnější nejen ze strany paní učitelky,... Nevím jak k tomu přistoupí žáci. Nejsem tak plně přesvědčen o tom, že po shlédnutí těchto 30 minut bude ve středu k obrazovce přilepeno aspoň 80% našich žáků. Ale díky aspoň za to.

Eva Adamová řekl(a)...

Ono se od toho ani nedalo mnoho očekávat. ČT se vzdělávání a podpoře vzdělávání léta bohužel vůbec nevěnuje, protože celá společnost se začala spoléhat na zázraky internetu. Což o to internet by opravdu mohla být obrovská studnice vědění a poznání, ale jeho možností MŠMT vůbec nedokázalo využít. Jistě, dají se na něm najít dobře zpracované věci, ale neexistuje nic uceleného, co by se v současné situaci dalo využít. Takto, na procvičování toho tam je spousta, ale chce-li matikář něco, co se dá využít k vysvětlení učiva, musí dlouze pátrat a pracně dětem zadávat. Učitelé si samozřejmě většinou poradí, ale děti musí být zmatené, jako čerstvě vyorané myši.

V souvislosti s tím bych chtěla doporučit kolegům matikářům na základkách skvělé prezentace k vysvětlení konstrukčních úloh 6., 7. i 8. ročníku a k vysvětlení učiva poměr a úměrnosti a funkcí, což je zrovna v tomto období aktuální učivo z portálu rvp.cz, jejichž autory jsou Radomír Macháň a Šárka Macháňová.

https://dum.rvp.cz/vyhledavani/fulltext2.html?q=mach%C3%A1%C5%88&rvpSearchScope=module&s.x=0&s.y=0

https://dum.rvp.cz/vyhledavani/fulltext2.html?q=mach%C3%A1%C5%88ov%C3%A1&rvpSearchScope=module&s_x=0&s_y=0&z=rvp

Oběma kolegům tleskám a smekám klobouk.

poste.restante řekl(a)...

Co si myslím?
Zatím těžko hodnotit. Je to nové a dají se tudíž očekávat jak "dětské nemoci", tak i "postupné vyzrávání".

Systémově UčíTelka je něco podobného jako podomácku ušitá rouška.

Potřebovali bychom respirátory a ochranné obleky.
Kvalitní, profesionální a mnohem vyšší úrovně.

Ale když je nemáme, tak i bavlněná rouška je pořád lepší, než nic.

ema řekl(a)...

Nic nebránilo a nebrání ČT natáčet vzdělávací videa a umisťovat je třeba na YouTube. Příklad si mohou vzít například z velmi povedeného cyklu Nezkreslená věda.
Když se nám nechce platit koncesionářské poplatky, vždy mají plnou pusu keců o vzdělávací funkci státní televize. Ale holt skutek utek.

ema řekl(a)...

Pořad UčíTelka jsem chvilku sledovala, lepší než nic a držím jim všem palce. Hlavně učitelům, co do toho šli úplně bez přípravy. Ať se daří!

Jiri Janecek řekl(a)...

Mohlo by to byt k necemu, pokud by vyuka na skolach byla jednotna a synchronizovana…

Okomentovat