9.3.20

Tereza Tykalová: Práce s tablety ve školce děti baví. Odborníci jsou však skeptičtí

Moderní technologie jsou všudypřítomné a za posledních pár let změnily nejednu oblast našeho života. Technologický progres se nevyhnul ani českému školství – už je samozřejmostí, že jsou třídy vybavené počítačem a projektorem, popřípadě interaktivní tabulí. Elektronické třídnice i žákovské knížky střídají tradiční papírové. Do výuky pronikají nové pomůcky, které mají za úkol udržet motto Škola hrou a zpestřit vyučování, a to nejen na základních školách, ale také v těch mateřských.


Z článku v E15.cz vybíráme:

Je důležité se ptát, jestli pro předškolní děti ve věku 4-6 není příliš brzy. Děti mají úžasnou schopnost žít teď a tady, řídí se čistě svými emocemi a vnitřními pohnutkami, takže argument „pojďme dát dětem do školky tablety, abychom je naučili s nimi smysluplně pracovat“ se může zdát bláhový. Většina dětí ve školce si neumí sama ani zapnout zip u bundy, zavázat tkaničky u bot nebo nezvládá některé základní hygienické úkony.

Na displeje jako součást výuky upozorňoval už v roce 1985 odborník na vzdělávání a masmédia Neil Postman ve své knize Ubavit se k smrti. Postman se ve své publikaci věnuje především vlivům televizních displejů jakožto vyučovací pomůcky, ale základní myšlenka se dá přenést i na dnešní fenomén tabletů a chytrých telefonů.

Poukazuje zde především na to, že displeje mají i přes všechny své superlativy několik základních nedostatků. Patří mezi ně především snížení sociální interakce, důraz na sledování obrazu na úkor jazykových jevů a také minimalizace dialogu mezi učitelem a žákem. Chybí zde možnost si věci osahat. O stejném problému mluví i fenomenoložka a profesorka Anna Hogenová, která přednáší na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. Na svých přednáškách zdůrazňuje budoucím pedagogům, že pro výuku je důležitý především rozhovor, což ICT přístroje i přes všechny svoje vlastnosti a dovednosti nabídnout nemohou.

V neposlední řadě je rozhodnutí o používání nebo nepoužívání tabletů a dalších zařízení v předškolním vzdělávání rozhodnutí především vedení školky a samozřejmě už je pouze na rodičích, jakou mateřskou školu s jakou vnitřní filosofií pro svoje dítě vyberou.

1 komentář:

Silvie A. řekl(a)...

třídy vybavené počítačem a projektorem, popřípadě interaktivní tabulí

Vnímají mocipáni rozhodující o vybavení školek CENOVÝ rozdíl mezi těmito dvěma alternativami?

Okomentovat