22.3.20

Tereza Fivebrová: Zavřené školy a žádná výuka. Ústecká učitelka češtiny proto začala pro žáky natáčet výuková videa

Kvůli koronaviru uzavřela vláda 11. března všechny základní a střední školy. Barbora Slámová z Ústí nad Labem učí český jazyk na základní škole děti ze 7. a 8. tříd. Aby její žáci nezapomněli, co ve škole probírají, rozhodla se před nedávnem založit profil cestina_na_pohodu, kde v současné době natáčí i výuková videa. „Chtěla jsem tím dětem v této nelehké situaci pomoct a zároveň uplatnit svoji tvůrčí touhu,“ řekla Slámová pro iROZHLAS.cz.Z rozhovoru na iROZHLAS.cz vybíráme:

Jak dlouhá jsou výuková videa a co na nich žáci najdou?
Videa, která jsem zatím nahrála, jsou dlouhá okolo 10 minut. Je tam vždy nějaký úvod, následuje výklad s prezentací. Snažím se vše říkat stručně a jasně. Po výkladu dám dva tři příklady toho, co jsem vysvětlila. Mělo by to opravdu nahradit výklad z hodin.

Budete natáčet výuková videa jen po dobu, co budou školy zavřené nebo v tom budete pokračovat i nadále?
Určitě bych v tom chtěla pokračovat i poté, co se školy opět otevřou. Je mi jasné, že na to už nebudu mít tolik času jako teď. Zatím jsem najela na to, že videa vychází ob den. Až se školy zase otevřou, tak bych v tom ale chtěla pokračovat třeba jednou týdně, protože mi spoustu sledujících píše o nějaké téma, které by chtěli vysvětlit, ale mnohdy to téma nejsem schopná vysvětlit v jednou příspěvku na instagramu.

Máte od žáků zpětnou vazbu? Baví je to?
Ohledně zpětné vazby je to takové dvousečné. Ti žáci, kteří instragram mají, mi psali, že jsou za to moc vděční, že se jim to líbí, ale zároveň nemám zpětnou vazbu od rodičů a od těch žáků, kteří ten instagram nemají.

To znamená, že nevím, jestli těmto lidem to k něčemu je. Vůbec nevím, jestli to rodičům pomohlo, že to nemusí vysvětlovat dětem sami, protože ne každý rodič je bohemista a odborník na češtinu.

Co mě ale potěšilo je to, že mám hodně zpětné vazby od učitelů češtiny na učitelských skupinách. Mám také zpětnou vazbu od lidí, které vůbec neučím, ale sledují můj profil. Ti mi hodně píšou, že se jim to líbí a že jim to pomohlo.1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

uplatnit svoji tvůrčí touhu

No paráda. Lidé s fištrónem si ku prospěchu věci poradí s lecčíms.
Tak jen dvě věci...
Neměla by se takovými aktivitymi zabývat nějaká vzdělávací instituce s realizačním a finančním zabezpečením ku prospěchu věech, a nebo alespoň většiny?
A mohl by někdo znalý v oboru naznačit pytlikům, v čem spočívá rozdíl mezi vzdělávacím videem a frontální výukou?

Okomentovat