16.3.20

Táta parťák: Rodič nemá vzdělávací povinnost

Rodiče se na mě teď denně obrací pro informace, jak je to teď s jejich povinností děti doma vzdělávat. Vcelku trefně to dnes popsala stránka "Vaše práva ve škole" ve vzkazu pro pedagogy:

RODIČ NENESE ODPOVĚDNOST ZA VZDĚLÁVÁNÍ – nemá vzdělávací povinnost, jedině u dětí vzdělávaných individuálně podle § 41 ŠZ. Škola na něj nemůže tuto povinnost přenášet a očekávat, že bude dítě skutečně učit v souladu s vaším ŠVP a metodami, které používá učitel. Rodič to nemusí ani umět ani chtít umět. Všechny nápady, jak budete zavalovat žáky a jejich rodiče hromadami domácích úkolů naposílaných jim halabala přes Bakaláře, umořte v zárodku. Rodič má aktuálně dost starostí s tím, aby děti uživil, celá řada lidí přišla z hodiny na hodinu o příjem, jestliže jsou OSVČ nemají nárok na žádné ošetřování člena rodiny a jiný okamžitý zdroj. Nechte je prostě na pokoji. Všechno, co zadáváte dětem k učení, MUSÍ BÝT VÁŠ ŽÁK SCHOPNÝ ZVLÁDNOUT SÁM, anebo s velmi jednoduchou dopomocí. Jakmile zadáváte učivo, u kterého je rodičova intenzivní podpora nezbytná, jste mimo.

NIC NOVÉHO – nezadávejte dětem domů ke studiu nic, co jste s nimi nikdy nedělali a nepoužívejte metody, které jste nikdy nepoužívali. Nebudou vám vůbec rozumět."
Více zde: www.facebook.com/vasepravaveskole/posts/1556120801202865

Podobně se dříve vyjádřil i náměstek ČŠI Ondřej Andrys v buletinu ČŠI: "Úkoly by měly vést třeba k procvičování či lepšímu pochopení již probraného učiva, naopak by neměly suplovat práci pedagogického pracovníka."
Více zde: www.csicr.cz/getattachment/cz/Dokumenty/Informacni-bulletin/Informacni-bulletin-Ceske-skolni-inspekce-04_2018/Informacni-bulletin-Ceske-skolni-inspekce_duben-2018.pdf

V neposlední řadě jsem byl upozorněn ještě na paragraf 25 školského zákona k formám vzdělávání, který říká, že distanční vzdělávání (prostřednictvím elektronických nástrojů) je možné na SŠ a VOŠ (tedy nikoliv ZŠ), a to samozřejmě pouze pokud má pro ni škola schválený školní vzdělávací program. Na účast na jakýchkoliv pokusech ZŠ o distanční výuku lze tedy nahlížet jako na dobrovolnou.

Jsem si vědom toho, že jsme v nové a složité situaci pro všechny. V direktivních sděleních mnoha škol a pedagogů, která mi přeposílají rodiče, je mi někdy ale hodně smutno, a marně v nich hledám pochopení a empatii pro děti a rodiče, kteří byli ze dne na den vrženi do tíživé životní situace, často řeší existenční problémy, problémy v zaměstnání, žijí ve strachu z dalšího vývoje, a na řešení vzdělávání dětí nemají třeba vůbec kapacitu.

Chápu, že situace je svízelná i pro školy, které nemají pro situaci jasný právní rámec, školní vzdělávací programy, ani jasné instrukce od MŠMT a pohybují se tak trošku v právním vakuu.

Byl bych rád, abychom v dané situaci mohli být se školami partnery, kteří si vzájemně pomáhají, pokud k tomu mají sílu a prostor, a ne jen adresáty dalších příkazů a zákazů.

Současně bych rád poděkoval všem pedagogům, kteří přistupují k situaci citlivě a s respektem k rodičům a dětem, a místo úkolů a požadavků na samostudium spíše nabízí pomoc, případně zájemcům tipy a odkazy na dobrovolné samostudium. Díky vám.

Rád bych, abychom si ze současné situace odnesli do budoucnosti užitečné poznatky a zkušenosti k (nejen domácímu) vzdělávání dětí - třeba to, že se to dá zvládnout a může to fungovat snáz, než si mnozí představovali, a třeba i bez některých zbytečných zásahů, tlaku a úkolování ze strany dospělých.

Všem k tomu přeji hodně síly, klidu a trpělivosti.

Táta parťák

34 komentářů:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Tak Ať se podobní rodiče s dětmi neučí. Vždyť demokracie znamená taky nedělat nic. Pak by si ovšem měli nést odpovědnost sami.
Jinak je ten pán trochu mimo, je to prostě anarchista. holt i tací jsou mezi námi.

Silvie A. řekl(a)...

Osoby, kterých se tyto záležitosti týkají, se dělí do dvou skupin. První skupina jsou spřízněné duše "táty parťáka", blaženě si rochnící v dlouhatánském seznamu, co všechno NEMUSÍ dělat, za co všechno nenesou žádnou odpovědnost a povinností, které rozhodně NEMAJÍ.
Dávám přednost druhé skupině, a to jsou rodiče, kteří do školy napíší "posílejte mi, prosím, kopie e-mailů, které posíláte mému potomkovi.

Neočekávám, že učitelé budou od rodičů chtít, aby své potomky vlastnoručně vyučovali. Ale takový rodičovský dohled, zda žák sleduje školní cvrkot, zda si svoje pokyny přečetl a zda podle nich pracuje, takový dohled učitele potěší.

Tomáš Barták řekl(a)...

Mně (učiteli) stačí, když rodič své dítě vychovává a vychová k zodpovědnosti, respektu, poslušnosti (ne slepé, ale přiměřené), toleranci, pracovitosti, samostatnosti...atd...

ema řekl(a)...

Milý Parťáku, učitel tvého dítěte bude možná od zítřku nasazen na péči o děti zdravotníků, prodavaček, hasičů a dalších lidí, které teď potřebujeme nejvíc. (NE)vzdělanost tvého potomka teď nějakou chvilku možná nebude zajímat vůbec nikoho.
Příliš mnoho svobod zabíjí demokracii.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Rodič nemá vzdělávací povinnost

Toť!
A každý má právo být trdlo nebo pitomec.

Unknown řekl(a)...

Tak schválně jsem sem přišel, zda tu bude zase ten pán plkat ty svoje plky. A je to. ví se o mě, jsem blažený. Docela se divím že to vubec někdo kopíruje. No tak můj názor: Myslím že je to trochu slovíčkaření. Já si představuju parťáka jakom kolegu například u policistů, případně v práci, něco jako závozník. Rodič je prostě rodič, který je v současné době postaven do nelehké situace, ale to jsme snad všichni.
A nezlobte se na mě, mávat v této situaci nějakými paragrafy, kdo má nebo nemá vést dítě ke vzdělávání, vždyt je docela možné, že děti se už do škol do prázdnin nevrát.
Všiml si vubec ten pán že platí stav nouze? Musíme si pomoct jak to jen jde. My kantoři prostě ty úkoly dětem posíláme. A pokud je na tom někdo tak špatně, že si nemůže dvě hodinky sednout a pomoci nám s výukou a ještě bude mávat nějakými paragrafy, tak potěš nás pánbůh. A nechcete pomoct? Tak aspoň prosím mlčte. Mnoho mých kolegů ty vaše "názory" četlo, lítá to po fejsku, ale to jste asi chtěl ne, být zajímavý, pane Táto parťáku...Ani nechtějte slyšet jejich názory! Nejsou prázdniny - je stav nouze!!!

Jiří Lukáš řekl(a)...

Táta parťák napsal velmi rozumný apel. Například toto by měla být samozřejmost:

Všechno, co zadáváte dětem k učení, MUSÍ BÝT VÁŠ ŽÁK SCHOPNÝ ZVLÁDNOUT SÁM, anebo s velmi jednoduchou dopomocí.


Některé publikované reakce nutně musí vyvolávat dojem, že my učitelé jsme fakt idioti:

Jinak je ten pán trochu mimo

(NE)vzdělanost tvého potomka teď nějakou chvilku možná nebude zajímat vůbec nikoho. Příliš mnoho svobod zabíjí demokracii.

A každý má právo být trdlo nebo pitomec.

A nechcete pomoct? Tak aspoň prosím mlčte.

Nicka Pytlik řekl(a)...

nutně musí vyvolávat dojem, že my učitelé jsme fakt idioti

Každý, jak se cítí.
Pytlici svým žákům dají k dispozici části svých tématických plánů, na které ještě nedošlo. Jistě si s nimi poradí i bez pytlikovského drilu a toho věčného biflování nazpaměť. Všechno je na netu a děti si jistě rády vzájemně pomohou.

Milan Randák řekl(a)...

Pán je zřejmě parťák zBrd. Omlouvám se za překlep.

Ivo Mádr řekl(a)...

Povinná je pouze základní školní docházka. Žákům je nabídnuta přiměřená alternativa k nicnedělání. Nebudu nikoho trestat za to, že se žák na veškeré nabídnuté činnosti vykašle. Bohužel, žádný žák si však nezaslouží to, že jeho fotřík je alternativní blb. Možná mu to bude v budoucnosti chybět a bude oproti ostatním v nevýhodě. Je to jeho škoda, jeho problém.

Jiří Lukáš řekl(a)...

Tak třeba takhle Táta parťák:

Současně bych rád poděkoval všem pedagogům, kteří přistupují k situaci citlivě a s respektem k rodičům a dětem…A takhle ""pedagogové" Randák a Mádr:

Pán je zřejmě parťák zBrd. Omlouvám se za překlep.

jeho fotřík je alternativní blbDoufám, že takovýchto borečků není moc.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Doufám, že takovýchto borečků není moc.

Jéminkote!
Pán je zřejmě útlojemnocitně citlivý.
Roky se na učitele setrvale při kdejaké příležitosti chlístá špína, a když si to nenechají líbit, tak by se bylo z toho ale úplně zjevilo...

Jiří Lukáš řekl(a)...

se na učitele setrvale při kdejaké příležitosti chlístá špína

Vám říkají, že jste“ „zBrd“ a „alternativní blb“?
Nebo tohle je už teď na PI standard?

Ivo Mádr řekl(a)...

Jiří Lukáš

Alternativní blb je snad v dnešní době pochvala, nebo snad ne?

Ještě jednou si to přečtěte a nedělejte z nadsázky Bůh ví co, borečku (vracím). Použijte trochu selského rozumu.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Vám říkají, že jste "zBrd" a "alternativní blb"?

Pytlikům by mohli říkat tak akorát, že jsou zPráchně.
Ostatně, pytlikům nechť si každý říká, jak uzná za vhodné. Od toho jsou pytlici.
A za parťáky se vždycky nějaký ten ze všech úplně nejvíc největší spravedlivec postaví.

Ivo Mádr řekl(a)...

"pytlikům nechť si každý říká, jak uzná za vhodné"

I Vy demokrate.

Josef Soukal řekl(a)...

Pokud by autor napsal, že se vymezuje proti nerozumným požadavkům či představám některých kantorů, neměl bych s jeho vyjádřením problém. Věty o tom, že rodič nemá vzdělávací povinnost, a ohánění se paragrafy ovšem působí jednak hloupě, jednak vzdor jiným proklamacím nesvědčí o tom, že by tento rodič stál o skutečně partnerskou spolupráci s učiteli.

Jiří Lukáš řekl(a)...

Pokud by autor napsal, že se vymezuje proti nerozumným požadavkům či představám některých kantorů, neměl bych s jeho vyjádřením problém.

No nevím. Autor (Táta parťák) se vymezuje právě proti některým kantorům:

V direktivních sděleních mnoha škol a pedagogů, která mi přeposílají rodiče, je mi někdy ale hodně smutno, a marně v nich hledám pochopení a empatii pro děti a rodiče (…) Současně bych rád poděkoval všem pedagogům, kteří přistupují k situaci citlivě a s respektem k rodičům a dětem…

Nicka Pytlik řekl(a)...

bych rád poděkoval všem pedagogům, kteří přistupují k situaci citlivě a s respektem k rodičům a dětem

Pedagogové, kteří přistupují doopravdy citlivě a s respektem k rodičům a dětem, jsou zpravidla ti, kteří toho po dětech moc nechtěli ani prve. A po rodičích už vůbec ne!

Ivo Mádr řekl(a)...

Táta parťák již zveřejnil poměrně hodně příspěvků velmi diskutabilních. Rodič opravdu nemá vzdělávací povinnost, ale vzdělávání 6-15 let je povinné . To bezesporu. Žák po absolvování základní školní docházky si klidně může dělat cokoliv. Učit se již nemusí, nikdo mu to nevnucuje. A to je právě ta "svoboda" volby.

"V direktivních sděleních mnoha škol a pedagogů, která mi přeposílají rodiče",... Máte tím na mysli současnou situaci nebo jde o nějaký dlouhodobý trend? Máte to ve svém povolání opravdu těžké, řešit direktivní přístup lékařů k rodičům a dětem, kněží-pedofilů k dětem, policie k malým delikventům,... Každé povolání má své kvalitní a nekvalitní pracovníky.

Ivo Mádr řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Ivo Mádr řekl(a)...

Pytlíci situaci ve školství znají docela dopodrobna, vztahy s takovými rodiči tady byla, je a dozajista bude. Mnozí z těchto rodičů ani neví, kde vlastně ta "jejich" škola stojí. V diskuzích na webu jsou pak hrdinové.

Josef Soukal řekl(a)...

Stejně jako vyjádření TP je třeba i komentáře číst jako celek. Ale určitým typům - čímž nemyslím jen TP - nejde o diskusi, ale o konflikt.

poste.restante řekl(a)...

Některé publikované reakce nutně musí vyvolávat dojem, že my učitelé jsme fakt idioti:

Zásadně nesouhlasím.
Správnější by bylo říci, že některé publikované reakce nutně MOHOU vyvolávat dojem, že NĚKTEŘÍ učitelé jsou fakt idioti.

Navíc, myslím, že každý by měl mluvit pouze sám za sebe.

Eva Adamová řekl(a)...

Táta Parťák zcela evidentně nepochopil, že chce-li dosáhnout u svých dětí toho, aby byly vzdělané, musí být parťák nejenom pro ně, ale i pro učitele, kteří jeho děti vzdělávají.

A vzkázala bych mu následující: Mimořádná doba vyžaduje mimiřádných lidí a mimořádných činů. Táta Parťák je schopen pouze mimořádných keců.

Nicka Pytlik řekl(a)...

V té dnešní překotně zavirované době je podstatné přežít, prostěěě.
Pytlici odhadují, že při velké míře štěstí se bude ne dřív než za rok pokračovat tam, kde se teď přerušilo. A to nejen při nějakém zábavném zkompetentňování...

Milan Randák řekl(a)...

Za sebe bych současně rád poděkoval všem rodičům, kteří přistupují k situaci citlivě a s respektem k pedagogům a dětem…

Táta parťák řekl(a)...

Přáli byste si tedy ode mne ještě více empatie a pochopení k pedagogům, co i za současné situace dělají co mohou?
Já se o ně snažil. Současně jsem v první části toho příspěvku sdílel a citoval informativní text stránky "Vaše práva ve škole" jejíž správci (Michaela Veselá) provádí školení pedagogů, a v jejichž závěry mám důvěru. Chtěli byste tedy pochopení pro to, jak bolestivé je pro Vás za současné situace číst různé paragrafy?
Překvapuje mne, kolik lidí ve sdělení "Rodič nemá povinnost X" interpretuje jako "Odmítám dělat X a vy se na to všichni taky vykašlete, protože nemusíte". Přitom je to pouze holá informace o právech-povinnostech, na základě které se každý může informovaně rozhodnout. Nic víc, nic míň. Jakoukoliv interpretaci mých motivací pak vnímám jako informaci o vnímání, hodnotách a výchově interpretujícího, podobně jako se učím různé invektivy a diagnózy mým směrem vnímat jako pocity a nenaplněné potřeby toho kterého člověka. Byl bych raději, kdybyste mi svoje přání a potřeby sdělovali přímo a bez hodnocení, a s respektem, a mohli jsme se tak vzájemně obohatit. Sám se o to snažím. Co byste tedy rádi? Co sami teď potřebujete?

Josef Soukal řekl(a)...

Pro autora: Sdělení, že "rodič nemá vzdělávací povinnost", není za stávající situace ani "holé", ani "empatické", obzvlášť v kontextu vašich dřívějších vyjádření. V další části textu jsou sice vstřícná slova, ale ani jedna věta o tom, že vyjádření nezpochybňuje rodičovskou zodpovědnost za vzdělávání svých dětí. Doporučil bych vám, abyste reakce přes jejich různorodost reflektoval hlavně jako zprávu o sobě, nikoli o jiných.

Jiří Lukáš řekl(a)...

Nemyslím si, že by Táta parťák a další rodiče jakkoli zpochybňovali „rodičovskou zodpovědnost za vzdělávání svých dětí“, koneckonců autor článku píše: „Byl bych rád, abychom v dané situaci mohli být se školami partnery, kteří si vzájemně pomáhají…“

Učitelé by se každopádně měli řídit pokynem MŠMT: „V současné situaci je pro vzdělávání na dálku důležité, aby se alespoň v základní míře zapojila rodina, obzvláště u mladších žáků. Škola má však poskytovat sama žákům co nejúčinnější podporu a zpětnou vazbu a nepřenášet příliš tuto tíhu na rodinu žáka.“


A ještě jedna věc: Některé učitelské komentáře pod článkem Táty parťáka jsou ostudné (viz níže) a doporučení Josefa Soukala, aby je autor „reflektoval hlavně jako zprávu o sobě“, je výrazem neobyčejné učitelské arogance.

Jinak je ten pán trochu mimo

(NE)vzdělanost tvého potomka teď nějakou chvilku možná nebude zajímat vůbec nikoho.

A každý má právo být trdlo nebo pitomec.

A nechcete pomoct? Tak aspoň prosím mlčte.

Pán je zřejmě parťák zBrd. Omlouvám se za překlep.

jeho fotřík je alternativní blb

určitým typům - čímž nemyslím jen TP - nejde o diskusi, ale o konflikt

Táta Parťák je schopen pouze mimořádných keců.

Josef Soukal řekl(a)...

Někdy stačí jen něco zopakovat:

Josef Soukal řekl(a)...
Stejně jako vyjádření TP je třeba i komentáře číst jako celek. Ale určitým typům - čímž nemyslím jen TP - nejde o diskusi, ale o konflikt.

16. března 2020 21:02

Táta parťák řekl(a)...

Josef Soukal: Souhlas, že to tvrzení "Rodič nemá vzdělávací povinnost" mohou lidé interpretovat různě. Možná právě pro to ho autorka dál upřesnila tak, že rodič není povinen vzdělávat děti doma podle ŠVP školy, pokud nemá dítě v IVP.
Vaše doporučení, jak číst komentáře nedokážu naplnit. Jeden mi napíše "Jste úžasný, napsal jste to přesně" druhý "Seš debil, a měl by ses léčit ...". Kdybych je bral oba jako zprávu o mě, tak bych se zákonitě dostal do vnitřního konfliktu. S trochou empatie vycítím, že ten první člověk je spokojený a vděčný a má naplněné potřeby, zatímco ten druhý naštvaný či frustrovaný, nemá naplněné potřeby a rád by něco jinak. O mně z toho není ani jedno, ani nemůže být.
Zkusím si přeložit to Vaše:
- Stejně jako vyjádření TP je třeba i komentáře číst jako celek čtu jako "Rád bych, abyste sdělení vnímali jako celek"
- určitým typům - čímž nemyslím jen TP - nejde o diskusi, ale o konflikt. čtu jako "Při čtení Vašich komentářů jsem naštvaný a je pro mě těžké Vám důvěřovat"
Snažím se Vás pochopit a budu rád za doplnění. Chcete sám diskutovat a pochopit protistranu? Co tedy teď potřebujete? A co byste rád ode mě? Více empatie? Více pochopení?

Josef Soukal řekl(a)...

Pro TP:

Při čtení vašich komentářů nejsem přímo naštvaný, trochu mne samozřejmě iritují, podle mne jsou nemoudré; nepotřebuji nic, nijak zvlášť se jimi nezabývám. Toť vše.
Komentáře na Vaši adresu jsem samozřejmě různé a některé je snadné a rozumné "zahodit", jiné je zase dobré nepřeceňovat; ale je dobré analyzovat ty, které přinášejí argumenty (vycházím ze své zkušenosti). Snad se mi podařilo můj první komentář upřesnit.

Táta parťák řekl(a)...

Díky za reakci, Josefe. Pokouším se to celé pobrat, tak to zkusím zopakovat vlastními slovy, a když tak mě opravíte a doplníte.
Když čtete některé moje komentáře, tak Vás trochu iritují, protože Vám někdy nedávají smysl. Jsou pro Vás důležité logické argumenty a věcná diskuze. Čtu to správně?

Já třeba mám rád věcnou diskuzi, ale pokud jde o argumenty, mám zkušenost, že to často vede k boji o to, kdo má pravdu, místo snaze o vzájemné pochopení a vcítění. Tím spíš, pokud do nich lidé vkládají subjektivní hodnocení, diagnózy protistrany apod. tedy tzv. "Ad hominem" argumenty, které dle mé zkušenost v diskuzích spíše prohlubují příkopy, než že by vedly k vzájemnému pochopení.
Když už argumenty, pak mám rád ty věcné, bez hodnocení protistrany. Ve Vašem "ohánění se paragrafy ovšem působí jednak hloupě, jednak vzdor jiným proklamacím nesvědčí o tom, že by tento rodič stál o skutečně partnerskou spolupráci s učiteli" třeba nenacházím věcný bod, na který bych mohl věcně reagovat. Jen nevyjádřené potřeby.
Moc mě ale potěšilo to, jak jste napsal, že Vás něco irituje. Z toho vnímám spojení na lidské úrovni. Píšete, že nepotřebujete nic. Sám předpokládám, že byste rád přinejmenším pochopení pro to, jak Vás to irituje, rád byste byl slyšen a pochopen, rád byste přispěl do diskuze a možná i k tomu, abych něco viděl jinak, očima někoho jiného?
Sám se teď učím víc vnímat svoje pocity a potřeby a pocity potřeby ostatních. Výchova i škola mě naučila vyjadřovat je spíš hodnocením ostatních - co dělají "špatně". Přitom každé takové mé hodnocení není ve výsledku ničím jiným, než nepřesným vyjádřením nějaké mé nenaplněné potřeby. Líbily by se mi diskuze, kde by lidé vyjadřovali svoje potřeby přímo bez hodnocení druhých. Naplnilo by to mnohem více moji potřebu respektu k ostatním.

Okomentovat