17.3.20

Pro a proti: Jsou tuzemské školy připraveny na alternativní metody výuky, ke kterým školy sahají v důsledku koronavirové pandemie?

Z obavy před šířením nového koronaviru vláda uzavřela školy, které zavedly alternativní formy vzdělávání přes e-maily, webové stránky či videokonference. Současná krize prověří digitální kompetence dětí, kantorů i rodičů. Taky kreativitu a vzájemný vztah všech těchto skupin. Jsou ale tuzemské školy připravené zvládnout mimořádnou situaci? Hosty Tomáše Pavlíčka v pořadu Pro a proti byli Bob Kartous a Pravoslav Němeček.
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu vybíráme:

„Školy jsou připravené a postupem času se jejich kvality dále zlepší. Vidím to jako velkou příležitost pro posun v oblasti digitálního vzdělávání,“ říká v pořadu Pro a proti ředitel.

Kartous chápe současný stav jako možnost zlepšit digitalizaci vzdělávání. „Ale česká společnost není připravena... V řádu týdnů je možné fungovat, v horizontu měsíců si to ale nedokážu představit.“

Problémem je různá vybavenost rodin, dodává Němeček. „V těch nejnižších třídách je to zvlášť problematické, protože tam jsme se snažili spíš děti k technice nepouštět hned v 1. třídě, ale najednou to budeme vyžadovat.“

Expert souhlasí, že je velký rozdíl mezi žáky na 1. stupni a na střední škole. „Těch možností, které digitální dimenze poskytuje, je celá řada a jsou určitě školy, které neshledají zásadní problém v tom, že budou několik týdnů bez kontaktu s žáky.“

6 komentářů:

mirek vaněk řekl(a)...

Školy jsou po letech modernizování a nápadů chytrolínů připraveny na všechno.

Radek Sárközi řekl(a)...

"Expert souhlasí, že je velký rozdíl mezi žáky na 1. stupni a na střední škole."

Pobavilo :-)

Jirka řekl(a)...

Pro a proti: Je česká společnost připravena na alternativní způsoby života, ke kterým vláda nutí občany v důsledku koronavirové pandemie?

Nicka Pytlik řekl(a)...

'Je česká společnost připravena na alternativní' zajištění svojí bezpečnosti?
JE!!!!!
Obyvatelstvo má houslově daliborský fištrón tak nějak v krvi.
Národní kutilství z let všeobecného nedostatku kdečeho nebylo zapomenuto.
Návody na roušky kolují po netu a šije se ostošest. Kdo nešije, není Čech!

Vít Tomis řekl(a)...

Nejsem připraven na on-line výuku, nijak se za to nestydím a nijak mi to nevadí. A začínat s tím teď je nesmysl. Nevím, jaké mají studenti doma vybavení, jaké mají podmínky karantény či zda dokonce nejsou nemocní.
Nebudu riskovat, že bych vytvořil studentům nerovné podmínky, že bych rozevřel ještě více nůžky sociální nespravedlnosti a někteří by tak mohli přijít o svou porci oprávněného nárokového zažití úspěchu.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jak prý blahé paměti říkával Ivan Hlinka: "Ono se to neposere!"
Děti a mládežníci mají konečně možnost dělat v oblasti rozvoje svých kompetencí to, co je skutečně zajímá a baví. Zavádění nějaké celoplošné a nátlakové frontální výuky se pytlikům z duše příčí. Jestli vůbec někdy, pak se na už dávno překonaně tradiční provoz školy naváže v lepším případě za rok tam, kde se teď přerušilo.
Pytlici bazírují na vyučovacím předmětu 'Ruční práce', téma 'Šití roušek'.
A domácí úkol z Informatiky:
'Zjistěte, kdo ve vašem okolí potřebuje pomoci a pomožte mu.'

Okomentovat