26.3.20

Petr Pixy Staníček: To je peklo, jak se teď odkopávají ty učitelky se svou komunikační a počítačovou negramotností

Petr Pixy Staníček kritizuje na sociální síti Facebook malé digitální kompetence učitelů jeho dcer: "V prvé řadě nejsem ten případ, co o školství nic neví a jen se bezdůvodně rozčiluje a nadává chuděrkám učitelkám, které "to teď mají tak těžké". Jsem učitelské dítě, a i když jsem učil jen chvíli, mám vystudovanou pedagogiku; několik let jsem se snažil ve školské radě, o školství a vzdělávání se aktivně zajímám a píšu o jeho krizi už roky."


To je peklo, jak se teď odkopávají ty učitelky se svou komunikační a počítačovou negramotností. Typický pedagog (čti učitelka) gymnázia a střední školy, kde studují dcery, v roce 2020 umí používat internet vzor 1998 na úrovni začátečníka a považuje počítač stále za nestandardní nástroj. Ze všech online služeb a nástrojů zná jen web (k pasivnímu prohlížení, chápe ho primárně jako archiv elektronických dokumentů) a email. Email ovšem téměř neumí používat a dělá v něm fatální chyby (pošle soukromou zprávu celé třídě/škole, v příloze zástupce místo souborů, pošle prázdnou zprávu, text zprávy v příloze atd.). Nezná základy psaní na počítači (zcela náhodné a dekorativní umisťování interpunkce, základní formátování, používá návyky z psacího stroje – mezery k formátování, lomítka místo závorek, čárky místo úvozovek, tvrdé entery, píše Ol2 místo 012, nechápe pojem odstavce, styly a pokročilejší formátování vůbec nezná atd.). Prostě..takjak , to znáte , z diskusý navebu !!!!

Má velké problémy s jazykem, neumí zformulovat myšlenku a napsat souvislou větu, natož delší sdělení. Píše s hrubými gramatickými chybami, nezná interpunkci, čárky ve větách píše spíš podle intonace než podle pravidel češtiny. Předat složitější informaci než psaný text dokáže pouze formou přílohy k emailu, přičemž vůbec nechápe problematiku kompatibility, verzí, platforem apod. Nechápe rozdíl mezi souborem .DOC a .PDF, druhý často vůbec nezná. Neřeší a ani moc nechápe otázku velikosti souborů. Vlastnoručně vypocený a dětinsky zformátovaný dokument ve Wordu dokáže vytisknout, naskenovat a připojit do emailu jako obrázek. Otočený vzhůru nohama. Počítačovou komunikaci chápe jen jako komplikaci k práci s papírem – standardní model práce s přijatým dokumentem je vytisknout, vyplnit ručně, naskenovat a poslat zpět. Velkou část zadání pro studenty píše v ruce a posílá naskenované. Prezentace je nanejvýš barevnější dokument ve Wordu, aplikace typu Powerpoint nezná a neumí používat.

Atd. atd… Výkvět vzdělanosti, elita národa, která má vzdělávat naše potomky a připravovat je na život. V používání technologií za svými žáky žalostně zaostávají, v reálném životě by nemohly dělat ani sekretářku, z předmětu IKT by propadli na prvním průzkumném testu, nenapsali by bez chyby diktát z češtiny. Dětem jsou pro smích. Je to smutné a je to ostuda. Ostuda a trapno je asi hlavní pocit, co z toho za poslední týden mám.

Jo, normálně se za ty učitelky stydím.

-----

P. S.: Protože jsem to neuváženě nasdílel veřejně a k mému překvapení se tenhle příspěvek rozšířil už ke spoustě osob, s nimiž se neznáme a nečetli třeba ani nic o mých zkušenostech se školou z minulého týdne, musím doplnit pár informací.

V prvé řadě nejsem ten případ, co o školství nic neví a jen se bezdůvodně rozčiluje a nadává chuděrkám učitelkám, které "to teď mají tak těžké". Jsem učitelské dítě, a i když jsem učil jen chvíli, mám vystudovanou pedagogiku; několik let jsem se snažil ve školské radě, o školství a vzdělávání se aktivně zajímám a píšu o jeho krizi už roky.

Problémy teď máme všichni, ne jen učitelky. Já i moje žena pracujeme na dálku z domova, kromě toho, že musíme devět hodin sedět u počítače a odpracovat si svůj plný úvazek, starat se o domácnost, zvířata a děti, denně vařit – a ještě musíme dělat práci za ty "chudinky" učitelky a s dcerami se několik hodin denně učit a pomáhat jim – zatímco učitelky na to úplně kašlou. Přitom mají taky pořád plnou pracovní dobu a pobírají plný plat, ovšem z jejich práce vidíme nejvýš jeden stručný mail s úkolem denně, od některých jeden týdně. V jednom případě dokonce jedno stručné zadání na dva měsíce.

Vy možná máte větší štěstí na školu, ale to já nemůžu posoudit, mluvím o kantorech ze dvou škol našich dětí. Pokud jim napsání jednoho emailu se zadáním zabere třeba pět minut, tak absolutně netuším, co dělají zbylých osm hodin pracovní doby. Ale jedno vím jistě: neučí a s dětmi nepracují ani nijak nekomunikují. A ten zbyteček komunikace, na který přece jen dojde, pak vypadá tak, jak je psáno výše: neschopnost zformulovat českou větu a srozumitelné sdělení, dětinská úprava textu, gramatické chyby, za které by jejich vlastní žáci dostali kouli z diktátu, neznalost elementárních technologií, neschopnost používat cokoli složitějšího než tužka.

Těžké to teď máme všichni, ale všechny ohledy a tolerance mají své meze. A já tady vidím bohužel hlavně neschopnost, nekompetenci a odbývání práce, kterou odnáší jak naše děti, tak i my jako rodiče, když tu jejich chybějící práci musíme suplovat ve zbytcích volného času.

-- P. P. S: Ujišťuji všechny samozvané experty na češtinu, že zde žádné gramatické chyby nejsou. To "-y" je úmysl a jazykový žert. Možná je na vás příliš sofistikovaný, tak jej prosím přejděte. Děkuji.

33 komentářů:

Vít Tomis řekl(a)...

Bohužel, skutečně to tak někde vypadá. Znám takové kolegy. Taky znám doktory, kteří se brání e-neschopenkám, znám soudce, který se bez asistentky "u počítače" neobejde. Samozřejmě, že u pedagogů vlastních dětí to naštve. Od nich totiž - zvláště nyní - požadujeme kvalitní práci denně, že? Jak z toho ven?

Lenka Pokorná řekl(a)...

"Vy možná máte větší štěstí na školu, ale to já nemůžu posoudit, mluvím o kantorech ze dvou škol našich dětí."

A to si všiml Petr Pixy Staníček až teď, že má dcery na velmi pravděpodobně dvou nejhorších školách v republice?

Silvie A. řekl(a)...

Pokud jim napsání jednoho emailu se zadáním zabere třeba pět minut, tak absolutně netuším, co dělají zbylých osm hodin pracovní doby.

Takovýto výrok výstižně charakterizuje všechny ty facebookové vysoce povolané experty na vzdělávání, včetně učitelských dětí, co učily jen chvíli, mají vystudovanou pedagogiku; několik let se snažily ve školské radě, o školství a vzdělávání se aktivně zajímají a píší o jeho krizi už roky.

Ten pán je z brd. Možná je tam překlep.

Jiri Janecek řekl(a)...

Ten popis reality bude asi pravde blizsi nez "prechod na distancni vyuku jsme zvladli skvele"... Taky je pravda, ze chovat se jako kokot, je zakladni a nezcizitelne lidske parvo i v dobe stavu nouze.

Co muzu doporucit, je projit si vsechny mozne digitalni strategie a zkusit si odpovedet na otazku, kde se stala chyba… Jestli v tom, ze nebyla nasledna taktika a nebo proto, ze by strategie byly k nicemu.

A taky zkusit se zeptat vedeni skoly, zrizovatele ci clenu skolske rady proc je to ted tak spatne a co se s tim da delat… Sepisovani skuhracich traktatu po devitihodinove sichte za monitorem mi neprijde moc produktivni a ani zdrave…

Mimochodem, podle nejake informaticky myslici inforgrafiky je uvazlive sdileni jednou ze zakladnich informatickych kompetenci… Mozna dulezitejsi, nez spravne pouzivani spojovniku a pomlcek…

Daniel Doubek řekl(a)...

Mám pocit, že neznáte rozdíl mezi pravopisem a gramatikou. :/

Ivo Mádr řekl(a)...

Autor tohoto textu evidentně psychicky nezvládl koronavir krizi. A že první byli na řadě kantoři? To je zřejmě jen shoda okolností. Prostě "PONORKA".

Jana Karvaiová řekl(a)...

Protože ve školství se vše dělá naprosto PITOMĚ.
1/Nejdříve Autocont - předražené počítače, které byly vlastně jen zapůjčeny! Předražená školení (můj týdenní kurz na Střední škole pro aplikovanou kybernetiku stál v té době 50 tisíc).
2/Dalšího vzdělávání se mohl účastnit jen omezený počet lidí ze školy. Na další nebyly peníze.
3/V současnosti šablony -další šílenost na úrovni Autocontu - drahé, krátké, neefektivní )u nás jsme se museli zúčastnit v počtu 24 lidí, ačkoli dvě třetiny to všechno už uměly). Jako rekreace fajn, teda pro mě a další,co už ty věci zvládají. Jinak na pytel, pane stavitel.
4/Kvůli 16 noťasům děláme dva roky projekt ve škole. Šaškárna a blbárna, ale noťasy máme. nešlo by to bez těch omáček kolem? protože nemám ponětí, kdo píše Projekty a výzvy, ale musí to být asi psychopat. neumím si představit, kdo jiný může vymýšlet takové kokotiny jako podmínky pro provedení šablon. Chvílemi je to až nedůstojné, když si učitelky ve fyzikální učebně hrajeme s Merkurem a jinou stavebnicí a děláme protokoly o kyvadle a počtu kmitů za minutu.A to jen proto,aby nám někdo dal příspěvek na vybavení fyziky.
5/DVPP na info už skoro není, tedy zde, protože někdo nabyl dojmu, že už to všichni umí.

Co dodat.
jasně, že by se každý měl učit sám. jenže jak všichni víme, každý to máme v sobě nastavené jinak. Někoho IT baví, jiné ne. Přesně jako u našich žáků.

Jiri Janecek řekl(a)...

"Prostě..takjak , to znáte , z diskusý navebu !!!!"

Nebo do predlonska mohli videt na webu v MSMT v seznamu ucebnic s dolozkou… Ale uprimne, mne ty typograficke chyby vadi mnohem min, nez fakt, ze v tom seznamu neni, za co ta ktera ucebnice tu dolozku vlastne dostala…

Silvie A. řekl(a)...

šablony -další šílenost na úrovni Autocontu

INDOŠ byl jediný projekt, u kterého dokázal NKÚ zdokumentovat a prokázat ty prošustrované stovky milionů.
Ministerští úředníci a tvůrci šablon se od dob INDOŠe poučili. Sice páchají hovadiny ještě větší, dražší a zbytečnější, ale už se nenechají načapat při činu. NKÚ na ně nic nemá.

Valikova řekl(a)...

Napadlo pana Straníčka, že ty učitelky se taky učí?

Valikova řekl(a)...

Staníčka?...

poste.restante řekl(a)...

Jo, je to peklo, vidět v "přímém přenosu" na sociálních sítích, jak se odkopávají někteří rodiče.
Ale je to peklo hlavně pro všechny ostatní, nikoliv pro učitele.
Ti jsou na takové chování a názory vcelku zvyklí. Za ta léta už stihli získat imunitu. Jen je těch "instantních expertů" na vzdělávání a učitelskou práci teď najednou násobně více.
Navzdory svému pracovnímu a rodinnému vytížení si na sepisování a publikaci svých "moudrostí" čas najdou.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Učitel je prostě vinen vždy. Posílá málo úkolů - je to špatně; posílá hodně úkolů - je to také špatně. Jen člověk s mimořádně malou představivostí a znalostí školní problematiky přemýšlí nad tím, co učitel dělá po napsání e-mailů. Přál bych mu, ať si zkusí opravu pár slohových prací odevzdaných ve Wordu, mají-li tyto komentované opravy být nápomocny k lepšímu psaní. Chtít po něm, aby si představil učitelku s dvěma dětmi na krku (jejichž vzdělávání se také věnuje), která vaří, obstarává rodinu a ještě se věnuje práci, je zbytečné, někdo má prostě kapacity menší.

Mirka S. řekl(a)...

Pokud dcery pana Staníčka nejsou schopny ještě na střední škole otevírat maily, aniž by s tím neotravovaly svého otce, pak mají mnohem lepší učitelky, než si zaslouží.

Ygrain řekl(a)...

Mě hlavně pobavilo to zobecnění -zvlášť když si vzpomenu na jistého kolegu, kterému trvalo bratru dva roky, než si zapamatoval, jak se tiskne klasifikační zpráva.

Unknown řekl(a)...

Velmi mne překvapuje, že autor, který o sobě tvrdí, že je učitelské dítě, vystudovaný pedagog se zájmem o dění v českém školství pro své dcery vybral právě takové školy, ve kterých učí pedagožky, které popisuje. Pokud takové opravdu jsou, pak to musí být znát i v běžné výuce.
Nevím, co je horší. Zda být počítačový a jazykový negramot pedagog, nebo nezodpovědný rodič, který pro své děti takovou školu vybere.

pixy řekl(a)...

Děkuji všem za názornou ukázku hlavní prapříčiny katastrofálního stavu našeho školství: naprostá neschopnost (sebe)reflexe a ochoty vůbec připustit, že by mohlo být něco špatně. Všechny reakce shora dolů stejné, aniž by mě kdokoli znal, aniž by se někdo zajímal o nějaké detaily nebo dokonce aspoň opatrně připustil, že by v tom moho být třeba jen zrnko pravdy — kdepak, sborem pěkně unisono: ten autor je debil! Už tu postrádám jen svou psychiatrickou diagnózu na dálku.

Nicméně vás musím ujistit aspoň o jedné věci. Podle referencí a reakcí, které zatím mám, se rozhodně nejedná o dvě nejhorší školy v zemi. Spíš to vypadá na ten nejšedivější průměr. Ona většina dětí nechodí na výběrová gymnázia ve velkoměstě a nemůžou si vybírat z nabídky desítek škol. Třičtvrti dětí chodí na nějakou tu jedinou základku v Kardašově Řečici a průmyslovku v Šumperku a jsou rády, že mají aspoň nějakou školu v dojezdu autobusu. A o stavu sboroven na našem venkově mám poměrně slušnou představu… Jasně, všude se dají najít světlá místa a kantoři, kteří se opravdu snaží a něco dělají. Jenže ten šedý průměr zůstává šedý, iluze stranou. Pro mě je asi jen jedna děsivější věc než ten beznadějný stav našeho školství: všichni ti, kterým nevadí, odmítají ho vidět v pravém světle nebo ho dokonce obhajují.

Konec komické vložky, můžete mi zase vesele nadávat. Poslužte si, třeba vám to udělá dobře a na světě bude o kousek líp.

Vít Tomis řekl(a)...

Všechny reakce shora dolů stejné, aniž by mě kdokoli znal, aniž by se někdo zajímal o nějaké detaily nebo dokonce aspoň opatrně připustil, že by v tom moho být třeba jen zrnko pravdy

Opravdu?
Patrně na tom něco bude, že zobecňujete neuváženě.

Ygrain řekl(a)...

Patrně na tom něco bude, že zobecňujete neuváženě.

A urážlivě. A zcela a naprosto zbytečně.

Jo, taky jsem hudrala, když synovi přišel zápis do sešitu (vytisknout, nalepit) ve formátu A4 namísto A5 - a co? Mám na tu paní plivat, a ještě veřejně? Proč? Škola teď rozjela konzultační hodiny online pro hlavní předměty, syn je nadšen. To je pro mě daleko důležitější.

A ještě jedna věc. Drahý pixy, a za normálního režimu fungovaly pančelky jak? Dobře? Nebo aspoň přijatelně? A je vážně fér dělat z nich debily, že během tří týdnů neovládly věc, kterou pro svůj styl výuky předtím absolutně nepotřebovaly? A myslíte, že jim ten váš plivanec nějak pomohl? Protože tohle rozhodně nebyla konstruktivní kritika, a ač se oháníte učitelským zázemím, "ty chudinky učitelky" mě o nějaké empatii z vaší strany rozhodně nepřesvědčily.

pixy řekl(a)...

Jestli jste to nepochopila, tohle je kritika, milostivá. A ta nemusí být jen konstruktivní, stačí když je věcná a informativní. Nemám důvod si brát servítky a hladit někoho po kožíšku. Protože tady popisuju tak otřesnou situaci, kdy vysokoškolsky vzdělaní učitelé ovládají gramatiku i základní nástroje hůř než dvanáctileté děti, které mají učit. Ano, mluvím o něčem tak základním jako je nedostatečná základní GRAMOTNOST pedagogů. A pro mě je naprosto tristní zjištění najednou vidět, kolik středoškolských učitelů nedokáže sestavit smysluplnou a gramaticky korektní větu, kolik jich nedokáže srozumitelně zformulovat a předat myšlenku, kolik jich vůbec nezvládá ani základní používání komunikačních a prezentačních nástrojů. Tedy přesně věci, které mají být hlavní náplní jejich práce. V podstatě na všechno toto má být učitel specialista! Kdo už jiný.

Všimněte si, že neříkám všichni a nehážu celé kantorstvo do jednoho pytle. Znám dost dobrých učitelů, abych je tím nechtěl urážet. Ale mluvím o bohužel významné části učitelů. A zdaleka nejde jen o ty naše dvě školy, tohle je bohužel celé podhoubí našeho školství. Jasně že ty "naše" učitelky nefungují dobře ani za normálního režimu, a taky řešíme neustále nějaké problémy, i na úrovni vedení školy. Ale krize odhaluje ty věci v plné nahotě a já se upřímně děsím, když to sleduju.

Protože tohle není jen tak nějaké nadávaní. Tohle je upřímné a hluboké zděšení nad tím, jak strašlivě nekompetentní, polovzdělaní a částečně negramotní lidé to v některých případech vlastně učí naše děti!

Opravdu bych uvítal, kdybyste se zkusila aspoň na chvíli odpoutat od mé osoby a místo hodnocení ad hominem se soustředila na podstatu sdělení. Vy byste nesla s klidem zjištění, že učitel vašich dětí píše tak, že by propadl z diktátu na základní škole? Že neovládá znalosti a dovednosti, které se požadují od žáků už někdy od třetí třídy?

A opravdu považujete za přijatelné, aby nějaký učitel v roce 2020 "pro svůj styl výuky absolutně nepotřeboval počítač a internet"? Které děti potřebují vzdělání pro 19. století? Už teď je používání techniky prorostlé do většiny lidských činností – za 10–15 let, až ty dnešní děti budou nastupovat někam do práce, bude její používání považováno za zcela základní gramotnost, důležitější než psaní a počítání. A zatím naše školství oplývá pedagogy, kteří počítače "pro svůj styl absolutně nepotřebují", vyhýbají se jim a používat je mnohdy ani neumí. Jenže ty děti budou potřebovat ovládat přesně to, co ti učitele neumí: používat výpočetní techniku jako základní nástroj, umět komunikovat a umět pracovat s informacemi. Ale my budeme dál lpět na tom, aby uměly rozpoznávat horniny, znát taxonomii hmyzu, dějiny středověku a tisíce dalších, čím dál zbytnějších znalostí a dovedností stavěných na míru vzdělancům 19. století. Současné školství v dnešní společnosti je takový profesor Hrbolek. I skladník ve šroubárně může si přečísti Vergilia v originále… Ovšem i ten Hrbolek měl aspoň úroveň, důstojnost a nenapsal by sdělení rodičům stylem pologramotného sedláka s hromadou gramatických chyb. Jako ty "naše" učitelky.

České školství je v hluboké krizi, a tohle jsou jen jeho projevy. Prosím pochopte, že já nekritizuju ty jednotlivé učitelky jako osoby, ale to školství jako nefunkční a dlouho zatuchlý systém, který přestává být použitelný pro potřeby současnosti (o budoucnosti nemluvě).

Unknown řekl(a)...

františek
Jsem také učitel, určitě ve školství (stejně jako ve všech jiných oborech) je problémů dost a i většina učitelů si to uvědomuje.Nelze se tu do hloubky o všem rozepisovat, ale myslím si podle uvedených sdělení, že autor článku je hodně mimo. Dost si protiřečí a ani jsem nepochopil, o co mu jde .Asi rád píše (hrubky by se tam našly) a rád se předvádí. Je tudíž skoro zbytečné na jeho vyjádření reagovat.

pixy řekl(a)...

Vážený františku,
uvítal bych upřesnění, v čem jsem mimo, v čem si protiřečím. Pokud vím, nemůžete znát žádné detaily a vlastně ani o jaké školy se jedná – takže mě překvapuje, jak to dokážete posoudit. Ani o žádných hrubkách nevím, budu opravdu rád, když mi je ukážete. A ujišťuju vás, že jsem introvert a předvádím se naopak velmi nerad. Ostatně jsem sem ten text nijak nevnutil, zkopírovali jste si ho sem sami z mého facebooku. A bylo by mi to úplně jedno – pokud by ovšem neposlali kamarádi odkaz, jak mi učitelé nadávají do zmrdů… To si nenechávám líbit nikdy a nikde.

Josef Soukal řekl(a)...

Pro autora:

Nevím, v kterém oboru pracujete, ale každá jen trochu masovější profese se vyznačuje výraznými rozdíly v kvalitě práce těch, kteří ji vykonávají. Nebudu popírat, že jsem se za roky strávené ve školství nesetkal s odstrašujícími příklady neschopnosti a bohužel hlavně neschopnosti uvědomit si, v čem vlastně spočívá podstata práce učitele. Na druhé straně (i) letošní březen ukázal tolik pozitivních učitelských aktivita a počinů, že by se na jejich základě dal napsat oslavný pandán na učitelstvo. Vy jste vypíchl jednu část reality, nemůžete se divit, že se k vám na jedné straně se souhlasnými reakcemi sbíhají ti, kteří se setkali s něčím podobným (nebo možná také kverulanti z principu), a že z druhé strany jiní slušně či méně slušně píšou, že obraz učitelstva vykreslujete jednostranně.
Samozřejmě nelze přesně soudit z jediného textu, ale zřejmě máte obecně sklon ke zjednodušujícím generalizacím:

"Ale my budeme dál lpět na tom, aby uměly rozpoznávat horniny, znát taxonomii hmyzu, dějiny středověku a tisíce dalších, čím dál zbytnějších znalostí a dovedností stavěných na míru vzdělancům 19. století."

Tak, jak jste to napsal, je to s prominutím velká hloupost. Výsledkem výuky musí být znalosti - bez těch žádné kompetence neexistují - a cokoli z toho, co jste vyjmenoval, je a bude šito na míru vzdělaným lidem každé doby. Ono jde spíš o míru a způsob výuky.

Na závěr: Možná jste si potřeboval jen ulevit, ale pokud byste chtěl pro vzdělávání svých dětí něco udělat, zasaďte se podle svých možností o to, aby bylo stopnuto nekompetentní a nezodpovědné řízení školství, jež za stávajícího ministra graduje. Jeho rozhodnutí, mj. činěná pod vlivem zejména eduinské lobby, vedou přes oficiální proklamace k vytváření velkých rozdílů ve školství, k tomu, že o vzdělání budou mnohem víc než dosud rozhodovat peníze, a k deprofesionalizaci ve školské profesi (až totiž místo mé generace nastoupí do škol dnešní maturanti - protože nikým jiným se prázdná místa nezalepí - bude to myslím teprve tanec).

Vít Tomis řekl(a)...

Dekuji panu Soukalovi za příspěvek. Myslel jsem, ze z prvního komentáře a komentáře paní Karvaiové to autor pochopí. Evidentně nikoli, místo toho napsal, že VŠICHNI mu jen nadávají (nemám chuť to cist znovu a cutovat přesně). Takže uvedený článek vypovídá více o autorovi než o školství a ucitelích.

Unknown řekl(a)...

františek
Děkuji autorům posledních dvou příspěvků (p.Soukal i p.Tomis ). Vystihli to přesně, mě se jen nechtělo dlouhým vysvětlováním se tím článkem (pánem) zabývat.
Jen námět k přemýšlení - je lepší, když učitel/ka vezme děti do přírody, kde se učí poznávat třeba rostliny (a přitom se mohou od ní dozvědět další zajímavosti ) - nebo když jim to ukáže v učebně na jakékoliv technice.
Možná je to také "souboj" milovníků nové techniky s jinými postupy( nemusí být nutně
zastaralé ).
O uvedených pí.učitelkách jsme se v podstatě nedozvěděli nic (jen to, že nezvládají práci s PC, což autora silně dráždí ), ale možná budou umět něco jiného viz. výše.
Myslím, že spoustu učitelů se v dnešní době hodně nových věcí naučí ( i já, který jsem sice dříve narozený a navíc k této technice nemám příliš vřelý vztah ).Ale zdravý selský rozum (to platí všude) žádnou technikou nenahradíš.

pixy řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
pixy řekl(a)...

V prvé upřímné díky za konečně věcnou odpověď místo toho ubohého a bezdůvodného nadávání.

Omlouvám se, je moje vina, že jsem se nechal unést a uklouznul do poněkud širokého tématu krize školství a vzdělávání jako takového. Jakkoli to spolu souvisí.

K tomu prvnímu – já v žádném případě nepopírám, že je spousta skvělých kantorů, kteří dělají první poslední a těm opravdu nechci nasazovat psí hlavu. Čest a sláva jim a všechny klobouky stranou… Ostatně je to právě vyprávění některých známých, jak se jejich učitelky v téhle době snaží, dělají pro děti prezentace, učí se s nimi denně po videochatu, ba i tělocvikáři jim točí videa – a přímé srovnání té nečinnosti na naší škole, co mě tak vadí a dohání k psaní takových příspěvků. Ale právě proto, že vím, že jakkoli je ta naše škola špatná, není ani zdaleka nejhorší a bohužel ani ne nijak výjimečná. Když si člověk projde maloměstské školy, průměrné okresní průmyslovky, vesnické nebo sídlištní základky, ztratí hodně iluzí. Věřte mi, že fakt nemluvím do větru a že spoustu přímých zkušeností mám. A ještě jednou: když kritizuji něco špatného, ještě to neznamená, že haním i ty dobré a skvělé.

Pro ilustraci kvalit naší školy doplním svůj otevřený dopis její ředitelce, který už taky oběhl internet: http://jdem.cz/ffxv25

A co se týče těch obecnějších otázek vzdělávání, tam se patrně vůbec neshodneme. S vaším tvrzením "Výsledkem výuky musí být znalosti" hluboce nesouhlasím, to je právě ten přežitý názor, který už nedává smysl a je hlavní příčinou toho, že školství generuje čím dál víc lidí zcela nepoužitelných pro současnou – notabene – budoucí společnost. Kdo někdy přijímal do firmy nové absolventy, ví, jak je to čím dál žalostnější zkušenost… Znalosti byly ceněná hodnota před sto lety. Možná ještě před čtvrt stoletím. Jenže svět se za posledních 20 let dramaticky změnil a málokdo si je ochotný uvědomit, jak neuvěřitelně moc, patrně významněji než za předchozích 200 let. Znalosti, fakta a informace už nejsou ceněná komodita, je to plevel. Jakoukoli faktickou informaci má každý dostupnou během vteřiny, Wolfram Alpha vám spočítá skoro každý myslitelný příklad, Wikipedie vám sdělí cokoli o čemkoli, každý to má dostupné neustále v kapse. Zkusili jste se někdy bez předsudků zamyslet, k čemu a proč právě tak bylo koncipováno současné školství? Proč se v matematice na střední učí právě to, co se tam učí? A jste si jisti, že to pořád někdo potřebuje? Inženýři už nepotřebují počítat soustavy rovnic, řešit úlohy plné logaritmů, nepotřebují znát deskriptivu, nikdo už nerýsuje rukou, nikdo už fyzicky nepočítá. Prakticky celá středoškolská matematika je čím dál zbytečnější věc, zcela k nepotřebě, téměř nic z toho člověk v dalším životě už nepoužije (a to říkám jako studovaný matematik!). Na druhé straně žalostně postrádají znalosti z úplně jiných oblastí, které jsou dneska nejpotřebnější a téměř se neučí – validace informací, výroková a symbolická logika, finanční gramotnost, pravděpodobnost a stastitika, a o tzv. soft skills, dnes v praxi vůbec nejcennějších dovednostech (schopnost komunikovat, prezentovat, argumentovat, zpracovávat informace a kriticky je analyzovat, schopnost rychle si ozvojovat nové postupy a technologie a mnoho dalších) ani nemluvě, tam škola selhává úplně fatálně.

Jenže to bych jen opakoval, co jsem řekl a napsal mnohokrát už jinde. Pokud vás tohle téma aspoň trochu zajímá, zkuste si najít chvilku a přečíst si třeba tohle:

http://jdem.cz/ffxvz4
příp.
http://jdem.cz/etmdm6

Josef Soukal řekl(a)...

Díky, přečtu si to.
Já Vám na oplátku doporučím tohle: https://www.ascestinaru.cz/blogy-dominika-dvoraka/
A ještě odkaz na delší práci, opět je pod ní (spolu)podepsán D. Dvořák. Je poučná. Někde uprostřed je malý přehled, jak kompetence apod. definují a strukturují různé instituce, mne nejvíc oslovuje pojetí OECD.
https://www.ascestinaru.cz/dominik-dvorak-jakub-holec-michaela-dvorakova-kurikulum-skolniho-vzdelavani-zahranicni-reformy-v-21-stoleti/

Josef Soukal řekl(a)...

Jen poznámka k vašim textům a diskusím pod nimi (zatím jsem jen nahlédl): Je možné diskutovat o čemkoli, ale pokud to má být diskuse zasvěcená, je třeba o tématu hodně vědět, mít znalosti. Jste dostatečně informován třeba o tom, co nová maturita ověřuje z češtiny? Viděl jste data Cermatu o hodnocení centralizovaných částí zkoušky? A víte, že obsahově a jazykově nejbídnějšími pasážemi návrhu Strategie 2030 jsou ty, které jsou věnovány maturitám a přijímačkám?
Nemá asi smyslu tímhle nyní vyvolávat diskusi na jiné téma, jen upozorňuji na některé věci, které by Vás také mohly zajímat. Další materiály najdete třeba na stránkách ASČ.

pixy řekl(a)...

K maturitě z češtiny jsem se raději nevyjadřoval nikdy, protože vím, že bych se neudržel v korektní rovině. A o Cermatu bych se raději nebavil, protože to považuju za takový polostátní zločin, který se nikdy neměl stát. Já jsem vůbec proti státní maturitě jako instituci. Raději bych viděl nějaké standardizované testy několika úrovní – jako jsou běžné třeba u cizích jazyků – které by si každý volitelně dělal podle potřeby. A kdo by to potřeboval – zaměstnavatelé, vyšší školy – by vyžadoval třeba znalosti matematiky na A2, fyziku aspoň B1 nebo dva jazyky úrovně A1 apod. To by mi dávalo zatraceně smysl a mělo by to aspoň nějaké praktické uplatnění – narozdíl od státních maturit, jejichž *jediným* smyslem jsou roční statistiky pro potřeby úředníků, jinak jejich výsledky už nikdy nikoho nezajímají.

Josef Soukal řekl(a)...

A to je právě problém - kdekdo má názory, ale argumenty k nim nepotřebuje.

Silvie A. řekl(a)...

Prakticky celá středoškolská matematika je čím dál zbytečnější věc, zcela k nepotřebě

Na druhé straně žalostně postrádají znalosti z úplně jiných oblastí, které jsou dneska nejpotřebnější a téměř se neučí – (...) finanční gramotnost, pravděpodobnost a statistika


IMO pixy píše hovadiny a lepší vysvětlení, nežli napsal pixy sám, těžko vymyslím. Zbytečná matematika, ale potřebná statistika.

pixy řekl(a)...

Jako by poslední dva komentáře byly prohozené.

Okomentovat