26.3.20

Petr Pixy Staníček: To je peklo, jak se teď odkopávají ty učitelky se svou komunikační a počítačovou negramotností

Petr Pixy Staníček kritizuje na sociální síti Facebook malé digitální kompetence učitelů jeho dcer: "V prvé řadě nejsem ten případ, co o školství nic neví a jen se bezdůvodně rozčiluje a nadává chuděrkám učitelkám, které "to teď mají tak těžké". Jsem učitelské dítě, a i když jsem učil jen chvíli, mám vystudovanou pedagogiku; několik let jsem se snažil ve školské radě, o školství a vzdělávání se aktivně zajímám a píšu o jeho krizi už roky."


To je peklo, jak se teď odkopávají ty učitelky se svou komunikační a počítačovou negramotností. Typický pedagog (čti učitelka) gymnázia a střední školy, kde studují dcery, v roce 2020 umí používat internet vzor 1998 na úrovni začátečníka a považuje počítač stále za nestandardní nástroj. Ze všech online služeb a nástrojů zná jen web (k pasivnímu prohlížení, chápe ho primárně jako archiv elektronických dokumentů) a email. Email ovšem téměř neumí používat a dělá v něm fatální chyby (pošle soukromou zprávu celé třídě/škole, v příloze zástupce místo souborů, pošle prázdnou zprávu, text zprávy v příloze atd.). Nezná základy psaní na počítači (zcela náhodné a dekorativní umisťování interpunkce, základní formátování, používá návyky z psacího stroje – mezery k formátování, lomítka místo závorek, čárky místo úvozovek, tvrdé entery, píše Ol2 místo 012, nechápe pojem odstavce, styly a pokročilejší formátování vůbec nezná atd.). Prostě..takjak , to znáte , z diskusý navebu !!!!

Má velké problémy s jazykem, neumí zformulovat myšlenku a napsat souvislou větu, natož delší sdělení. Píše s hrubými gramatickými chybami, nezná interpunkci, čárky ve větách píše spíš podle intonace než podle pravidel češtiny. Předat složitější informaci než psaný text dokáže pouze formou přílohy k emailu, přičemž vůbec nechápe problematiku kompatibility, verzí, platforem apod. Nechápe rozdíl mezi souborem .DOC a .PDF, druhý často vůbec nezná. Neřeší a ani moc nechápe otázku velikosti souborů. Vlastnoručně vypocený a dětinsky zformátovaný dokument ve Wordu dokáže vytisknout, naskenovat a připojit do emailu jako obrázek. Otočený vzhůru nohama. Počítačovou komunikaci chápe jen jako komplikaci k práci s papírem – standardní model práce s přijatým dokumentem je vytisknout, vyplnit ručně, naskenovat a poslat zpět. Velkou část zadání pro studenty píše v ruce a posílá naskenované. Prezentace je nanejvýš barevnější dokument ve Wordu, aplikace typu Powerpoint nezná a neumí používat.

Atd. atd… Výkvět vzdělanosti, elita národa, která má vzdělávat naše potomky a připravovat je na život. V používání technologií za svými žáky žalostně zaostávají, v reálném životě by nemohly dělat ani sekretářku, z předmětu IKT by propadli na prvním průzkumném testu, nenapsali by bez chyby diktát z češtiny. Dětem jsou pro smích. Je to smutné a je to ostuda. Ostuda a trapno je asi hlavní pocit, co z toho za poslední týden mám.

Jo, normálně se za ty učitelky stydím.

-----

P. S.: Protože jsem to neuváženě nasdílel veřejně a k mému překvapení se tenhle příspěvek rozšířil už ke spoustě osob, s nimiž se neznáme a nečetli třeba ani nic o mých zkušenostech se školou z minulého týdne, musím doplnit pár informací.

V prvé řadě nejsem ten případ, co o školství nic neví a jen se bezdůvodně rozčiluje a nadává chuděrkám učitelkám, které "to teď mají tak těžké". Jsem učitelské dítě, a i když jsem učil jen chvíli, mám vystudovanou pedagogiku; několik let jsem se snažil ve školské radě, o školství a vzdělávání se aktivně zajímám a píšu o jeho krizi už roky.

Problémy teď máme všichni, ne jen učitelky. Já i moje žena pracujeme na dálku z domova, kromě toho, že musíme devět hodin sedět u počítače a odpracovat si svůj plný úvazek, starat se o domácnost, zvířata a děti, denně vařit – a ještě musíme dělat práci za ty "chudinky" učitelky a s dcerami se několik hodin denně učit a pomáhat jim – zatímco učitelky na to úplně kašlou. Přitom mají taky pořád plnou pracovní dobu a pobírají plný plat, ovšem z jejich práce vidíme nejvýš jeden stručný mail s úkolem denně, od některých jeden týdně. V jednom případě dokonce jedno stručné zadání na dva měsíce.

Vy možná máte větší štěstí na školu, ale to já nemůžu posoudit, mluvím o kantorech ze dvou škol našich dětí. Pokud jim napsání jednoho emailu se zadáním zabere třeba pět minut, tak absolutně netuším, co dělají zbylých osm hodin pracovní doby. Ale jedno vím jistě: neučí a s dětmi nepracují ani nijak nekomunikují. A ten zbyteček komunikace, na který přece jen dojde, pak vypadá tak, jak je psáno výše: neschopnost zformulovat českou větu a srozumitelné sdělení, dětinská úprava textu, gramatické chyby, za které by jejich vlastní žáci dostali kouli z diktátu, neznalost elementárních technologií, neschopnost používat cokoli složitějšího než tužka.

Těžké to teď máme všichni, ale všechny ohledy a tolerance mají své meze. A já tady vidím bohužel hlavně neschopnost, nekompetenci a odbývání práce, kterou odnáší jak naše děti, tak i my jako rodiče, když tu jejich chybějící práci musíme suplovat ve zbytcích volného času.

-- P. P. S: Ujišťuji všechny samozvané experty na češtinu, že zde žádné gramatické chyby nejsou. To "-y" je úmysl a jazykový žert. Možná je na vás příliš sofistikovaný, tak jej prosím přejděte. Děkuji.

16 komentářů:

Vít Tomis řekl(a)...

Bohužel, skutečně to tak někde vypadá. Znám takové kolegy. Taky znám doktory, kteří se brání e-neschopenkám, znám soudce, který se bez asistentky "u počítače" neobejde. Samozřejmě, že u pedagogů vlastních dětí to naštve. Od nich totiž - zvláště nyní - požadujeme kvalitní práci denně, že? Jak z toho ven?

Lenka Pokorná řekl(a)...

"Vy možná máte větší štěstí na školu, ale to já nemůžu posoudit, mluvím o kantorech ze dvou škol našich dětí."

A to si všiml Petr Pixy Staníček až teď, že má dcery na velmi pravděpodobně dvou nejhorších školách v republice?

Silvie A. řekl(a)...

Pokud jim napsání jednoho emailu se zadáním zabere třeba pět minut, tak absolutně netuším, co dělají zbylých osm hodin pracovní doby.

Takovýto výrok výstižně charakterizuje všechny ty facebookové vysoce povolané experty na vzdělávání, včetně učitelských dětí, co učily jen chvíli, mají vystudovanou pedagogiku; několik let se snažily ve školské radě, o školství a vzdělávání se aktivně zajímají a píší o jeho krizi už roky.

Ten pán je z brd. Možná je tam překlep.

Jiri Janecek řekl(a)...

Ten popis reality bude asi pravde blizsi nez "prechod na distancni vyuku jsme zvladli skvele"... Taky je pravda, ze chovat se jako kokot, je zakladni a nezcizitelne lidske parvo i v dobe stavu nouze.

Co muzu doporucit, je projit si vsechny mozne digitalni strategie a zkusit si odpovedet na otazku, kde se stala chyba… Jestli v tom, ze nebyla nasledna taktika a nebo proto, ze by strategie byly k nicemu.

A taky zkusit se zeptat vedeni skoly, zrizovatele ci clenu skolske rady proc je to ted tak spatne a co se s tim da delat… Sepisovani skuhracich traktatu po devitihodinove sichte za monitorem mi neprijde moc produktivni a ani zdrave…

Mimochodem, podle nejake informaticky myslici inforgrafiky je uvazlive sdileni jednou ze zakladnich informatickych kompetenci… Mozna dulezitejsi, nez spravne pouzivani spojovniku a pomlcek…

Daniel Doubek řekl(a)...

Mám pocit, že neznáte rozdíl mezi pravopisem a gramatikou. :/

Ivo Mádr řekl(a)...

Autor tohoto textu evidentně psychicky nezvládl koronavir krizi. A že první byli na řadě kantoři? To je zřejmě jen shoda okolností. Prostě "PONORKA".

Jana Karvaiová řekl(a)...

Protože ve školství se vše dělá naprosto PITOMĚ.
1/Nejdříve Autocont - předražené počítače, které byly vlastně jen zapůjčeny! Předražená školení (můj týdenní kurz na Střední škole pro aplikovanou kybernetiku stál v té době 50 tisíc).
2/Dalšího vzdělávání se mohl účastnit jen omezený počet lidí ze školy. Na další nebyly peníze.
3/V současnosti šablony -další šílenost na úrovni Autocontu - drahé, krátké, neefektivní )u nás jsme se museli zúčastnit v počtu 24 lidí, ačkoli dvě třetiny to všechno už uměly). Jako rekreace fajn, teda pro mě a další,co už ty věci zvládají. Jinak na pytel, pane stavitel.
4/Kvůli 16 noťasům děláme dva roky projekt ve škole. Šaškárna a blbárna, ale noťasy máme. nešlo by to bez těch omáček kolem? protože nemám ponětí, kdo píše Projekty a výzvy, ale musí to být asi psychopat. neumím si představit, kdo jiný může vymýšlet takové kokotiny jako podmínky pro provedení šablon. Chvílemi je to až nedůstojné, když si učitelky ve fyzikální učebně hrajeme s Merkurem a jinou stavebnicí a děláme protokoly o kyvadle a počtu kmitů za minutu.A to jen proto,aby nám někdo dal příspěvek na vybavení fyziky.
5/DVPP na info už skoro není, tedy zde, protože někdo nabyl dojmu, že už to všichni umí.

Co dodat.
jasně, že by se každý měl učit sám. jenže jak všichni víme, každý to máme v sobě nastavené jinak. Někoho IT baví, jiné ne. Přesně jako u našich žáků.

Jiri Janecek řekl(a)...

"Prostě..takjak , to znáte , z diskusý navebu !!!!"

Nebo do predlonska mohli videt na webu v MSMT v seznamu ucebnic s dolozkou… Ale uprimne, mne ty typograficke chyby vadi mnohem min, nez fakt, ze v tom seznamu neni, za co ta ktera ucebnice tu dolozku vlastne dostala…

Silvie A. řekl(a)...

šablony -další šílenost na úrovni Autocontu

INDOŠ byl jediný projekt, u kterého dokázal NKÚ zdokumentovat a prokázat ty prošustrované stovky milionů.
Ministerští úředníci a tvůrci šablon se od dob INDOŠe poučili. Sice páchají hovadiny ještě větší, dražší a zbytečnější, ale už se nenechají načapat při činu. NKÚ na ně nic nemá.

Valikova řekl(a)...

Napadlo pana Straníčka, že ty učitelky se taky učí?

Valikova řekl(a)...

Staníčka?...

poste.restante řekl(a)...

Jo, je to peklo, vidět v "přímém přenosu" na sociálních sítích, jak se odkopávají někteří rodiče.
Ale je to peklo hlavně pro všechny ostatní, nikoliv pro učitele.
Ti jsou na takové chování a názory vcelku zvyklí. Za ta léta už stihli získat imunitu. Jen je těch "instantních expertů" na vzdělávání a učitelskou práci teď najednou násobně více.
Navzdory svému pracovnímu a rodinnému vytížení si na sepisování a publikaci svých "moudrostí" čas najdou.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Učitel je prostě vinen vždy. Posílá málo úkolů - je to špatně; posílá hodně úkolů - je to také špatně. Jen člověk s mimořádně malou představivostí a znalostí školní problematiky přemýšlí nad tím, co učitel dělá po napsání e-mailů. Přál bych mu, ať si zkusí opravu pár slohových prací odevzdaných ve Wordu, mají-li tyto komentované opravy být nápomocny k lepšímu psaní. Chtít po něm, aby si představil učitelku s dvěma dětmi na krku (jejichž vzdělávání se také věnuje), která vaří, obstarává rodinu a ještě se věnuje práci, je zbytečné, někdo má prostě kapacity menší.

Mirka S. řekl(a)...

Pokud dcery pana Staníčka nejsou schopny ještě na střední škole otevírat maily, aniž by s tím neotravovaly svého otce, pak mají mnohem lepší učitelky, než si zaslouží.

Ygrain řekl(a)...

Mě hlavně pobavilo to zobecnění -zvlášť když si vzpomenu na jistého kolegu, kterému trvalo bratru dva roky, než si zapamatoval, jak se tiskne klasifikační zpráva.

Unknown řekl(a)...

Velmi mne překvapuje, že autor, který o sobě tvrdí, že je učitelské dítě, vystudovaný pedagog se zájmem o dění v českém školství pro své dcery vybral právě takové školy, ve kterých učí pedagožky, které popisuje. Pokud takové opravdu jsou, pak to musí být znát i v běžné výuce.
Nevím, co je horší. Zda být počítačový a jazykový negramot pedagog, nebo nezodpovědný rodič, který pro své děti takovou školu vybere.

Okomentovat