14.3.20

#OzviSe: Výzva České středoškolské unie všem středoškolákům ke “koronavirovým prázdninám”, ozvi se!

Vláda vydala od 11. března zákaz přítomnosti žáků na všech základních a středních školách v Česku kvůli riziku rozšíření nového koronaviru. Zatím to vypadá, že doma zůstaneme minimálně až do konce března. Mnoho učitelů nám možná pošle práci na doma, i tak ale budeme mít spoustu volného času. Tak co kdybychom naším volným časem někomu pomohli? Je to easy, stačí se jen ozvat.

  1. Ozvi se příbuzným, známým či sousedům a nabídni jim pomoc s hlídáním dětí. Mnoho rodičů nemůže zůstat celý den doma, ale zároveň mají obavy nechat své děti doma samotné.
  2. Ozvi se prarodičům, starším známým či sousedům a nabídni jim pomoc s venčením psů nebo nákupem. Starší lidé už nemají často tolik energie na běžné činnosti a navíc, když hrozí riziko nákazy, je lepší, když se budou sami vyhýbat místům, kde je mnoho lidí, jako MHD nebo supermarkety. Ale pozor, protože jsou starší lidé více náchylní k onemocnění, snaž se k nim příliš nepřibližovat a potřebné věci vyřiď mezi dveřmi nebo po telefonu. Tvá pomoc jim moc pomůže a zlepší den.
  3. Ozvi se sám sobě! Vzdělávání nekončí za pozemkem školy, ale teprve začíná. Využij volno efektivně, třeba na vlastní vzdělávání. Hledej si informace o tom, co tě vždy zajímalo a mohlo by tě bavit. Khan Academy tě naučí třeba programovat, Duolingo nový cizí jazyk a YouTube nebo Google úplně cokoliv, stačí jen hledat.
V krizových situacích je potřeba spolupracovat a pomáhat si, teď to může jednoduše udělat každý z nás. Nezapomínej však na důvod, proč bylo vyučování ve škole přerušeno. Tvé zdraví by mělo být na prvním místě a proto si pro jistotu předem ověř, zda nejdeš do rizikového prostředí. Stejně tak při jakémkoli příznaku nachlazení nebo chřipky zůstaň určitě doma a ulož si vlastní karanténu. Přeposílej prosím tuhle výzvu a sdílej na sítích, komu ses ozval a pomohl ty sám. Díky!

#OzviSe, pomoz a sdílej!

Zdroj: ČSU

2 komentáře:

Ondřej Šteffl řekl(a)...

Jen málokterá škola může nabídnout teď (a možná ani jindy ;-) žákům středních škol něco, kde by se naučili víc než v #OzviSe . Určitě víc než když budou procvičovat řečení rovnic s neznámou ve jmenovateli - to umí mobil taky, ale pomáhat druhým, to mobil neumí.

Myslím, že by to měli využít i učitelé středních škol, žákům to nasdílet a třeba jim i trochu pomáhat. Ne to dělat za ně, nebo vymýšlet co. Ale pomáhat jim pomáhat :-)

mirek vaněk řekl(a)...

Koronavirové prázdniny? Já si prázdniny představuji jinak.

Mobil umí procvičovat řešení rovnic s neznámou ve jmenovateli? K čemu mu to bude?

Co brání studentům pomáhat druhým i mimo stav nouze.

Nebylo by vhodnější se věnovat svému vzdělávání. Ukázat svou vnitřní motivaci a navzdory škole, která je podle expertů znásilňuje a demotivuje, využít elektronické zdroje a třeba ty rovnice s neznámou ve jmenovateli samonastudovat už z toho důvodu, že dokáží pochopit a zvládnout učivo "špatným učitelům" navzdory, rozšíří si mentální dovednosti, zopakují si elementární algebru na které je založena veškerá algoritmizace a vědecké myšlení a pokud budou mít odvahu mohou se pokusit i o nerovnice s neznámou ve jmenovateli. No a když budou mít skutečně rozum, tak vyhledají slovně zadané problémy, které se pak pokusí s použitím matematických nástrojů, včetně mobilů a PC vyřešit. Pokud to zvládnou, mohou pomoci i spolužákům, kteří nejsou tak chápaví. Doučování druhých prohlubuje vlastní pochopení problému. Mohou si něco přečíst mohou rozvíjet i jiné předměty a oblasti svého zájmu. A všude mohou pomáhat ostatním, kteří to potřebují. Organizovanost a ideové vedení není nutné.
A neměli by proto zapomínat na komunikaci se spolužáky a okolím prostřednictvím technologií.

Rozhodně by nebylo vhodné scházet se osobně, jinak opatření ztrácí smysl. A hrozí, že při pomoci staré babičce ji ohrozí na životě. Takže některou činnost vyvíjet opatrně a pod kontrolou odborníků(opravdových ne samozvaných). A hlavně přemýšlet!
Jste-li aktivní, vzdělávajte se. Aktivní blbec je horší než třídní nepřítel.

Okomentovat