14.3.20

Ondřej Šteffl: Zpomalte!

Mám dojem, že jsem se všichni přijatých opatření trochu lekli a honem honem řešíme, co dělat. Lekli se rodiče, děti, učitelé, ředitelé, vysoké školy. Vlastně se lekli všichni. Lekli se na všech školách. Jako by bylo nutné hned od zítra děti ve školách podchytit a nenechat je vydechnout. Přitom týden prázdnin nás nechává úplně v klidu. A jiní zase zavětřili příležitost a honem, honem spěchají ji využít.


Pamatuju si ještě uhelné prázdniny, byl jsem u babičky. Určitě jsem se tam toho hodně naučil, už ale nevím co. Ale vyjmenovaná slova ani Ohmův zákon to nebyl, škola na nás nedosáhla. A stalo se něco? Nic.

Školy budou zavřeny podle mého odhadu dva měsíce a dost možná ještě mnohem dýl, což myslím budeme celkem brzo vědět. To, co hoří a vyžaduje rychlé jednání, je řešení epidemie koronaviru, a to není náš úkol. Nepodléhejte naléhavosti, učení dětí nehoří a týden dva nic neznamená. I když chápu, že vyděšení rodiče i zaskočené děti potřebují nějakou jistotu, perspektivu a hlavně dobré slovo.

Všichni, učitelé, děti, rodiče, veřejnost si musíme promyslet, co to vlastně všechno znamená, a jaké to má dopady, i na náš osobní život. Jaké jsou možnosti, co dělat s dětmi. Co jde a co nepůjde. Určitě to není tak, že můžeme online pokračovat v tom, co jsem dělali dosud ve třídách. A taky jaké další návazné a nečekané změny nastanou. Např. se nejspíš neuskuteční státní maturity a dost možná ani přijímací zkoušky na SŠ, jak se to bude řešit? Nevíme? Kolik rodin se třeba přemístí dočasně na chatu, zda, kde, jak se děti mohou soukromě scházet. Možná, že veřejnost bude od škol potřebovat něco (úplně) jiného než nahrnout na děti kupu učení. Atd.

Jistě je to pro učitele, pro děti i pro rodiče velká příležitost něco nového se naučit, zvládnout dobře novou situaci a třeba i změnit zaběhané stereotypy. Ale spíše než rychlá řešení bychom měli hledat řešení promyšlená a vlastně docela dlouhodobá, a tudíž nespěchat.

Odpočiňte si, zpomalte, vyřešte sebe, nechte děti a rodiče aby se také konsolidovali. Pak můžete v klidu řešit co s dětmi, učit se nové věci, zvolna, ale dobře se orientovat v nové situaci. Času je dost :-)

a myjte si ruce...

2 komentáře:

L.snirch řekl(a)...

Vzpomínám si na rok 1997-potopy na Moravě, během minuty po probuzení nebylo v Krnově nic.
Týden bez elektrického proudu.
Týden bez pitné vody - chodilo se s kyblíky k cisternám.
Víc jak týden bez teplé vody.
Celé dny se odklízelo bahno, člověk neměl jak vyprat, pořádně se umýt.
Malé děti.
To jsou okamžiky, kdy se člověk může v myšlenkách zastavit, uvědomit si, za čím a proč se falešně ženeme, co jsou skutečné hodnoty a priority.
Může nás nynější situace neskutečně posunout a posílit.
A nebo ne.

Filip Morávek řekl(a)...

plánujete zpomalit i školné?
díky za info

Okomentovat