13.3.20

Ondřej Šteffl: V čem nejvíce zaostává ČR ve vzdělávání za světem?

Odpověď na dotaz z časopisu Statistika: "Nemyslím, že ČR nějak fatálně zaostává, pravda máme jedny z nejnižších mezd učitelů a velice nízký podíl školství na HDP. Což je hrozné. V některých mezinárodních srovnáních sice trochu zaostáváme, v jiných jsme nadprůměrní. A i když nevedeme, jsme ale součástí mezinárodního peletonu."
Celý komentář:

Nemyslím, že ČR nějak fatálně zaostává, pravda máme jedny z nejnižších mezd učitelů a velice nízký podíl školství na HDP. Což je hrozné. V některých mezinárodních srovnáních sice trochu zaostáváme, v jiných jsme nadprůměrní. A i když nevedeme, jsme ale součástí mezinárodního peletonu.

Mnohem spíš ale zaostává celý peleton, zaostává za realitou a zaostává za budoucností. Koronavirus nám teď jasně ukazuje, jak jsme nepřipravení na rychlé změny. A změn bude přibývat. A nejenom nepředvídatelných typu černá labuť, ale i očekávaných: nástup virtuální reality, která může děti nasát ještě masivněji než dnešní mobily, genové manipulace lidí, umělá inteligence a robotizace a změny na trhu práce, globální oteplování atd. Před tím vším a mnohým dalším budou stát dnešní děti. A my dospělí je na to nepřipravujeme. Dokonce v naprosté většině ani nepřemýšlíme o tom, jak je na to připravit. Strkáme před budoucností hlavu do písku.

1 komentář:

L.snirch řekl(a)...

"Strkáme před budoucností hlavu do písku."
A nejen ve školství - politici neřeší důchodovou reformu, až za 10 let začnou odcházet do důchodu Husákovy děti, bude velký problém.
Voliči nevolí politiky podle schopnosti ekonomicky spravovat stát, ale podle populismu.
Nyní snadno vyhodnotíme, jak v dlouhé době prosperity jsme našetřili a připravili se na neočekávanou událost - jak stát nude mít našetřené rezervy na kompenzace lidem a firmám, jak mají dospělí rezervy, jak se umíme vypořádat s těžkou situaci. Dostáváme ideální zpětnou vazbu. Každý z nás i celá společnost, vláda, Parlament.
Co myslíte, bude na na jedničku?
Jak lze dělat školství se zaměřením na budoucnost?
Školství i děti a studenti nežijí ve vysněném ideálním světě, ale jsou spjati s realitou. Dokud se svět dospělých nezaměří na budoucnost, těžko se bude měnit školství. Nelze žít ve světě, kde je zásadní rozpor slov a činů.

Okomentovat