2.3.20

Markéta Hronová: Neumíš – naučíme tě, nechceš – odejdi. Ve Varnsdorfu mají studenti jasno

Spolupráce s místní střední školou světovému výrobci obráběcích strojů TOS Varnsdorf dlouhodobě nevyhovovala. Přestože počtem zaměstnanců nepatří mezi velké firmy (nemá jich více než 500), rozhodlo se vedení založit vlastní školu a vychovat pracovníky podle svého. „Zajišťujeme si tak budoucí rozvoj,“ říká Jan Rýdl mladší, jednatel společnosti. O spolupráci jeví zájem i další firmy z regionu a přibývá také individuálních uchazečů. „České školství potřebuje revizi,“ usuzuje Rýdl.


Z článku v ChytréČesko.cz vybíráme:

Letos vyšli ze školy první absolventi. Můžete porovnat jejich kvalitu se studenty veřejné školy?

V červnu jsme rozdávali 13 výučních listů, přičemž abych doložil svá původní slova, do prvních ročníků nastoupilo 25 studentů. TOS Varnsdorf si vzal osm učňů, zbytek nastoupilo do firem našich partnerů, všichni dostali hned smlouvu. U nás už všichni pracují samostatně na kapacitních jednotkách, kde se zaučovali, a jsou z nich plnohodnotní pracovníci. To je ten obrovský rozdíl. Když jsme vzali učně z veřejné školy, musel projít adaptačním cyklem dlouhým tři až šest měsíců.

Je u vás jiný režim než na veřejné škole?

Máme rozšířenou praxi a jako soukromá škola můžeme rozšířit i výuku cizích jazyků. V posledních ročnících umožňujeme studentům vyjíždět na montáže strojů k zákazníkům. Dnes v Česku, do budoucna se nám třeba podaří zprostředkovat je i v našich dceřiných společnostech v zahraničí nebo u partnerů. Letos jsme otevřeli novou budovu školy, navíc mají absolventi garanci prvního zaměstnání, což je, myslím si, obrovská výhoda a třeba i motivace. V dnešní době neznám firmu, u které by někdo dělal praxi a ona by o něj nestála. Naopak se s partnery o studenty trochu přetahujeme. Ale je na studentovi, jestli do firmy nastoupí, nebo ne.

7 komentářů:

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

"Jestliže neumíš, my tě naučíme a pomůžeme ti. Jestliže nechceš, my tě nepotřebujeme."

To je krásné.

Jiří Klabal řekl(a)...

Takové by mohlo být heslo všech středních škol. To by to pak na středních mohlo po dlouhých letech zase vypadat jako ve škole. Anebo by taky možná byly téměř prázdné a následně uzavřené...

Nicka Pytlik řekl(a)...

To je krásné.

Tak už konec snění a vzhůru do reality
'Jestliže neumíš', nevadí, je to přirozené. Dělej jen to, co tě baví.
'Jestliže nechceš', je nutno seřvat učitele, protože tě nemotivovali.

Nicka Pytlik řekl(a)...

musel projít adaptačním cyklem dlouhým tři až šest měsíců

Se adaptoval na práci, asi...

Jiří Klabal řekl(a)...

Tak se nám kritéria hodnocení těmi léty poněkud převrátila...

Jiri Janecek řekl(a)...

No nevim… Neni to jen jiny typ skleniku?

Jinak padesatiprocentni odpad neni na nasich ucilistich zas tak vyjimecny, ze by se musel automaticky povazovat za znamku kvality.

Pepa řekl(a)...

Ono asi nejde ani tak o množství odpadu, jako o kvalitu zbytku...

Okomentovat