27.3.20

Konstantin Sulimenko: Komentář: Jak jako nebude maturita?! Má teď školství vůbec ještě smysl?

Česko se do nového týdne probudilo se zjištěním, že maturity možná vůbec nebudou. A tak je na místě se ptát: COŽE?! Jasně, školy se zavřely, vzdělávání probíhá tak provizorně, jak to jen jde. To je v pohodě, to nás nezajímá. Ale kdo si dovolil sáhnout nám na testování studentů? Má teď bez testů ještě vůbec školství smysl?

Z článku v SeznamZprávy.cz vybíráme:

Na tiskové konferenci padl dokonce dotaz, jestli ministerstvo po karanténě neplánuje nějaké velké srovnávací testy. A i když chápu dobrý úmysl té otázky (je samozřejmě fakt, že ne všechny děti budou v červnu na stejné úrovni), je to zase jen důraz na zkoušení, ne na výuku. A to je obrovská škoda. Proč místo toho nepadla otázka, jestli neplánuje ministerstvo koupit centrálně nějaké licence k výukovým hrám a poskytnout je žákům?

Odpověď je bohužel celkem jasná: protože nás vzdělávání často ani vůbec nezajímá. Necháváme se s tím poprat zaskočené pedagogy a očekáváme, že budou dělat, ehm, „svoji práci“.

Zato nás zajímá, jestli děti sedí na zadku a připravují se na test. Úplně jsme přitom zapomněli na celou filozofii testování: poskytnout zpětnou vazbu a donutit to člověka dělat příště lépe. Místo toho prověřujeme znalosti, protože prostě chceme. Protože můžeme. Protože to tak bylo vždycky. My jsme tím přece projít museli, tak proč ne oni!1 komentář:

mirek vaněk řekl(a)...

"Na tiskové konferenci padl dokonce dotaz, jestli ministerstvo po karanténě neplánuje nějaké velké srovnávací testy. A i když chápu dobrý úmysl té otázky (je samozřejmě fakt, že ne všechny děti budou v červnu na stejné úrovni), je to zase jen důraz na zkoušení, ne na výuku. "

Ano, také jsem si všiml. Ale to se ptal novinář, ne učitel, takže doporučuji zamyslet se nad myšlením vlastních lidí.

Okomentovat