7.3.20

Jiří Nádoba: Školy otevřeme, ale děti raději nechte doma

Praha 6 byla tento týden co do počtu případů koronaviru nejzasaženější oblastí v zemi. Její starosta Ondřej Kolář navrhoval v pátek magistrátu vyhlásit nouzový stav, v němž by mohl sám na dění kolem infekce rychleji reagovat, ale nedočkal se. A tak zatím v hlavním městě běží vše jako dřív – s tím rozdílem, že nakažených bude nejspíš dál přibývat a školy zůstanou poloprázdné. „Školy i školky budou otevřené, ale kdo může, tak prosíme, ať nechá děti doma,“ vyzval v pátek Kolář rodiče.


Z rozhovoru v RESPEKT.cz vybíráme:

Na školách, kam chodí děti infikovaných rodičů, byly už během týdne stížnosti a požadavky, aby se něco podniklo hned.
To, že nemocný rodič vodí děti do školy, pro mě pořád není důvod školu zavřít. Všechno jsme probírali s hygienou. Hned ve středu dopoledne. Poté, co primátor ten den ráno ohlásil první případ (který pak večer potvrdila referenční laboratoř). Měli jsme připraveno řešení, pokud by se prokázala nákaza i u dětí, ale to se nestalo. Děti byly v pořádku, nemohly nikoho nakazit, infekci měli jen maminka a tatínek.

Otázka zní, jestli všechno, co se děje nyní, nemělo proběhnout už dřív.
Myslím, že k tomu nebyl důvod. Reagujeme podle vývoje situace a podle pokynů hygieniků. Oni jsou orgán, do jehož působnosti taková rozhodnutí spadají. Je tu určitá hierarchie: městská část je poslední součást řetězce, čekáme na pokyny. Zkuste si to představit obráceně, kolik rodičů bych mohl dostat zavřením škol do problémů.

1 komentář:

P. Vršecký řekl(a)...

Kolář to určitě vyřeší, vůbec bych se nebál. Jak je jeho dobrým zvykem, nechá zpracovat odbornou analýzu (rozuměj výcuc obecných blábolů) svému kamarádovi a spolužákovi z plzeňských práv v jedné osobě, bratru jen za pár set tisíc.

Okomentovat