26.3.20

Jana Karvaiová: Prostě mi to nedá

Co? Nedá mi nezmínit se o svých žácích. Co je na tom divného? Jsou to totiž žáci s lehkým mentálním postižením. Jsou to moji „zvláštňáci“. Ne nebojte, oni se neurazí, vždyť se známe.


Když se uzavřely školy, museli učitelé a žáci řešit problém, jak s výukou. A to i ti, kdož se vzdělávají ve speciálních školách. Titulek jsem použila proto, že před spuštěním oficiálního společného vzdělávání v roce 2016, jsem si mohla přečíst , jak bývalé „zvláštní“ školy ochuzovaly a ochuzují žáky ve vzdělávání.

Ti, kdo to psali, většinou o těchto školách nevěděli vůbec nic, ale hodilo se to do kampaně.

Dnes je vidět, že děti jsou schopné se zapojit i do současné online výuky. Chválím své žáky, jak velice rychle pochopili, co mají dělat. I jejich rodiče. Komunikujeme spolu přes FB a maily, protože je to pro nás nejjednodušší. Děti doma pilně pracují, posílají úkoly zpět. Zažíváme spolu i spoustu legrace a vidím, jak velice se snaží. I ti, co ve škole často působili problémy. Ti jsou dnes naopak velice fajn, zapojili se do elektronické spolupráce a pomáhají si navzájem, i těm nejslabším.

Tímto dodávám pozitivní energii všem, kdož pochybují o tom, že i ve speciálních školách se žáci mohou naučit všemu, co budou v životě potřebovat. Zároveň děkuji i všem učitelům v těchto školách za jejich záslužnou práci.

Děti, mám vás ráda. Jste úžasné. Rozhodně se v životě neztratíte!

Převzato z blogu autorky na iDNES.cz.

9 komentářů:

Ivo Mádr řekl(a)...

Jana Karvaiová

Prostě mi to nedá, pochválit vás. Měl jsem jinou představu.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Vážená paní Karvaiová (neodvážím se napsat paní kolegyně, mám totiž největší zkušenosti spíš s opačným spektrem žáků a asi bych se Vás dotkl),
obrovský obdiv a klobouk hluboko dolů.

Děláte úžasnou práci. Odvážil jsem se tohoto komentáře jen proto, že na svém posledním působišti jsem měl i děti s "diagnózou", musel jsem si dostudovat spoustu věcí, učit se za pochodu; trochu - jen trochu jsem do problematiky, které se věnujete, nahlédl, ale ve srovnání s tím, co děláte Vy, to nebylo nic.

S úctou
JKos.

Nicka Pytlik řekl(a)...

i ve speciálních školách se žáci mohou naučit všemu, co budou v životě potřebovat

Tedy surově vyrváno z věty, za což se pytlici omlouvají.
Žeby speciální školy měly být v jakémkoli ohledu vnímány jako něco podřadného, si může myslet jenom ale naprosté trdlo. A veřejně to hlásá tak akorát kvadrátní pitomec.

Ferda44 řekl(a)...

Velký dík za pěkné napsání od výborné kantorky.

Jirka řekl(a)...

Vážená paní Karvaiová,
jsem rád, že na mapě naší země ještě zůstávají místa, kde je dětem s hendikepy dobře. Před pár lety jsme s kolegy provedli druhým stupněm skupinku dětí s mentálními i fyzickými hendikepy. Kmenová třída byla malá a sešly se v ní čtyři děti s různými hendikepy. Blízko byla volná kuchyňka. Nechyběla dobrá vůle vedení školy a hlavně jsem měl ku pomoci pedagogickou asistentku, která při práci studovala speciální pedagogiku. Věříme, že jsme je pro další vzdělávání i život připravili, jak jen to šlo. Proto závidím těm vašim, tak skvělou náčelnici a zároveň s větší lítostí konstatuji, že dnes po nástupu slavné české inkluze jsou na tom i hraniční děcka o mnoho hůře.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Díky všem za podporu, ale ono to samé platí o mých kolegyních i o ostatních učitelech na speckách.
Ten článek byl hlavně myšlen směrem k těm, kdo psali o "neplnohodnotném" nebo "segregačním" či "nestandardním" vzdělávání žáků s LMP ve speckách. Nikdy to nebyla pravda. Byla bych ráda, kdyby to ti lháři přiznali, ale to se spíš rychle zbavíme koronaviru, než aby ti experti vylezli a omluvili se našim speckařům a speciálním školám.

Ono se to ukazuje dnes, kdy i my vidíme své integrované a potom ty ve spec. třídách. Lituji ty integrované, protože jim se právě nedostane toho adekvátního vzdělání - i když jedou podle minimálních výstupů .Jsou ztraceni a trpěni kolektivem. Nejsou obětí žádné šikany. Ale že by to byli třídní oblíbenci, to se říci nedá. A náplň jejich vzdělávání je nedostatečná, protože jim chybí právě ta profesní příprava v podobě vyššího počtu hodin pracovních činností.

Ivo Mádr řekl(a)...

Jana Karvaiová

Vždy jsem odsuzoval "inkluzi po česku". V kolektivu 30 žáků má 90% integrovaných obrovské problémy. O tom snad může pochybovat jen naprostý tupec. Dřívější snahy o likvidaci speciálního školství byly nechutné a málem se povedly, scházelo opravdu velmi málo.
A jaký je přístup MŠMT? NA ČT24 právě běží výše průměrného platu učitele. Samozřejmě je to úplně vytržené z kontextu. Mezi událostmi ohledně koronaviru se najednou na tom běžícím bílém pásku na ČT24 pohybuje toto sdělení - 40 111,-Kč. Nechápu, próóóč? Tato informace v současnosti rozděluje!

mirek vaněk řekl(a)...

Paní Karvaiová.

Děkuji za pozitivní příspěvek a pohlazení po duši v moři frází a výplodů blábolůchtivých individuí. Realita je prostší ale mnohovrstebná.
Jsou lidé, kteří vidí poctivou prái dobrých učitelů a lidé kteří hledají každou botu těch podprůměrných, aby to mohli všem ostatním omlátit o hlavu. Bohužel v médiích je těch druhých většina. Nejsou to učitelé, kteří veškerý svůj pracovní a mnohdy nepracovní čas věnují dětem, ale zběhlíci nebo úplní diletanti. Proto je vzácnost, když normální učitel najde čas a něco reálného o své práci napíše.

poste.restante řekl(a)...

Já bych taky něco dodal, ...
... ale teď prostě tak nějak nevím co.

Někdy je prostě nejlepší jen v hluboké úctě mlčet.
Děkuji.

A pevné zdraví všem.

Okomentovat