18.3.20

Jana Karvaiová: Musíme si pomáhat

Ano, autor názvu filmu mi odpustí, že jsem si půjčila toto heslo. V současné době se prověřuje, jak na tom všichni jsme, jak je na tom školství i rodiny. Co popisuji, popisuji z vlastní současné zkušenosti.


Nucené “volno“ dětí ve školách prověří, jak jsme schopní ve školství. A už se našli lidé, co kritizují nepřipravenost a snaží se opět kopat. Přitom ihned po oznámení o uzavření škol se zdvihla ohromná vlna aktivity pedagogů. Začali sbírat materiály pro výuku online, předávat asi mezi sebou. Aktivizovali žáky a studenty. Na sociálních sítích „jedou“ diskuse, jak na to, co s nimi. Naprosto úžasné. Na co však narážíme, je technické vybavení. A to jak škol, tak jednotlivých domácností. Problém není v kantorech, problém je zde. Má každý pedagog pro sebe pracovní nástroj zvaný počítač? S veškerým vybavením? Nemá. A ještě horší je to v rodinách. Není běžný internet v každé domácnosti (mysleme i na to, že děti jsou nyní u prarodičů a dalšího příbuzenstva). Proč? Je to stále ještě drahý špás a ti starší nebo sociálně slabší na to prostě nemají! Když vás některý chytrolín z obrazovky či z metodického pokynu vyzve, abyste sháněli žákům kamarády, kteří vybavení mají, vystavuje vás dnes přestupku, protože srocovat bychom se neměli, že. A to ani děti. A pak se ještě najdou tací, co jsou schopní napsat, že „neumožňujeme stejný přístup ke vzdělávání“, protože někteří žáci nemají možnost komunikovat elektronicky. Už chápete, že podobné knížecí rady kantoři milují (a že jich bývá docela dost, tedy podobných názorů).

Je pravdou, že někteří výrobci online programů nebo programů s licencí dali k dispozici své materiály na určitou dobu zdarma. A za to jim patří obrovský dík. Bohužel, poskytovatelé internetu se zatím moc „nevycajchnovali“. Smůla. V době, kdy lidé pořádají komunitní výpomoci seniorům a postiženým nebo nemocným, kdy se hromadně šijí roušky v kdejaké domácnosti, kdy lidé skoro okamžitě zodpovědně začínají nosit ochranu dýchacích cest (i kdyby to byly jen šátky nebo roláky), to je docela dobré na ukázku, že ti bohatí nejsou zrovna moc vstřícní. Protože naši poskytovatelé internetu chudí prostě NEJSOU. Je ostudou, že i chudí se snaží nějak pomoci, kdežto ti, co by mohli pomoci nejvíce, ti selhávají. A nejen ti internetoví, i ti, kteří by mohli sociálně slabým věnovat jimi již odepsaná zařízení, jako jsou PC, notebooky apod. Podobně i školám, které nejsou dostatečně vybavené.

My, pedagogové se budeme snažit ze všech sil. Seč nám budou síly i technika stačit. Nebudeme pořádat kulaté stoly, nebudeme nic zbytečného vyprávět do rozhlasu a televize. Budeme pracovat. Nyní se ukáže, kdo je pro školství opravdu k něčemu, zda běžný kantor nebo tzv. expert.

Převzato z blogu autorky na iDNES.cz.

12 komentářů:

Jiří Lukáš řekl(a)...

Nyní se ukáže, kdo je pro školství opravdu k něčemu, zda běžný kantor nebo tzv. expert.

Není třeba to takhle polarizovat. Pro školství jsou důležití ti i ti.

Robert Čapek řekl(a)...

Karvaiová je přece tzv. expert. Na domácí vzdělávání :-D Kantor tedy není určitě ;-) Tohle je od ní soudružská sebekritika.

Silvie A. řekl(a)...

Robert Čapek a jeho věrný nohsled Jiří Lukáš předstírají, že nechápou a že pro ně je třeba vyhotovit jmenovitý seznam osob "k ničemu".

Jana Karvaiová řekl(a)...

Jen idiot může popřít to,co jsem napsala. Místo,aby se snažil oslovovat další lidi k pomoci, bude kopat do lidí,co celé dny učí a metodicky pomáhají jak dětem tak učitelům.
Kolika dětem jste Čapku pomohl s tím, že nevlastní oficiální office a neví, jak na to? Co děláte pro rodiny, které nevlastní PC? Kolik místních neziskovek jste oslovil?
Když vidím vaše stránky na FB, jak si trapně honíte triko, je mi vás líto, opravdu. Ale boží mlýny melou.
Jdu raději opět pomáhat dětem ,než tu tlachat s takovými,jako jste vy. Nestojíte mi ani za uplivnutí.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Oni to ti čapci nemysleli zle. Jsou to veskrze veselé kopy.
Jejich štěpnosti odpovídá počet nezbytných smajlíků :-D :-D :-D :-D :-D

Ivo Mádr řekl(a)...

Jana Karvaiová

Popsala jste tady realitu. Skutečně to tak je. Určitě je všem líto, že i v době té největší zdravotní krize za posledních 100 let se najdou lidé, kteří rozdělují společnost. Jsou to anti systémoví alternativní experti úplně na všechno v oblasti školství, psychologie, mezilidských vztahů.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pro školství jsou důležití ti i ti.

Bezesporu!
Obdobně jako jsou pro úl důležité dělnice i trubci.

P. Vršecký řekl(a)...

Obdobně jako jsou pro úl důležité dělnice i trubci.


Ano, to jsem poznal v dobách práce pro erár. Chovní a tažní. Byl jsem tažný, mnohdy za méně než někteří chovní. Jmenovaní jsou veselé kopy možná, idioti určitě :-) Ale progresivní! :-)

Jana Karvaiová řekl(a)...

Čapek - Pán Bůh vám odpustí. A já taky.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytliků otec v obdobných případech říkával:
Starého vola pitomec...

Ivo Mádr řekl(a)...

"Pán Bůh vám odpustí"

Bůh nás ochraňuj od těchto.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Kdyby janci některé komentáře nemazali, bylo by hezky vidět, kdo je jak velké hovado.
I v té dnešní překotně zavirované době...

Okomentovat