20.3.20

Ivo Horváth: Výuka běží na půl plynu

Učitelé a žáci si zvykají na vzdělávání přes internet. Online variantu nabízejí i některé kroužky. Děti málem zbouraly školu, když se minulý týden dozvěděly, že od dalšího dne zůstanou doma. Pro učitele nová situace znamenala nelehkou otázku, jak pokračovat ve výuce. Prostředníkem jim je hlavně internet.


Z článku v MF DNES vybíráme:

„V jednom případě už také paní učitelka musela diktovat zadání školní práce po telefonu. Dalšímu žákovi, který bydlí blízko školy, jsme zase házeli úkoly do poštovní schránky. Naprostá většina žáků, asi tři čtvrtiny z nich, mají vlastní e-mailové schránky a zadávání úkolů u nich běží bez problémů,“říká Ivo Mlejnecký.

Učitelé Základní školy Věry Čáslavské v Praze 6 s žáky i s rodiči komunikují přes e-mail, ale s žáky také přes Skype nebo Google Hangout. „Velmi užitečná je také elektronická žákovská knížka, přes kterou zadáváme testy i domácí úkoly. Navíc používáme i e-learning. Ten uplynulý týden jsme najížděli na nový systém a čekáme, než si to všechno, jak se říká, sedne,“ vysvětluje Lenka Marciánová, která je ve škole učitelkou prvního stupně.(...)

Problémy s tím, že by někdo nebyl připojený k internetu, nemají vyučující na gymnáziích. Potvrzuje to Renata Schejbalová, která je ředitelkou Asociace ředitelů gymnázií ČR a také šéfuje v Gymnáziu Nad Štolou. Podle ní uzavření gymnázia nevítali studenti rádi a docházka, při které se vídali se spolužáky, jim chybí. Učitelé z Gymnázia Nad Štolou podle ředitelky využívají pro výuku nástroje, jako je například Google Classroom či Moodle. Jedná se o softwarový balíček pro tvorbu výukových systémů a elektronických kurzů na internetu, který je pro tvůrce jednotlivých řešení poskytován zdarma. „Každý kantor si našel řešení, které mu vyhovuje. Dalo by se říci, že výuka běží asi z padesáti procent,“ říká ředitelka.

Kromě pedagogů si pochopitelně musejí na novou situaci zvykat rodiče i jejich děti. „Dcera ve všední dny většinou celé dopoledne pracuje na školních úkolech. Paní učitelku máme připojenou přes Skype, přes který například poskytuje výklad těm, kteří něco z probíraného učiva nechápou. Úkoly dostáváme na celý týden dopředu,“říká maminka, která přiznává, že dceru musí do učení nutit. „Ona si samozřejmě uvědomuje, že škola je důležitá, nicméně se jí do plnění školních povinností doma vůbec nechce, podle toho, jak mluvím s dalšími rodiči, máme všichni velmi podobnou zkušenost,“ říká maminka, která si nepřála v článku uvést své jméno.

Žádné komentáře:

Okomentovat