11.3.20

EDUin: Zadat úkoly na doma je málo

Děti zůstávají doma a do školy se nevrátí nejspíš několik týdnů. Kvůli zákazu vstupu do školních budov, který v souvislosti s epidemií koronaviru vydal stát, ale nemusí přijít o vyučování. Současná mimořádná situace bude testem, který ukáže, jak školy dokáží využívat moderní technologie.


Nejsou v tom samy. Podle zprávy UNESCO se už minulý týden celosvětově počet žáků, kteří na neurčito nemohou kvůli epidemii koronaviru chodit do školy, přiblížil 300 milionům, nejdéle je doma 180 milionů čínských školáků. UNESCO označuje tuto situaci za bezprecedentní a doporučuje využít na maximum možnosti distančního vzdělávání. To doporučuje i české ministerstvo školství, rozhodnutí o tom, jak bude výuka probíhat, ale nechává na ředitelích škol. Pro řadu z nich to bude výzva.

„Zadávání stránek v učebnici, psaných úkolů nebo studia PDF prezentací je nejnižší možná laťka,“ říká analytik EDUin Štěpán Kment. Vzhledem k tomu, že školy mohou zůstat zavřené týdny až měsíce, jde ale o laťku nastavenou příliš nízko. Učení není jen individuální proces, důležitá je sociální interakce a vzdělávací obsah by měl být různorodý. “Nedá se předpokládat, že by se děti jen ze zadaných úkolů mohly odpovědně učit déle než pár dní,” dodává Štěpán Kment.

Zkušenost asijských zemí z posledních týdnů ukazuje, že tato stránka učení začne dětem rychle chybět. „Tamní učitelé pro vyučování nebo pro kratší kontakt s žáky používají například Google Hangouts. Děti se navzájem vidí a přes video může probíhat výuka, diskuse i hodnocení. Učitelé by ale měli být připraveni i na to, že ne všechny děti mají k videu přístup, a pomoci jim například najít kamarády, kteří potřebnou techniku k dispozici mají,“ komentuje zkušenosti z Asie Štěpán Kment.

Otázkou je, jak dobře jsou na on-line vzdělávání školy připraveny. Teoreticky by být připraveny měly a učitelé i žáci by měli být zvyklí používat odpovídající nástroje, jak to předpokládala Strategie digitálního vzdělávání pro roky 2016 - 2020. Jednota školských informatiků ale postup její realizace opakovaně kritizovala. Podle ní nedošlo ke zvýšení digitální gramotnosti mezi žáky a učiteli nebo nebyla plně vybudována digitální infrastruktura ve školách. Většina učitelů ale podle dat MŠMT/NKÚ má potřebné vybavení – tedy alespoň notebook.

“Teď se ukáže, jak jsou školy na digitální vzdělávání připravené. Jsou takové, a pravděpodobně jich není málo, které se nepřipravují a připravovat se nebudou, i když to mají ve státní zakázce,” komentuje situaci učitel a lektor smysluplného zavádění ICT do škol Bohuslav Hora.

Jaké nástroje mají pro dobu epidemie k dispozici školy, které s digitálními nástroji pracují? “Zítra jdu školit další kolegy v používání Google Classroom do školy, kde s tímto nástrojem už rok pracuji v rámci ICT bloků. Žák se může kdykoli vrátit k výuce, mají tam uložené hodiny pro potřeby opakování, mohou se podívat i hlouběji pod pokličku. Osobně totiž používám Google Classroom také jako „krmelec“ – dávám tam dětem inspirativní odkazy, videa a děti je využívají podle potřeby, ve škole pak o tom diskutujeme, což je zpětně motivuje tyto materiály využívat. Je samozřejmě možné uspořádat videokonferenci například přes Google Hangout nebo Skype. Nástroj se vždy najde. Takovou konferenci je možné natočit a uložit na YouTube,” říká Bohuslav Hora.

10 komentářů:

Simona CARCY řekl(a)...

Copak to říká analytik EDUin Štěpán Kment?

...učitelé by ale měli pomoci žákům například najít kamarády, kteří potřebnou techniku k dispozici mají, komentuje zkušenosti z Asie Štěpán Kment...

To myslí jako vážně? Jak se koncem padesátých let sešla vesnice u jednoho televizoru, tak se budou dnes děti v době karantény učit?
A jeho mentální vzdálenost od učitelské IT-kompetenční reality na školách mu pak umožnuje říkat věci úplně mimo mísu. Ten člověk očividně pytlačí za hranicemi svých schopností.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Jenže - spousta žáků nemá PC. mají jen tablety a bez dat. Musíme si uvdomit, že tu máme docela velkou vrstvu sociálně slabých rodin, které sice dítěti tablet pořídí,ale většinou je to ten nejlevnjší typ nebo z druhé ruky, polorozbitý (hůlavněkdyž dítě "něco" má). A přístup k netu? u nás se např. mnozí tito žáci shromaždˇují venku u míst, kde se dá chytit free wifi (např. u infocentra) a tam četují. Že by se tam narvalo tolik dětí? A učitel by měl hledat kamarády? No to si vážně dělají srandu. jako že budu určovat, že Franta s Pepu budou chodit za Karlem domů.No to určitě.

Kety řekl(a)...

A mohl by prosim tento mlady "analytik" a jeho chlebodarci vysvetlit ministrovi skolstvi, ze nedava vubec zadny smysl, aby ucitele byli ve skole fyzicky pritomni? Ze potrebuji vlastni! pocitac a internet. Ze tezko budu poradat videokonference z plne sborovny s jednim starym pocitacem. A co skolam urychlene zajistit sw podporu? A komentuji to jako nekdo, kdo se vcera za odpoledne naucil vyrabet videonavody pro praci s aplikacemi. Ale praktickou podporu, jak na videokonference bych uvitala.

Mirka S. řekl(a)...

Takže si to shrňme. EDUIN jistě zajistí plnou podporu jím propagované formy vzdělávání. Do mé třídy mohou poslat 8 PC (stačí stolní, pokud na nich pojede AutoCAD, Sinumerik a popřípadě nějaké lepší 3D modelování), pro devět žáků z malých vesnic neomezená data a v podstatě by stačilo celkem asi osm 3D tiskáren, aby si kluci mohli ověřovat poznatky v praxi.
Dále by bylo dobré poslat terénního psychologa, který vyhledá vhodné kamarády pro ty, kdo nemají možnost se učit doma sami.
A nebo by mohli přestat psát teoretické nesmysly a začít uvažovat reálně. Jenže v tu chvíli by museli přiznat, že o realitě v základních a středních školách ví zhruba totéž, co pan ministr.

Ivo Mádr řekl(a)...

Je to velká škoda, že Štěpán Kment nemá ani potuchy o realitě na ZŠ, SŠ.

Simona CARCY řekl(a)...

Já myslím, že je škoda jen to, že dostává příležitost plácat nesmysly. Ostatně každá obec mívala obecního, no řekněme pomatence, jenže výhodou bylo, že to o něm všichni věděli. Tady se mu říká expert.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Mohl bych se zeptat, jestli pan Štěpán Kment stál někdy před třídou?

Datel řekl(a)...

Ano, když ho na střední škole vyvolali k tabuli.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Plaga: „Nedokážu v tuhle chvíli odpovědět na konkrétní řešení.“

No jo, no. Nejstrašnější, nejpříšernější ministr školství od roku 1988 zase zaperlil. Tomu se říká čéštyna. Pak se nedivím, že chce zrušit centrální hodnocení maturitních slohů. V opačném případě by totiž zase vipluli vjecy…

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici si původně mysleli, a důsledně se toho drželi, že domácí úkoly, tedy domácí práce žáků jsou zákázány a že veškeré zkompetentňování žactva má probíhat výhradně ve škole.

Okomentovat