27.3.20

EDUin: Výzva pro rodiče: nechte děti pracovat

Po dvou týdnech se z chaosu stává rutina a učení na dálku se rozjíždí, ne vždy ale stojí na dobrých základech.

Znakem dobře rozjetého učení na dálku ze strany školy je v první řadě to, že vede dítě k samostatnosti - úkoly jsou zadané tak, že si s nimi dítě (s ohledem na věk) v co největší míře umí poradit samo.


Znakem dobře rozjetého učení na dálku ze strany rodiče je, že dobře nastavenou práci učitele ocení a dítě v samostatnosti podporuje. „Půjčujme dětem k využití své notebooky nebo mobily s datovými paušály, ale nechme je, ať pracují samy a buďme připraveni pomoci teprve ve chvíli, kdy si o to řeknou,” upozorňuje na jeden ze základních principů učení na dálku programový ředitel EDUin Miroslav Hřebecký.

Shrnujeme rady od učitelů pro rodiče:
  1. Nepracujte za dítě. Rodič by měl mít přehled, pomáhat by měl ale jen tehdy, když dítě pomoc potřebuje a řekne si o ni.
  2. Čím menší dítě, tím víc potřebuje pomoc s koordinací. Uřídit práci z domova je těžké i pro dospělého, natož pro dítě. Lepší než diktovat je dohodnout se.
  3. Nedokončujte úkol za dítě.
  4. Nenuťte děti učit se víc, než je rozumné. Když je objem práce příliš velký, promluvte si o tom s učitelem nebo ředitelem školy. Školy se učit na dálku učí, z vlastní zkušenosti víme, že řada z nich na zpětnou vazbu od rodičů reaguje.
  5. Nechte děti dělat chyby. Pro učitele je momentálně jediná zpětná vazba, že dítě úkol nedokáže splnit, hodně důležitá. Dobrý učitel mu za to hlavu neutrhne, naopak podle toho zkoriguje tempo pro všechny, nebo nabídne individuální pomoc.
  6. Podporujte děti, aby komunikovaly nejen s učiteli, ale i se spolužáky. Pomohou s tím stejné komunikační platformy, které využívají pro kontakt s učiteli.
„Ve výuce je důležitější proces než výsledek. Děti se se zadanými úkoly vypořádají samy, rozhodně je za ně nedokončujme. Přijdou o možnost naučit se samostatně pracovat na dálku, což je dovednost, která se jim bude velmi pravděpodobně v budoucím pracovním uplatnění ve 21. století velmi hodit a kterou je škola zatím nenaučila. Když za žáka dodělává úkoly jeho rodič, nepomáhá mu, ale právě naopak,” říká programový ředitel EDUin Miroslav Hřebecký.

Chcete vědět víc, založili jsme facebookovou skupinu pro rodiče i pro učitele, kde je prostor se ptát ostatních.

3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Výzva pro rodiče: nechte děti pracovat

No nekeke!
A jak to tedy bylo doposud?
Možná, že dítka ani pořádně nevědí, co taková samostatná domácí práce obnáší.
Když z popudu táty parťáka na návrh odborníků na vzdělání, konzultantů a auditrů byla školní inspekcí přísně zakázána.

Pepa řekl(a)...

Nevím (přesněji - nepamatuji se), jestli to bylo na popud táty parťáka a na návrh zmíněných, v každém případě všichni, kteří doslova či pomyslně zákazu domácích úkolů tleskali, by teď měli poradit všem rodičům, jak v nastalé situaci naučit ratolesti samostatné domácí práci, aby jim rodičové nemuseli tak mnoho pomáhat....

Zase se zbytečně rozkecávám...

Hlupák, kdo pokyn vydal, hlupák, kdo ho poslechl a neužil vlastní mozek a případně zkušenosti.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Horší je, že děti si už neumějí samy ani hrát.
"Co máme dělat?"
"Hrajte si."
"A jak?"
Odposlechnuto v mateřské škole.
Následovalo hromadné lítání sem tam, řvaní a třískání vším, co bylo po ruce...

Okomentovat