25.3.20

DVTV: Feřtek: Rodiče jsou zděšení. Teď vidí, co se ve škole děje. Je to ale pozitivní rána

Na rodiče se to teď nahrnulo v dobrém i špatném. Někteří obdivují učitele a někteří jsou zděšeni tím, co všechno má dítě dělat. Je to silná informace v emoční dobu, která zvýší gramotnost rodičů, pokud jde o vzdělávací systém, míní Tomáš Feřtek z EDUin. Učitelé teď mají víc práce, než měli. A nemám pochybnost o tom, že zásadně stoupne jejich digitální gramotnost, dodává host Martina Veselovského.Video na Aktuálně.cz.
25 komentářů:

L.snirch řekl(a)...

Moc pěkný rozhovor, přesné postřehy. Děkuji.

Nicka Pytlik řekl(a)...


Cože???
V eduinu už zase hledají oddané analytiky a programové ředitele?

Lenka Pokorná řekl(a)...

Tak oni rodiče podle Feřteka zjistili, že se ve školách dokonce i učí? Zjistli, že se učitelé jejich nezvedená dítka snaží něco naučit?

Mohl by proboha někdo posadit Feřteka z oblak zpátky na zem? Vždyť rodiče sami do školy chodili a není to tak dávno, tak proč by měli být zděšení, z toho co se ve školách dělá? Tak krátkou paměť zase nemají.

Nevím v čem vidí Feřtek problém, ale na naší škole máme od rodičů příznivé ohlasy. Jsou rádi, že děti zaměstnáváme, protože kdyby tomu tak nebylo, tak se ukoušou nudou, usmaží u počítačových her či ublbnou u smartphounů (cituji doslovně tatínka jednoho deváťáka). No a pokud některá škola přehnala požadavky či nemá v zadávání úkolů systém, není nic snadnějšího než zvednout telefon a v klidu si to povysvětlovat, protože nic není tak horké, jak se to uvaří. Nastalá situace je pro ně i pro nás nová, takže nezbývá než rozumně spolupracovat a komunikovat.

A bylo by dobré, kdyby naši známí žvatlálisté (Feřtek, Kartouz, Čapek, ...)nepřilévali v médiích olej do ohně. My už si to s rodiči nějak pořešíme i bez jejich přemoudřelých rad a dojmů. A když do toho nebudou zbytečně rejpat, tím snadněji si to pořešíme.

Jiri Janecek řekl(a)...

"A bylo by dobré, kdyby naši známí žvatlálisté (Feřtek, Kartouz, Čapek, ...)nepřilévali v médiích olej do ohně."

Dva týdny byl docela klid... Škoda, že to nevydrželo déle.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Proti učitelům štvou i 'veřejnoprávní' média. Setrvale!!!
Tak ať jdou do prdele všichni. A to nejen v té dnešní překotně zavirované době.
A snirchům by pytlici ze známosti poradili, že do eduinu vede cesta spolehlivě přes předsedování středoškolské unii... kmenti, štěpánovic...
Stačí ze sebe dělat přiměřeně dlouhou dobu kašpárka. Školí čapkové.

Jirka řekl(a)...

Vyslechl jsem celé a mám pocit, že ve svém snílkovství, které sdílí například i s ekonomem Tomášem Sedláčkem, dosáhne pan Feřtek stále častěji i na zem. Některé jeho postřehy souzní i s mými zkušenostmi. Například nutnost získat i ve stavu nouze přístup přímo k žákům, abychom v těžké době zbytečně nezvyšovali stress rodičů, výměnou za jejich podporu a pochopení. Určitě jsem se dostal nad 50 % názorového souznění a byl bych schopen diskutovat i o zbytku. Musím jen věřit, že se mi a všem kolegům učitelům dostane stejné empatie i ze strany pana Feřtka a hlavně jeho spolupracovníků a názorových spřízněnců.
Za sebe bych dodal, že v situaci distančního vzdělávání můžeme nové online kanály jen zkoušet, ne direktivně žádat a vynucovat. Pak ale zase musím souhlasit s panem Feřtkem, že je důležitá komunikace s rodiči. Problém je, že každá komunita i škola je jiná. Neexistuje univerzální návod, jak komunikaci nastartovat, udržet a udělat smysluplnou pro obě strany. Bohužel zkušenost nejen moje mi říká, že pokud se nedaří nastartovat komunikaci zdola od jednotlivých učitelů, pak musí sehrát roli prostředníka vedení školy, případně i obec jako zřizovatel. Pan Feřtek to zřejmě ví, ale mediální výstupy z EDUinu většinou vyznívají tak, že klíčem k řešení všech problémů ve školách jsou jen učitelé a jejich „kvalita“.

Nicka Pytlik řekl(a)...

je důležitá komunikace s rodiči

Pokud rodiče považují komunikaci za přínosnou, nechť komunikují podle potřeby.
Mailové adresy učitelů bývají zpravidla k dispozici na webu školy.
Nebo v čem je problém?

L.snirch řekl(a)...

Vidím, že někdo tu ponorku už po 14 dnech nedává a začíná lehce blouznit.
Člověk to hned posílí, že na tom ještě není zle. Díky.

Jirka řekl(a)...

Pro Pytlika.
Problém je v tomto:
A terazky mi povedztě, Pytlik, a čo vy si predstavujetě pod takým slovom 'komunikácia'?

Jirka řekl(a)...

Od počátku distančního vzdělávání se na mne obrátil jeden jediný rodič. Předpokládám, že díky kvalitnímu předchozímu vzdělávání jsou mí žáci tak skvělí a samostatní, že rodiče o jejich pilné práci ani nevědí. Ve skutečnosti většina žáků v prvním týdnu nic nedělala (online výukové zdroje zaznamenávají aktivitu žáků) a já se nelibost rodičů se svou prací dozvím z jiných zdrojů. Zkrátka, každý si pod slovem komunikace představujeme něco jiného a tak chápeme i smysl komunikace.

Ivo Mádr řekl(a)...

Jirka

Někde jsem už napsal, že tato komunikace žák - učitel -rodič probíhá na různých školách různým způsobem. Školy ve vyloučených lokalitách, samozřejmě ze známých příčin, budou mít odezvu minimální. Na většině škol v mém okolí je průměrná spolupráce v současnosti na 80-85%. Pan Feřtek tak pláče na nesprávném inkluzivním hrobě.

Nicka Pytlik řekl(a)...

čo vy si predstavujetě pod takým slovom 'komunikácia'?

Normálně... přenos, sdělování, výměna informací.
Nejlépe ve vzájemné shodě k oboustrannému prospěchu.

Zuzka Růžičková řekl(a)...

DVTV plus EDUin? Oni provedli nějakou fúzi? Já už tam nikoho jiného nevídám mluvit o školství...škoda...bývalo to fajn medium. Na pánovi,co mluvil,mě zaujalo tvrzení,že mají rodiče s dětmi vařit. Tak jo. Místo rovnic dělám guláš.

Nicka Pytlik řekl(a)...

tvrzení,že mají rodiče s dětmi vařit

A co že tak najednou?
Prý by si také měli s dětmi povídat a děti by si měly uklízet.
Nepředstavitelné...
Už aby ten nouzový stav skončil. Kdo to má vydržet?

Jirka řekl(a)...

Dokud padají experti z obláčku na zem, tak nekončit. Pak ještě musí mít čas se rozhlédnout a pochopit. Možná, že se budou nakonec chtít bavit i s konzervativními učiteli a pokusí se nám vysvětlit, čím škodíme dětem a jejich rodičům, když charakteristikou konzervatismu je otevřená tendence bránit se (rychlým) změnám a podporovat tradiční normy.

Jirka řekl(a)...

Doba vymknutá z kloubů šílí a najednou se zdá, že kdysi pokrokové očkování proti tuberkulóze a spalničkám se stalo tradiční normou, proti které se začaly ozývat matky, které pro své ratolesti chtějí jistě jen to "nejlepší". Budou se dnes jako první dožadovat pro své děti vakcíny proti koronaviru? Není lepší se opřít o věci osvědčené a nové přijímat až tehdy, když svou funkčnost prokáží i pochybovačům navzdory? Pokud se ve školství má odehrát nějaká revoluce a alternativní školy a vize expertů jsou nositelkami pokroku, pak očekávám, že zavedení jejich metod do všech škol budou předcházet měřitelné úspěchy, jichž museli dosáhnout i lékaři, kteří prosadili vizi svou.

Josef Soukal řekl(a)...

Když už jsme u toho volání po spolupráci a pozitivních příkladech - normalizátor z České školy včera smazal můj k tématu mířící komentář jen proto, že se v něm objevila zkratka PI. Virus omezenosti a ubohosti přežije všechno...

L.snirch řekl(a)...

Normalizace je, když někdo maže, co jsem napsal já.
Naopak normalizace není, když někdo maže to, co mě se nelíbí nebo co jsem si vyžádal smazat.
Copak to není všem jasné?

Josef Soukal řekl(a)...

Samozřejmě jsem věděl, že potrefená husa se ozve. Váš příspěvek pokřivuje skutečnost, jako celá řada dalších vašich příspěvků tady. Nejde jen o to, že jsem se nikoli prostě "rozhodl", ale reagoval na nemístnou a zavádějící diskusi. Především se jím opět pokoušíte tvrdit, že snaha udržet diskusi bez nepravd a manipulací je totéž jako mazat cokoli, co se mi namane.
A pane Šnirchu, vy jste se už dokonale odkopal.

L.snirch řekl(a)...

Však vy taky, pane Soukale.
Tak to v dobách krize je - někdo ji vezme jako výzvu, jiný píše o zneužívání.
Konec přetvářky, co?

Veronika Valíková řekl(a)...

Hm. Některé Feřtekovy články (blbý rozbor testu s Rumcajsem) nemusím, ale někdy mluví zajímavě. Tady se fakt snaží učitele moc nenaštvat, myslím, že je v zásadě chválí. A snaží se.

Ale minuty nenávisti jsou minuty nenávisti.

Největší sranda je, že ten příkop neodděluje lidi různých politických názorů, protože já Respekt fakt nečtu, pan Šnirch ano a třeba na maturity máme názor stejný. Upřímně, je to pěkný guláš. :)

Ale největší záhada jsou pytlici. Ti vědí všechno.

Nicka Pytlik řekl(a)...

největší záhada jsou pytlici. Ti vědí všechno.

Toť!
Od toho jsou pytlici.
Pro lidi, kteří se dívají kolem sebe, poslouchají a normálně při tom myslí, to ale žádná záhada není. Pytlici doporučují vřele...

Veronika Valíková řekl(a)...

Jojojo. I my to doporučujeme pytlíkům. :)

Nicka Pytlik řekl(a)...

I my to doporučujeme pytlíkům.

No jo! Vlastně...
Tak dík.

Petr Portwyn řekl(a)...

Musím jen věřit, že se mi a všem kolegům učitelům dostane stejné empatie i ze strany pana Feřtka a hlavně jeho spolupracovníků a názorových spřízněnců.

Pan Jirka je žertéř?

Okomentovat