19.3.20

Daniel Cehula: Moje komunikace s rodiči v této nelehké době

Daniel Cehula hodnotí své zkušenosti s online výukou na sociální síti Facebook: Dobrý den. V médiích a na internetu se objevují informace, že učitelé zahrnují děti tunami materiálu ke zpracování a jsou tím přetížení i rodiče. Já začal práci, která si myslím, že je přijatelná. Mám odezvu, že vše ok. Ale i odezvu, že ne. Předpokládám, že to má být i o samostudiu dětí, které si mohou procvičovat na různých portálech češtinu, matematiku, vlastivědu, atd. Sám se učím, jak pracovat v těchto podmínkách. Od této chvíle budu reagovat i na individuální výzvy, rodičů, dětí, že ode mě chcete nějaký úkol navíc. Je možné, že někteří z vás jsou rychlíci a už mají něco nebo všechno hotové. Kdo bude mít tu potřebu, můžete mě skrz SMS, email požádat o individuální úkoly z jakéhokoliv předmětu a já pro vás něco připravím a pošlu na váš mail. Nechci to však řešit hromadně, abych někoho "nezatížil." Pošlete mi prosím přes SMS, email reakci reakci, zda se vám tento nápad líbí a využijete jej.

Každopádně chci shrnout toto:

Komunikační média: hledal jsem od začátku ideální spojení se žáky a rodiči, mohl jsem, jako většina kolegů, poslat úkoly přes Bakaláře a neřešit, chtít zpětnou vazbu a nic víc. Jenže já sleduji, že to nefunguje, proto jsem hledal dál. Od příštího týdne chci po zkoušce tohoto týdne rozjet už stabilizovanou online výuku s rozvrhem hodin, kdy se žáci budou věnovat samostudiu s připravenými materiály, které holt budu muset posílat s denním či dokonce dvoudenním předstihem, aby měli rodiče čas případně materiály vytisknout (původně jsem nechtěl nic tisknout, stačilo to opět z obrazovky do sešitu, ale rodiče chtějí tisknout) a budu to prokládat online setkáním na Google MEET, občas někoho vyzkouším a vysvětlím novou látku. Prosím, mějte trpělivost. To, že někteří z vás měli možnost si stáhnout materiály od některých učitelů z Bakaláře ještě neznamená, že to tak měli šanci učinit všichni. Z vašeho úhlu pohledu ok, z mého, který vás vnímá jako společenství lidí, musí myslet i na ty, na které se nedostalo.

MÉ HODNOCENÍ MÉDIÍ PRO ONLINE VYUČOVÁNÍ

BAKALÁŘI - ze školy bylo nařízeno, že má jít komunikace skrze Bakaláře, mám informací od pár dětí a rodičů, že i když si vyžádali nové údaje, tak jim to nefunguje (reakce rodičů 14 z 24, reakce dětí 15 z 24) Buď mi to má stačit a neřešit a nebo hledám 100% medium, pro mě toto výsledek NEPOUŽITELNÉ

SMS - mám založenou SMS skupinu s čísly žáků, říkal jsem si, že nebudu zatěžovat rodiče, že mají svých starostí dost. Na SMS mám 100% reakcí - pro mě SUPER POUŽITELNÉ (ale někteří žáci nemají chytrý telefon, takže mají problém s otevíráním elektronických odkazů - ach jo)

EMAIL- až dnes se mi podařilo telefonicky kontaktovat zbylé děti, se kterými jsem založil GOOGLE GROUP, ale potvrzení pozvánek neproběhlo, teď když mám založenou skupinu se žákovskými maily jsem dal výzvu, ať mi všech 24 dětí potvrdí, že dostali zprávu - Posílal jsem ve 12:30, poslal jsem výzvu i skrze SMS, teď je 19:08, potvrzeno 14 mailu - ZATÍM NEPOUŽITELNÉ, ALE CHCI ABY BYLO

GOOGLE CLASSROOM - pracoval jsem 3 hodiny na přípravě prostředí pro děti, kde jsem chtěl připravit úkoly, kde to mělo fungovat, že děti budou odevzdávat vypracované úkoly přímo do tohoto prostředí a dokonce se tam dá i hodnotit, ale při zadávání adres mi Google CLASSROOM hlásí, že některé mailové adresy žáků jsou nepoužitelné - ach jo NEPOUŽITELNÉ

GOOGLE DISK - mám vytvořené složky pro jednotlivé předměty, myslím, že super, protože jsem poslal odkaz a tam si jednotlivci stahují potřebné úkoly, ok, může žít svým životem a zpětná vazba na můj email - SUPER POUŽITELNÉ

ONLINE SETKÁNÍ SE ŽÁKY - GOOGLE MEET - pošlu čas a link, kdy se taky setkáme, přihlásí se, diskutujeme, mohou si vyslechnout přednášku, komentovat, sdílím obrazovku, mohu je i vyzkoušet -POUŽITELNÉ (ale někteří rodiče mají v dopoledních hodinách notebooky a počítače pro sebe na home office, nebo na nich pracuji starší či mladší sourozenci, takže tito žáci jsou mimo hru. Některým se nepodařilo připojit, nefunguje jim to - maximální číslo připojených dětí v jeden moment je 16 až 18 z 24 a to s tím, že je systém přetížený, děti to vykopává pryč a oni se musí opětovně přihlásit - ach jo TAKŽE VLASTNĚ NE 100% POUŽITELNÉ

Omlouvám se za případné chyby, píšu toto z mobilního telefonu.

10 komentářů:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Moc děkuji za tento článek. Stejné problémy, jaké jsem řešila. A to já mám navíc děti s LMP, takže si umíte představit, jak se pracuje na dálku s nimi. Vychytáváme, za pomoci rodičů a myslím, že už to vychytané dnes bude. Zbylým 3 dětem posílám mailem přes pracovní účty rodičů, protože doma není nic. AAspoň že tak.

Jiří Lukáš řekl(a)...

Skvělý učitelský přístup. Naplněný respektem k žákům i jejich rodičům. Bez potřeby pochválit se, bez potřeby hledat „nepřátele“, aby si člověk mohl dokazovat, jak je on sám výbornej.

Jiri Janecek řekl(a)...

... narozdil od rady diskutujich na tomto webu.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Bez potřeby pochválit se, bez potřeby hledat „nepřátele“, aby si člověk mohl dokazovat, jak je on sám výbornej.

Paráda!
Takže lukášové mají vzor. No konečně...

Ygrain řekl(a)...

Já jsem strašně ráda za Edupage. Občas ještě dělám boty, ale nějaké online úkoly a testy už mám úspěšně za sebou, komunikace s žáky prostřednictvím zpráv nebo chatu funguje dobře, teď budu vyhodnocovat a řeknu si o zpětnou vazbu (zatím si nikdo nestěžoval a naprostá většina žáků dělá, co má).

Jana Karvaiová řekl(a)...

Add nicka Pytlík. Možná si někteří pletou pochvalu a informaci. To víte, v té dnešní překotné době:)

Jiří Lukáš řekl(a)...

Paráda! Takže lukášové mají vzor. No konečně...

Zas si potřebujete něco "dokazovat", pane Pytliku?

Jiří Lukáš řekl(a)...

Možná si někteří pletou pochvalu a informaci.

Jak to myslíte, paní Karvaiová?

Pro vysvětlení: To, co jsem sem napsal v 10:26, naprosto nesouvisí s tím, co jste Vy napsala v 8:16. Myslím, že tento Váš příspěvek (tedy ten v 8:16) je věcně informativní.

Lenka Pokorná řekl(a)...

Komunikaci a zadávání úkolů je potřeba nastavit jednoduše a hlavně, hlavně proboha jednotně za celou školu!!! Jinak se z toho rodiče i děti zblázní. Vždyť takové dítě na druhém stupni musí komunikovat se sedmi kantory. Pokud jsou v rodině dvě či tři děti, bude jich pro rodiče ke komunikaci ještě víc.

Když začneme každý bez rozmyslu zkoušet všechna možná udělátka, zavalovat rodiče zkoušením toho či onoho a budeme takto s rodiči všichni komunikovat horem dolem bez vzájemné domluvy a řádně přípravy, k ničemu to nepovede.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Zas si potřebujete něco "dokazovat", pane Pytliku?

Samozřejmě, že ano! Setrvale...
Pytlici se diví, že se někdo diví.

Okomentovat