12.3.20

Barbora Zpěváčková: Plaga: Letní prázdniny se krátit nebudou, zavření škol na měsíc zvládneme

I kdyby školy zůstaly zavřené měsíc, situace se dá podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) zvládnout. Novinkám v rozhovoru řekl, že nepočítá s tím, že by se kvůli opatření ohledně koronaviru zkrátily letní prázdniny.

Z rozhovoru na Novinky.cz vybíráme:

Pokud by školy zůstaly zavřené třeba měsíc, hrozí, že by se prodloužila výuka až do července a letní prázdniny začaly později?
V tuhle chvíli o tom, že bychom zkracovali prázdniny, neuvažuji.

Takže školní rok skončí na konci června.
Ano. V tuhle chvíli těch čtrnáct dnů až měsíc je záležitost, která je zvládatelná přes nástroje on-line vzdělávání a domácí práce. V případě, že to bude mimořádná situace, tak to budeme řešit. Zatím platí termíny, jak jsou.


8 komentářů:

Silvie A. řekl(a)...

Plaga to zvládne. Tím svým plagovským způsobem - zrušil maturitu z matematiky, příště zruší maturitu z odborných předmětů ...

L.snirch řekl(a)...

Návrh novely nepředpokládá zrušení maturity, jak člověk e elementární čtenářskou gramotnosti ví. Přesto řada lidi, čert ví proč, tvrdí nesmysl.

Vít Tomis řekl(a)...

Parlament stejně "maturitní novelu" nestihne schválit a současně znění zůstane beze změny.

L.snirch řekl(a)...

Nestihne? Jak dlouho myslíte nebude PS zasedat? Půl roku? Odvážná úvaha.

Simona CARCY řekl(a)...

Ale tak víme, že jsou to kecy. Pan ministr o maturitách ví velmi málo.

Dnes je zcela jisté, že rozhodnutím vlády o vyhlášení nouzového stavu je zcela zrušena možnost psát maturitní písemné práce z českého jazyka. Tak už by si v Karmelitské mohli nasadit hlavu tak kam patří a zkusili ji používat. Posun termínu bude nutný. To znamená legislativní kroky ke změně vyhlášky a v návazných souvislostech možná i změnu zákona. Tedy pro ty, co stále netuší - vládu již nyní narušila průběh maturit bez toho, aby se obtěžovala informovat dotčené (školy, rodiče, žáky) a velmi pravděpodobně učiní svou nerozhodností přijímací zkoušky na střední školy velmi obtížně realizovatelnými, neboť termín jejich konání je den po předpokládaném konci nouzového stavu.

Chtělo by se říci okřídlené "šiřte dál, než to smažou", ale dnes už se kloním k jednoduššímu "zapomeňte".

L.snirch řekl(a)...

Kdybyste nebyla arogantní, ale jen věcná, tak víte, že MŠMT o možném posunu předběžně mluvilo. Vydávat vyhlášku o změnách, když nevíte, jak dlouho bude stav trvat, znamená jako v pohádce neustále měnit rozhodnutí a odvolávat, co jsem odvolal.
Prioritní byly kroky, které souvisí se zavřením škol.
Druhotně nepochybně budou kroky, které na to navazují činnostmi v dubnu, tedy přijímačky a maturity. Navíc nevíte, zda se již kroky nechystají.
Ve stavu nouze jde přijímat vyhlášky a zákony rychle.
Vy znáte datum konce stavu nouze? Víte, že jej Parlament může prodloužit, že 30 dní je v kompetenci vlády, tak tuto dobu vláda zvolila?
Tady vznikají tisíce problémů v ekonomice, u běžných lidí tolik omezení, problémy s nájmy, se splátkami u podnikatelů, s fungováním firem a vy máte pocit, že problém číslo jedno jsou přijímačky či maturity.
No nic.

Simona CARCY řekl(a)...

Vím, že máte problém s pochopením textu. Tedy ještě jednou pro méně zvídavé:
Jednotné zkušební schéma maturitních zkoušek pro jaro 2020 v části písemná práce je narušeno vyhlášením nouzového stavu tak, že tyto práce není možné v souladu s platnými legislativními opatřeními realizovat. JE TŘEBA POSUNOUT NEBO JINAK UPRAVIT ZKUŠEBNÍ SCHEMA. To však resort nečiní, místo toho vydává marketingová prohlášení typu "ja, wir schaffen das", o jejichž nefunkčnosti víme.
O tom, že měsíc zavření škol zvládá, by ministr mohl vykládat, kdyby pro to něco reálného udělal.
Sinrchův přístup "navíc nevíte, zda se již kroky nechystají" už vidíme u roušek po dvou měsících jich dokázali sehnat na dnešek 60 tisíc.
Já vidím že v této situaci se nemělo chystat, ale dávno konat. 200000 rodin, které neví kdy a jak budou žáci skládat přijímačky nebo maturity je mnohem zásadnější problém, než třeba oblíbené plácací téma maturity z matematiky. Hodnocení stavu laskavě nevydávejte za aroganci.

L.snirch řekl(a)...

Kdyby včera vyšel nový termínovník přijímaček a maturit, jakou by měl reálnou informační hodnotu? Jste schopna popsat reálnou situaci za týden? Natož za měsíc? Fakt jo?
Včera do povinné karantény vstupovali lidé po návratu ze 3 zemí.
Dnes po návratu z 18 zemí.
Roušky, respirátory - měla mít vláda dávno vyřešené, nemá. Lékaři dodnes nemají ochranné pomůcky. Souhlas. Taky neměla 28. ledna odstřelit diskusi v PS, kterou opozici navrhovala.

Můžete mít prioritu přijímačky a maturity, jak chcete.

Okomentovat