29.2.20

Zuzana Burešová: Mladí Romové, kteří chtějí uspět, příležitost dneska mají, říká Lukáš Kotlár

„Kdybych vyrůstal v rodině, tak nedělám to, co dělám dnes,“ vysvětluje v pořadu Host Radiožurnálu Lukáš Kotlár, šéfredaktor časopisu Zámeček, který je určen pro děti z dětských domovů. Studuje také vysokou školu, získal Mezinárodní cenu vévody z Edinburghu a je patronem dětí z dětských domovů. „Vyzkoušet všechno, co se dá dělat, tak by to mladí lidé měli mít,“ doporučuje. Co pro něj znamená romská kultura? A cítí se být vzorem pro ostatní Romy?
14 komentářů:

E.Kocourek řekl(a)...

Nebyl by tam nějakej cikán, kerej dělá něco užitečnýho? ////

Hledal jsem jsem na webu toho jejich časopisu, kdo jim tu legrácku platí. Na prvním místě MŠMT, pak ještě nadace ČEZ, Kellner Family Foundation a různé další nadace. Kellner Family může svoje prachy vyhazovat z okna v libovolném množství, ale Ministerstvům toto právo (vyhazovat peníze z oken) nepřiznávám. ////

Takže suma sumárum, radil bych panu Kotlárovi a dalším "mladým Romům" aby se naučili něco užitečného a pak si našli poctivou práci. Vydávání časopisu "Zámeček" mezi to rozhodně nepočítám. ////

Josef Soukal řekl(a)...

Máme jiný pohled na užitečnost některých aktivit. Užití slova "cikán" a celý komentář považuji za velmi nekorektní a zpozdilé.

E.Kocourek řekl(a)...

Nechtějte vědět, pane Soukal, za co považuji komentátory, kteří řeší "korektnost" užití slov a celých komentářů. ////

Ygrain řekl(a)...

Tak to bylo velmi korektní, pane Soukale :D Nebudu váš krásný komentář zazdívat něčím mnohem jadrnějším.

E.Kocourek řekl(a)...

BTW, pane Soukal, co je nekorektního na slově cikán? Že přesně popisuje realitu? ////

Jak se vám líbí americké politicky korektní terminologické vyšilování kolem černochů? Chcete stejné terminologické vyšilování zavést v Česku? ////

Ygrain řekl(a)...

Kocourek, naprosto nezaslouženě a zbytečně jste se do Lukáše Kotlára navezl. Ne že by mě to překvapovalo, protože hňupoidně se projevujete už delší dobu, ale aspoň kušujte, když už vám to někdo naznačí tak slušně, jako to udělal pan Soukal. Pokud děláte pro děti z dětských domovů něco hmatatelnějšího, než za co považujete činnost pana Kotlára, tak se nám tím klidně pochlubte, po zásluze vás oceníme. Rozhodně více, než když budete po někom plivat a zaštiťovat se politickou hyperkorektností, když vám to někdo vytkne.

Josef Soukal řekl(a)...

Pane Kocourku,

nechce se mi s vámi nějak polemizovat, protože se domnívám, že se spolehlivě autujete sám. Jen pár slov k jednomu slovu: Zcela korektní je pojmenování Rom. Vámi užité pojmenování pociťuje nemalá část Romů jako urážlivé (a to nejen z úst Neromů) a v kontextu, v němž jste je užil, tak skutečně působí. Nic na tom nemění fakt, že část Romů se s pojmenováním Rom neztotožňuje a že pojmenování cikán je přípustné jako pojmenování antropologické (ovšem v textu odborného rázu).

E.Kocourek řekl(a)...

Vámi užité pojmenování pociťuje nemalá část Romů jako urážlivé

Slovní zásoba češtiny se může upravovat podle toho, co ten či onen pociťuje jako urážlivé, nebo naopak slovní zásoba češtiny může podobným (IMO zcela subjektivním) vlivům odolávat. Předpokládám, že češtinář pan Soukal si vybral, na které straně v tomto sporu stojí. I nadále mě zajímá, co soudí o slovu "černoch" a jeho alternativách a zda míní podporovat DALŠÍ úpravy slovní zásoby češtiny, až by zase nějaké slovo někoho uráželo. ////

V této souvislosti se mi vybavuje Orwellův výklad ohledně Newspeaku. Jazyk a zejména slovní zásoba ovlivňuje, jaké představy lze vyjádřit. Když zakážete slova, zakazujete myšlenky.

Pokud děláte pro děti z dětských domovů něco hmatatelnějšího, než za co považujete činnost pana Kotlára

Pro Ygrain:
Nezkoumal jsem tu situaci z hlediska dětí z dětských domovů, ale z hlediska prospěchu pana Kotlára a prospěchu dalších "mladých Romů". Neboť se obávám, že pana Kotlára kdosi (nebyla jste to vy, Ygrain?) uvedl v krutý omyl, že UMĚT dělat šéfredaktora časopisu, který je financovaný čertvíjak, je kdoví co. Není. Užitečné by možná bylo, kdyby se ten časopis dokázal uživit sám, z prodeje čísel nebo předplatného nebo reklamy, ale to určitě NEDOKÁŽE. ////

Není dobré dávat mladým Romům za příklad někoho, kdo parazituje na penězích MŠMT a různých nadací. Takových příkladů už mají až až. ////

Josef Soukal řekl(a)...

To není věc názoru), ale kontextu a vnímání, pane Kocourku. Nemůžete nikomu vnutit, aby přijal jako neutrální pojmenování zatížené výrazně negativními konotacemi.
I slovo černoch může být v určitém kontextu urážlivé, nevhodné (zatímco pojmenování běloch v tomtéž kontextu nikoli). Zatím jsem s jeho užitím žádný problém neměl.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Mladí Romové, kteří chtějí uspět, příležitost dneska mají

v té dnešní překotně měnící se době ma příležitost uspět kdekdo.
Jde o to, jestli chce, a nebo ne. A pak také, kdo si co pod úspěchem představuje.

Lukáš Kotlár řekl(a)...

Pane Kocourku, stačí nahlédnout do mého CV na LinkedIn, máte tam vypsané (i současné) zaměstnání. Vedení časopisu je bez nároku
Na honorář. S pozdravem, Lukáš Kotlár

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pane Kocourku, vaše názory jsou pitomé. Ani se nebudu snažit být milá. Nikdy nesmíme zapomínat, že ať dělá člověk jakoukoli práci, vždy to má nějaký význam. Třeba už jen ten, že ten člověk pracuje. Chodí někam pravidelně a vykonává činnost. Učitelům se nelíbí, když jejich práci někdo dehonestuje, tak to nedělejte jiným. I když vy asi neučíte, jak jsem pochopila. Přesto se vyjadřujete k práci těch,co učí. A nikdo se tu do vás nenaváží. Není to tak dlouho, co se tu prezentoval článek o panu Bangovi a hned se slétli supi, že měl svého času vydávat písně s vulgárním obsahem. Jo, ale te%d už ne. Takže každý má právo pochopit, kudy cesta nevede a jít po cestě dobré. I třeba trestanec. Takže já jsem ráda, když osvětu dělá Rom, protože nám gadžům oni moc nakloněni nejsou a poslouchat naše názory nechtějí. Jen kdyby jich bylo více a byli vyslyšeni.

Ygrain řekl(a)...

"Nezkoumal jsem tu situaci z hlediska dětí z dětských domovů, ale z hlediska prospěchu pana Kotlára a prospěchu dalších "mladých Romů""

Jo tak, člověk, který vystudoval, má zaměstnání a snaží se šířit osvětu, je špatný vzor pro mladé Romy, protože nějakému Kocourkovi se nelíbí, čím se zabývá. Jujda, to jsem se poučila. Prosím vás, už raději mlčte, každým příspěvkem ze sebe děláte ještě většího vola, zvlášť po vstupu pana Kotlára.

Janek Wagner řekl(a)...

Oznámení moderátora: Pane Kocourku, vaše příspěvky opakovaně překročily hranici, kterou jsem ochoten tolerovat. Vaše příspěvky budou napříště bez rozdílu mazány.

Okomentovat