7.2.20

Ze sociálních sítí: Kdybych chtěl ve školství ušetřit a děti mi byly u zadku? Mohl bych navrhnout třeba úsporu na "podpůrných opatřeních"

Honza Vodička komentuje na sociální síti Facebook nefunkční systém podpůrných opatření: "Současný stav je už docela procesně složitý a pokud bych přidal navíc nesmyslnou komplikaci, u řady dětí na žádost řada škol prostě rezignuje. Zběsilé by mi přišlo třeba tohle: Zavedu úřad, který bude schvalovat všechna podpůrná opatření. PPP mu budou muset zaslat všechna doporučení a on je bude moci zamítnout. Aby tam nemuselo sedět moc lidí, udělám to tak, že pokud se tenhle úřad nevyjádří, po měsíci bude moci PPP poslat výsledky domovské škole daného dítěte. Jednoduché opatření, které přinese řadu úspor."Celý komentář:

Kdybych chtěl ve školství ušetřit a děti mi byly u zadku? Mohl bych navrhnout třeba úsporu na "podpůrných opatřeních". Současný stav je už docela procesně složitý a pokud bych přidal navíc nesmyslnou komplikaci, u řady dětí na žádost řada škol prostě rezignuje. Zběsilé by mi přišlo třeba tohle: Zavedu úřad, který bude schvalovat všechna podpůrná opatření. PPP mu budou muset zaslat všechna doporučení a on je bude moci zamítnout. Aby tam nemuselo sedět moc lidí, udělám to tak, že pokud se tenhle úřad nevyjádří, po měsíci bude moci PPP poslat výsledky domovské škole daného dítěte. Jednoduché opatření, které přinese řadu úspor.

1) Všechny výdaje se o měsíc zpozdí.
2)Část výdajů zmizí úplně (u části dětí rezignují na absolvování procesu školy samy, část podpor zamítne úřad...)

Aneb:

OPTIMÁLNÍ STAV: Pepíček dobře nerozlišuje b a d. Učitelka rozhodne, že se. pro něj koupí slabikář, kde jsou tato dvě písmena barevně odlišená. Pepíček má slabikář příští týden.

HORŠÍ STAV:Učitelka musí požádat ředitele, aby jí nákup schválil. Pepíček má slabikář do 14-ti dnů.

SOUČASNÝ STAV: Učitelka informuje ředitele a doporučí rodičům vyšetření Pepíčka v PPP. To Pepíčka objedná, vyšetří a vystaví doporučení o podpoře. To pošle škole. Na jeho základě se slabikář koupí. Pepíček ho dostane za 2-3 měsíce.

STAV PODLE MÉHO NÁVRHU: Učitelka informuje ředitele a doporučí rodičům vyšetření Pepíčka v PPP. To Pepíčka objedná, vyšetří, vystaví doporučení o podpoře. To pošle úřadu. Když se úřad nevyjádří, může po 30-ti dnech poslat výsledek přímo škole. Pepíček dostane slabikář nejdříve za čtvrt roku. Dobře promyšlená úspora, což? P.S.: Schválně zkuste odhadnout jakou úpravou plánuje MŠMT ušetřit 1,5mld na podpůrných opatřeních v roce 2021?

2 komentáře:

E.Kocourek řekl(a)...

Odsud to vypadá, že optimální postup je jiný. Učitelka to mailne rodičům, ti zajdou do krámu nebo to objednají z e-shopu a třetí den má žáček svůj slabikář. ////

Ředitel, natožpak PPP, v tom vůbec nefigurují. Samozřejmě, musí to být rodiče, kterým jde o prospěch jejich potomka. ////

Jana Karvaiová řekl(a)...

Nemohu souhlasit s textem.
je zde podceněn faktor poradenství, který diagnostikuje a nastavuje podpůrná opatření. To, že proces trvá dlouho není chyba poradenského systému,ale jeho totální poddimenzovaností.
Běžný učitel často ani nepozná, že má před sebou dítě s dysporuchou. nebo něčím ještě náročnějším. tudíž nemůže od boku střílet směrem k rodičům rady, jaký slabikář koupit. Ono to dítě často nepotřebuje jiný slabikář, ale kompenzaci zrakového vnímání. nebo něco jiného. Každopádně. už se mi dále nechce komentovat, je to snůška žvástů bez znalostí problematiky.
jediné, co vím, je, že snaha vyrobit další "nezávislý" orgán, který bude unifikovat poradny a pracovat stylem zdravotní pojišťovana - ten lék pan Novák nepotřebuje. Sice jsme pana Nováka nikdy neviděli, ale lék je drahý, jemu je 75 a tudíž je to mrhání, stejně brzo umře....

Okomentovat