1.2.20

Zdeněk Sotolář: V Rusku řádili Lžidimitrijové - ve školství řádí lžiodborníci – a v médiích lžinovináři

Sotva jsem dopsal blog o tom, že někdo navrhuje nehodnotit tělocvik a že další podobné návrhy přijdou brzy na řadu, objevila se odbornice, která kritizuje hodnocení výkresů. A je to tady.


Jenomže ona odbornice míchá hrušky z jabkama. Úmyslně, samozřejmě. Ve výtvarné výchově nejde o arteterapii, ale o výchovu a vzdělání. Žák by se měl dozvědět „co a jak“. A vyzkoušet „co a jak“. Například, že by měl respektovat zadání.

Když v rozporu s pokyny místo pastelky použije fixy, když si v rozporu s pokyny změní téma, když v rozporu s pokyny třeba nevyplní plochu – nejde o kreativitu, ale o rozpor s pokyny. Nesplnil zadání ani v technice, ani v tématu, ani v kompozici.

Proč by neměl být takový žák hodnocen? „Jde o prožitek, ne o to, kdo bude mít nejhezčí obrázek,“ píše odbornice. Ale totéž můžeme tvrdit o tělocviku. Slohu. Počítání. Řezání dřeva. Řízení auta. Nebudeme z toho nikdy nic hodnotit?

Konec klasifikačního období je mi protivný, nic se na tom nezměnilo ani po 34 letech praxe. Ale takové paušální zpochybňování hodnocení je nesmyslné. Jedna paní se tím živí dokonce už řadu let. A jak je vidět, vstávají noví bojovníci. Odborníci.

Jenomže bez hodnocení se žák (a nikdo) nedozví, co se naučil. Kam se posunul. Navěky bude čmárat fixy a malovat do levého horního rohu, co se mu zamane. A bude jezdit 160 v obci, protože řízení je přece nezřízená radost. Prožitek.

Ta paní je odbornicí na arteterapii. Snad. Budiž. Kreslení je radost. Pozorujte třeba lidi na schůzích nebo školení. Ale to není důvod, aby se takto pletla do výtvarné výchovy na školách. A do hodnocení výkresů nebo školních předmětů.

A jakou roli vlastně sehrát autor tohoto článku? Potřeboval si kopnout do školy? Proč názor arteterapeutky nekonfrontoval s jiným názorem, třeba – světe div se – s názorem učitele výtvarné výchovy? Protože je to jen další lžinovinář.

Převzato z autorova blogu na iDNES.cz.

16 komentářů:

L.snirch řekl(a)...

Desítky let není nic pitomějšího ve školství než známkování tělocviku, hudebky a výtvarky.
Za celou ZŠ vypadalo mé vysvědčení tak, že vše za jedna a jen tělocvik a výtvarka za dvě (z milosti, protože premiant). A těch keců, co si člověk od učitelů, rodičů, babiček vyslechl. Jak se těm kecům ve věku 10 let bránit?
Tělocvik jsem vždy miloval a miluji dodnes, lezu po štítech velehor, hraju vrcholově volejbal. Jen jako dítě jsem byl obézní a jistě nemožný. Naštěstí mi to neotrávili.
Celé dny jsem jako dítě i kreslil, několik výkresů denně. Bylo to šílené patlaniny, vím, ale byl jsem šťastný, nikdy jsem to neuměl a neumím dodnes, umím jen obrázky na úrovni průměrného absolventa MŠ. Ale kreslení jsem miloval, než mi to učitelky dokonale otrávily. Už 40 let nekreslím. Naštěstí kreslí žena a tak synové chodili za ní a ona rozvíjela jejich výtvarnost.
Tak si sportuji, zpívám, nekreslím a při pohledu na vysvědčení ze ZŠ i gymplu si vždy řeknu, že to školství bylo v tomto ohledu naprosto pitomé.

Eva Adamová řekl(a)...

"A těch keců, co si člověk od učitelů, rodičů, babiček vyslechl."

Určitě těch keců bylo víc od rodičů a babiček než od učitelů, těm ta Vaše dvojka přece byla naprosto šumák. A představte si pane Šnirchu, že jeden z mých synů míval z výtvarky na prvním stupni, před pětadvaceti lety, kdy se ještě normálně hodnotilo, dokonce trojku, přestože měl jinak už jen dvojku z češtiny a jinak jedničky, ale žádné kecy ode mne nikdy neslyšel, protože jsem věděla, že je příšerný patlal a že si tu trojcli svým způsobem zaslouží, ale že s tím zároveň není schopen vůbec nic udělat. Dnes mají všechny děti na prvním stupni minimálně do třetí třídy jedničky nejen z výtvarky a tělocviku, ale i ze všeho ostatního, až na budoucí propadlíky, ti mají nekompromisně dvojku, přestože nezvládají základní věci. Dobré to není vůbec k ničemu.

P. Vršecký řekl(a)...

Vy jste byl v dětství na tělocvik obézní dřevo a teď, skoro v šedesáti, hrajete "vrcholově volejbal"?! Cha chá, pane. Vy buď nemáte páru o významu pojmu "vrcholově", nebo si děláte legraci, eventuálně jste lhář. Další možnost mne fakt nenapadá. Nezažil jsem v žádném z dětských kolektivů, jejichž jsem byl členem, někoho, kdo by se v tělocviku vypracoval z dřeva až v dospělosti, a to dokonce na vrcholovou úroveň.

L.snirch řekl(a)...

Vrcholově v kategorii 40+, na turnajích, ale porážíme i týmy mnohem mladší.
Představte si, že takové turnaje jsou. Nemůžu za Vaši slabou představivost.

"než od učitelů, těm ta Vaše dvojka přece byla naprosto šumák" - některým učitelům na výsledcích žáků záleží, to byste se divila, paní Adamová.


Eva Adamová řekl(a)...

A když učitelům na výsledcích žáků záleží, tak se to projevuje blbými kecy, které musí žáci vyslechnout?

L.snirch řekl(a)...

Jak nazvat to, že i když se snažíte na max, tak to nejde, a učitel vám řekne, to je škoda, že ty dvojky to pěkné vysvědčení kazí a slyší to furt? Člověk v 9 letech nemá z toho rozum.
Máte pravdu, možná ty učitelky nebyly empatické a jen tu empatii hrály. :-)

Eva Adamová řekl(a)...

No tak výraz kecy jste použil jako první Vy, tak to teď neokecávajte.

P. Vršecký řekl(a)...

Aha, takže zjevně netušíte, co znamená "vrcholově". To není moje slabá představivost, ale vaše slabé vyjadřovací schopnosti. S tím se dá žít....

E.Kocourek řekl(a)...

Lžiodborníci ve školství, ano, všichni je vidíme a ministr je zaměstnává. Odborník by se měl ve svém oboru vyznat a tihle jsou pouzí tlachalové. ////

Ale lžinovináři? Jak má správně fungovat novinář? Blbeček, který ničemu nerozumí, nic nechápe a píše nesmysly? To přece tihleti splňují. ////

Josef Soukal řekl(a)...

Dovolil jsem si blog přetisknout na webu i sdílet na FB.

Nicka Pytlik řekl(a)...

lezu po štítech velehor

Ach ano!
Takových příběhů popírajících všechny společenské přežitky je celá řada.
Vyprávění o tom, jak se z tlouštíka stal mistr světa navzdory pitomému tělocvikáři, který trval na kotrmelci, o tom, jak se z lempla stal miliardář, navzdory tomu, že propadl u maturity z podvojného účetnictví, o tom, jak ošklivé káčátko metamorfovalo v miss galaxie, beďaru na hýždi navzdory, o tom, jak se z malého vrzala stal světoznámý virtuos, navzdory tomu, že nezazpívá čistě skákal pes, o tom, jak...
No a co?
Pytlici se jako malí počurali, když se ně někdo zamračil, a už dobrých šedesát let to jsou frajeří, že jim není rovno! A co nevidět se začnou počurávat i bez toho mračení.

Vít Tomis řekl(a)...

Desítky let není nic pitomějšího ve školství než známkování tělocviku, hudebky a výtvarky.
Až v současnosti to úspěšně překonávají odborníci na vzdělávání svými radami.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Hodnotit výchovy klidně. já třeba hodnotím právě a jen kompetence . schopnost splnit zadání, schopnost improvizace, schopnost spolupráce, schopnost pracovat dle fantazie. nejde mi o výsledek. jde mi o to, že když např. v dílně vidím chlapce, jak se snaží nicnedělat a jiný ,s vyplazeným jazykem, špatně pižlá pilkou, tak u mě vítězí pižlal. Podobně s hudebkou. Jasně, že nikdo není Gott nebo Bílá. Ale když mi dítě po desátém upozornění na to, že s orfovým nástrojem hrajeme až na pokyn dirigenta )učitele) a ono mi stále tříská s tyčkami a blbě se šklebí, tak holt má smůlu. Stejně tak tělocvik apod. Takže pokud hodnotím kompetence, pak si dítě klidně zaslouží i trojec (i když velmi vzácně).

mirek vaněk řekl(a)...

To, že někdo není soudný nebo že nemá soudné rodiče či učitele vůbec nesouvisí s tím, zda hodnotit výchovy či nehodnotit.

Souhlasím s panem Sotolářem.

Pokud nehodláte výchovy hodnotit navrhuji je od druhého stupně zrušit. V MŠ a 1. stupni nadchnete dítě pro tělocvik a krásno, politiku jim vysvětlí doma, tak jako dřív, a ve vyšších letech už dítě samo rozvíjí své nadšení ve svém volném čase. Každé libovolně dle své kreativity. Proč to kazit učitelem, který by dokonce učil či známkoval:-) Místo toho můžete posílit týrání matematikou a češtinou:-)

Nicka Pytlik řekl(a)...

nic pitomějšího ve školství než známkování tělocviku, hudebky a výtvarky

Baže!
Věčný problém chvojkohadů. Nebohému žáku není dovoleno vyjádřit svoje vidění světa. Pytlici roky volají po tom, aby se předmět Informatika přejmenoval na Informatická výchova. Postupem času by měly vzniknout i předměty Matematická výchova, Fyzická a Chemická výchova, Přírodopisná výchova, Dějepisná i Zeměpisná výchova, jazykové výchovy...
Naštěstí škola nemá děti připravovat na život, kde veškerá múzická i tělesná umění jsou hodnocena nejhorším myslitelným způsobem. To jest penězi, které je divák nebo posluchač ochoten zavrženíhodně zaplatit.

Ivo Mádr řekl(a)...

Nicka Pytlik

Samozřejmě jste se trefil do černého. Vždyť cílem všech příznivců ultralevice jsou tyto požadavky na prvním místě. A dokonce jste tyto "lidičky" předběhl i v názoru na zrušení povinné školní docházky. Jste tedy vizionář.

A nyní pro stoupence extrémně alternativních příznivců ve školství a společnosti: Kdyby blbost nadnášela,...On už se i ten Lenin v tom sarkofágu nevěřícně kouká.

Okomentovat