15.2.20

Zdeněk Sotolář: O hyperaktivní ČŠI jedoucí na klimatické vlně

„Téma klimatické změny spadá do oblasti dvou průřezových témat rámcových vzdělávacích programů.“ Takových témat ale můžeme jmenovat celou řadu. Ale ČŠI šetří klimatickou změnu. Protože to téma teď frčí? Kdo komu jde na ruku?


„O tom, jak se ve školách vyučuje konkrétně problematika klimatické změny, se ale z šetření nedozvíme nic. Zaměřuje se na ni až aktuální šetření ČŠI,“ píší Lidové noviny. Kdo ČŠI tímto šetřením pověřil? Nebo se ČŠI pověřuje sama? - A už jste pocítili klimatický žal? Nebo klimatickou naději? – I s takovými „pojmy“ se dnes (jak čteme v tomto článku) totiž pracuje. Kdyby měla ostatní průřezová témata stejně aktivní, důrazné, ba zarputilé zastánce, možná bychom se dočetli také o mediálním žalu nebo mediální naději. Nebo osobnostním a sociálním žalu?

ČŠI dokonce zná i řešení: „Jak moc aktivně a inovativně k výuce těchto témat přistupují, souvisí s tím, zda je na škole ustavena role koordinátora globálních a rozvojových témat a zda školy využívají programy či metodiky dalších organizací a platforem.“ Když ustanovíme na základních školách 4 000 koordinátorů, bude opravdu lépe? A co dalších 20 000 koordinátorů zbývajících pěti průřezových témat? Ti nejsou potřeba? - A které organizace a platformy má vlastně ČŠI na mysli? Že by ČŠI propagovala svět neziskovek? Prorostl svět neziskovek do ČŠI?

A samozřejmě padlo slovo o dalším vzdělávání. Obrovský byznys, na kterém parazitují jak neziskovky, tak jednotlivci. Opět se musím ptát, jakou roli vlastně hraje ta naše Česká školní inspekce. Neveze se právě na klimatické vlně? „Na základě analýzy tohoto šetření bude mít ČŠI v říjnu tohoto roku podrobné informace,“ říká náměstek Andrys. V říjnu? Skoro rok práce ČŠI! Pilní jako včeličky. Výstupem bude opět brožurka s názvem tematická zpráva? ČŠI jde především na ruku sama sobě. Stále musí dokazovat svůj vlastní význam, smyl, užitečnost.

Jak snad čtenář pochopil, nepíšu o klimatické změně. Ani o dost brutálním ataku Učitelských novin, které si dovolily opustit stádo. Píšu o ČŠI. O její roli, o tom, že stále více překračuje svoji zákonnou roli. Kdysi (za totáče) koloval vtip o V. I. Leninovi. Otevřu noviny – Lenin. Pustím televizi – Lenin. Už se bojím otevřít konzervu... Dnes? Konkurzní komise? – větší role ČŠI. Strategie 2030? – Metodická role ČŠI. Eduzměna? – Zatloukal za ČŠI. Klimatická změna? – Šetření ČŠI. Rád bych se prošel smetištěm dějin. A položil kytku na pomník ČŠI. Na stužce by stálo: Už bylo na čase.

Převzato z autorova blogu na iDNES.cz.

8 komentářů:

E.Kocourek řekl(a)...

Bude hůř, pane Sotolář. ČŠI není jediná naprosto zbytečná organizace, která vehementně "dokazuje" svoji "nepostradatelnost". Stejně funguje Celní správa - v Česku, které má cca 10 km celní hranice. ////

Eva Adamová řekl(a)...

"ČŠI dokonce zná i řešení: „Jak moc aktivně a inovativně k výuce těchto témat přistupují, souvisí s tím, zda je na škole ustavena role koordinátora globálních a rozvojových témat a zda školy využívají programy či metodiky dalších organizací a platforem.“ Když ustanovíme na základních školách 4 000 koordinátorů, bude opravdu lépe?"

Pane Sotoláři, nechci Vás děsit, ale koordinátoři EVVO na školách už dvacet let jsou. Tato specializovaná činnost vnikla dříve než funkce koordinátora ICT a než funkce preventisty patologických jevů, a to už s velkým environmentálním boomem v 90. letech. Na naší škole tedy po celých dvacet let nebyl, loni si jeden přírodopisec dodělal specializační školení, ale tak nějak jsme si nevšimli, že by se to nějak projevilo. To už má podstatně víc práce výtvarkář, který má na hrbu veškerou průběžnou výzdobu školy a výzdobu kulturáku při veškerých školních akcích, které se v něm odehrávají, nebo tělocvikář, který organizuje účast na všech možných a nemožných sportovních soutěžích po celém okrese.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pane Kocourku, musím: celní správa není o hranicích. Inteligentní člověk vašeho typu by si to měl umět vygůglit.

E.Kocourek řekl(a)...

Paní Karvaiová, nezneužíváte vy postavení vysoce vážené osoby, proti které se nechci stavět? Víte, co to je DNES Celní správa? OZBROJENÍ maníci jezdící po celé zemi! Vygooglil jsem následující "kompetence":
– kompletní správa spotřebních daní, správa registru prodejců pohonných hmot; správa daní ze zemního plynu a některých dalších plynů, z pevných paliv a daň z elektřiny.
- vybírání a vymáhání peněžitých plnění (např. pokut), která byla uložena jinými správními úřady

Kdybych hledal náplň práce pro zcela zbytečnou instituci, výše uvedené činnosti by se nabízely. ////

E.Kocourek řekl(a)...

Ještě k té Celní správě: kdysi strašně dávno jsem dělal poradce pro tehdejší FMEP. (Na moje rady samozřejmě kašlali.) V té době jsem získal dosti přesný odhad, na jak velké úkoly stačí přísloveční "dva inženýři a jedna sekretářka". ////

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pane Kocourku, nezneužívám toho. V celní správě pracuje jeden můj blízký kamarád. Mám dost představu a jeho práci. patří tam i kontrola pěstování máku, výroba alkoholu, kontrola zboží u "levných" prodejců, autorská práva na značky,dálniční hlídky. Je toho dost. A dělají hlavně terénní práci, kterou by měly dělat finanční úřady, které však nestíhají zcela nic.
Ale pojďme se bavit o školství. Já jen, že když něco píšu, málokdy to je o něčem, o čem nic nevím.

E.Kocourek řekl(a)...

pojďme se bavit o školství

Třeba o ČŠI? Vždyť ČŠI funguje na přesně stejném principu jako Celní správa! Přisvojují si pravomoci ve věcech, do kterých jim nic není (ČŠI: mobily, CS: autorská práva, atd. apod.). ////

Arnošt Štěpánek řekl(a)...

Porovnání Celní správy s ČSI je opravdu zcela mimo mísu. Celní správa má ze zákona kompetence, které nemá policie ani Finanční ředitelství - proto je ńenahraditelná. Zatímco zrušení Celní správy by bylo zcela chybným krokem, zrušení ČSI (alespoň v její současné podobě) by bylo krokem hodným státního vyznamenání. Jo ale kdyby páni inspektoři ráčili sdílet mezi školami dobrou praxi a pomáhat učitelům (mladé učit jak učit, starší učit, jak zpestřit výuku a nevyhořet) a reflektovat "nahoru" pánům úředníkům a náměstkům zpětnou vazbu o tom, co svými rozhodnutími způsobují ... klaněl bych se před nimi až k zemi.

Okomentovat