14.2.20

Zdeněk Sotolář: Degradace vzdělání padá shora dolů. Samotná maturita ji nevyřeší.

Zima hájí maturitu z matematiky a ohání se logikou. Ale stále nechápe rozdíl mezi maturitou z matematiky a výukou matematiky. I kdybychom zrušili celou maturitu, nezrušíme tím ani výuku ani neohrozíme význam jednotlivých předmětů.


Podstatná je výuka. Jestli bude navíc završena maturitní zkouškou, je věc úplně jiná. Tady jde spíše o tradici a - jak Zima říká – symboliku. „Zkouška je garantovaná státem. Takže není normální, aby ji stát degradoval,“ říká o maturitě.

Ono také není úplně normální, aby stát nalákal žáky do maturitních oborů a pak na ně udělal dlouhý nos. Nebyli to žáci, kdo všechny ty nesmyslné řemeslněostudijní obory a nástavby zavedl. Tam je 20-30% „odpad“. Ať stát napraví tuto situaci a teprve potom nasadí maturitu. Naopak je to svinstvo.

A když jsme u degradace vzdělání: kampak se ubírají naše vysoké školy? Přes 70 vysokých škol v naší malé kotlince? Co na to říká logika? A nejsou to právě politikové, kteří jdou často cestou nejmenšího oporu a shánějí si pochybné diplomy pochybným způsobem na pochybných školách?

Ta degradace vzdělání jde u nás shora dolů – ne naopak. Stejně jako na středních i na vysokých školách vznikají prapodivné obory a podobory vhodné snad jen pro stále rostoucí svět neziskovek. A některé obory to také nepokrytě deklarují. Kšef je kšeft.

Převzato z blogu autora na iDNES.cz.

3 komentáře:

L.snirch řekl(a)...

Rektor zejména by si měl zamést před svou Univerzitou, kterou za poslední rok násobně krát poškodil. Proto vytváří kouřovou clonu podivnými řečmi o maturitě.
Jinak souhlas s tím, co napsal pan Sotolář.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Kšef je kšeft.

Ale jestli se kupují šmejdy u šmejdů, je věcí zákazníka. Dycinky a jenom.

mirek vaněk řekl(a)...

Jo jo. A nejhorší jsou gymnázia, protože příští rok mají maturovat a to bude katastrofa.

Pan Sotolář by se měl seznámit s realitou a vyjadřovat se ke svému oboru.

Okomentovat